ZZS Zlínského kraje má nové sanitní vozy za 20 milionů korun.

ZZS Zlínského kraje má nové sanitní vozy za 20 milionů korun.

Za účasti hejtmana Radima Holiše, náměstkyně pro zdravotnictví Olgy Sehnalové a dalších představitelů Zlínského kraje coby zřizovatele uvedla Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje do provozu šest nových vozů: čtyři sanitky, speciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí a automobil pro úsek krizové připravenosti. Jejich pořízení vyšlo na celkem 20 milionů korun.

ZLÍNSKÝ KRAJ – Hejtman Radim Holiš si osobně vyzkoušel nové sanitky, s nimiž začnou záchranáři jezdit ve Zlínském kraji. Poděkoval jim za práci, která přináší lidem štěstí, pokud se při výjezdu podaří naplnit ten hlavní smysl - záchranu lidských životů. Náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová zdůraznila, že auta bez lidí by nezmohla nic a vždy je potřeba vidět vysoce odbornou práci zdravotníků, kteří je používají. Poděkovala záchranářům za jejich obětavost, stejně tak jako předsedkyně sociálního výboru zastupitelstva Alena Gajdůšková, která zároveň podotkla, že záchranka je někdy zneužívána k neopodstatněným výjezdům. S poděkováním pracovníkům ZZS ZK se připojil také předseda výboru pro dopravu Jakub Zach.

K nutnosti obnovy vozového parku řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta: „Naše auta jsou extrémně namáhána a každý rok ujedou velké množství kilometrů. Pravidelná obměna vozového parku je tak nutností. A nám se to daří, z čehož máme radost. Nová vozidla začnou ihned sloužit. Nahradí ta, která jsou již stará a opotřebovaná.“

V případě čtyř sanitek jde o moderní typ VW Transporter, který ve srovnání se starším provedením poskytuje záchranářům výrazně více místa k práci. Jde o mobilní jednotky intenzivní péče s kufrovou nástavbou, s velmi jednoduchým ovládáním a vysokou mírou bezpečnosti. Cena jedné sanitky dosáhla výše téměř 3,4 milionu korun, všechny byly pořízeny z investičních prostředků ZZS ZK.

Speciál pro zvládnutí mimořádných událostí typu Iveco Daily je teprve druhým vozidlem tohoto typu ve Zlínském kraji. Umožňuje hned dva druhy využití. Pro případ akutního výjezdu k velké nehodě je vozidlo vybaveno značným množstvím zdravotnického materiálu a pomůcek pro ošetření většího počtu postižených. Při plánovaném nasazení vozidla, například v rámci velkých kulturních či sportovních akcí, je posádka navíc schopna připravit zázemí pro ošetření včetně zajištění vlastní energetické nezávislosti a osvětlení. Náklady na pořízení tohoto speciálu přesáhly částku 4,7 milionu korun, nákup byl financován z peněz poskytnutých státem na krizovou připravenost.

Úsek krizové připravenosti ZZS ZK má nově k dispozici vůz typu VW Amarok. Využíván bude především v rámci krizového řízení organizace a jako doprovodné vozidlo týmu biologické ochrany. Z toho důvodu je vybaveno velkým nákladovým prostorem, aby mohlo bezpečně přepravovat vše potřebné pro zajištění této činnosti. Uplatnit jej lze také při servisních zásazích a přepravě materiálu. Cena vozidla činí téměř 1,7 milionu korun, nákup „záchranka“ zrealizovala s využitím externího zdroje, konkrétně Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

S využitím tiskové zprávy ZZS ZK zpracovala Helena Mráčková

Zdroj+foto+ fotogalerie: kr-zlinsky.cz