ZZS UK zprovoznila nové celokrajné zdravotnické operační středisko

18.06.2014

ZZS UK zprovoznila nové celokrajné zdravotnické operační středisko

Nové operační středisko Zdravotnické záchranné služby ÚK otevřeno

Slavnostní uvedení Zdravotnického operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje do provozu proběhlo 16. června 2014 v areálu ZZS v Ústí nad Labem – Severní Terase. Přítomni byli hejtman Oldřich Bubeníček, jeho první náměstek Stanislav Rybák, ředitel ZZS Ilja Deyl, představitelé složek Integrovaného záchranného systému ÚK a další hosté.

Tisková zpráva ze dne 16. června 2014

Objekt  ZOS byl vybudován z finančních zdrojů Ústeckého kraje za téměř 18 milionů korun. Technické vybavení střediska v hodnotě 44 milionů korun bylo pořízeno z projektu „Jednotná  úroveň informačních systémů operačního řízení a modernizace technologií pro příjem tísňového volání základních složek integrovaného záchranného systému“ realizovaného v rámci Integrovaného operačního programu. Spoluúčast 15% hradil Ústecký kraj.  Pracoviště je vybaveno nejmodernější dostupnou technikou, která umožní zlepšení poskytování služeb ZZS pro občany na území celého kraje.

Nové operační středisko nahradí stávající ZOS v Ústí nad Labem působící v nedostatečných prostorech. Moderní vybavení operátorům střediska umožní efektivnější a rychlejší příjem tísňových výzev a přehlednější operativní řízení výjezdových skupin ZZS ÚK. Realizací nového střediska bylo také dosaženo nutného zřízení jednotného operačního střediska pro příjem tísňových výzev z celého kraje a sloučení stávajících pracovišť, která dosud působila v Ústí nad Labem a v Mostě. Pracoviště ZOS řídí 43 pozemních výjezdových skupin Rychlé lékařské pomoci a  Rychlé zdravotnické pomoci,  které vyjíždějí z 21 výjezdových základen rozmístěných po celém Ústeckém kraji a jednu výjezdovou skupinu Letecké zdravotnické záchranné služby situovanou v Ústí nad Labem. Ročně ZOS přijme, vyhodnotí a vyřeší více než 165 tisíc tísňových volání, tj. v průměru asi 19 přijatých tísňových volání za hodinu. Na základě těchto tísňových volání je následně realizováno více než 75 tisíc výjezdů krajských záchranářů ročně. Počet přijatých tísňových volání i počet realizovaných výjezdů ZZS každý rok narůstá.

Zdravotnické operační středisko je celokrajským pracovištěm operačního řízení ZZS pracujícím v nepřetržitém režimu a provádějícím zejména příjem a vyhodnocení tísňových volání na lince 155, vydávání pokynů výjezdovým skupinám ZZS na základě přijatých tísňových výzev, poskytování telefonických instrukcí volajícím k zajištění první pomoci do příjezdu výjezdové skupiny ZZS na místo události, spolupráce s operačními středisky integrovaného záchranného systému atd. V běžném provozu bude v denní směně 8 pracovníků ZOS v noční směně pak bude 5 pracovníků ZOS.

Připravilo OMK z podkladů ZZS ÚK, foto Zbyněk Šebesta

Zdroj + fotodokumentace: www.kr-ustecky.cz