Brno - výstava preparovaných lidských těl BODIES THE EXHIBITION

Milí komorníci, dovolte mi upozornit vás na celosvětově známou výstavu anatomicky preparovaných lidsk…

30.07.2014

Milí komorníci,

dovolte mi upozornit vás na celosvětově známou výstavu anatomicky preparovaných lidských těl BODIES THE EXHIBITION, kterou lze nyní vidět i u nás. V Brně ji máte možnost shlédnout od 1. srpna do 30. listopadu 2014 v její vystavované obměně s názvem BODIES REVEALED.

Výstava těl je u nás k vidění již počtvrté, dvakrát ji od roku 2007 hostovala Praha a nyní bude podruhé i v Brně. V jiných zemích světa probíhá takových výstav mnoho, a to s různými sériemi exponátů, jedním z nejzajímavějších je preparovaná žena ve vysokém stupni gravidity (v Čechách tuším stále ještě neviděno), nebo tzv. Red Man – člověk vyobrazen pouze hustou sítí kapilár, bez podpůrných kosterních či svalových soustav. Letošní obměna bude zaměřena na ukázku poškození organismu vlivem špatného životního stylu, následkem přejídání a nedostatku pohybu.

Akci doporučuji proto, že se jedná o ojedinělou možnost, jak se podívat na nejmenší detaily lidského těla a funkční provázanost jednotlivých tělesných orgánů a soustav. Autorem prvních exponátů byl německý anatom Gunther Gerhard Liebchen (von Hagens), který vymyslel techniku pro zachování anatomických vzorků zvanou Plastinace již v osmdesátých letech minulého století a v současnosti ji se svým týmem používá k modelaci těl lidských i zvířecích tak, aby měl návštěvník výstavy možnost názorně pochopit, jak organismus funguje.  Výstava je sice určena pro širokou veřejnost, ale myslím, že naši medicínskou část zaujme ještě více.

Pokud dáte před výstavou přednost dokumentárnímu seriálu od stejného autora, přidávám odkaz na první díl pitevní série, kde ukazuje i různé patologické procesy cévního systému.

Přeji příjemnou podívanou!

D. Fertő

• Monika Sochorová Reagovat 21.07.2021
    Můžu fakt doporučit byla jsem z toho nadšená když jsem byla na první výstavě v Brně a už se těším i na tu druhou