ZZS se podařilo zresuscitovat novorozence po překotném porodu doma

26.01.2014

ZZS se podařilo zresuscitovat novorozence po překotném porodu doma

Neděláme to často, ale měli bychom. Měli bychom se snažit úspěchy ZZS medializovat alespoň při takto mimořádných výjezdech s dobrým koncem. Hasiči mají PR dokonalé, jsou jich plné zprávy ze všech krajů a stokrát jinak.  ZZS jsou v tomto ohledu popelkou, když pominu mediální aktivity minulého ředitele ZZS Libereckého kraje.

Foto: akutne.cz

Středočeští záchranáři úspěšně resuscitovali novorozence

Neuvěřitelné, úžasné, fantastické. Tak tyto pocity zažívali záchranáři ze středočeské zdravotnické záchranné služby, kteří se vrátili večer 22. ledna 2014 z jednoho ze svých výjezdů v Kladně.

Nedlouho předtím přišla výzva na tísňovou linku – porod v chodu, dítě nedýchající, promodralé, nereagující. Operátorka zdravotnického dispečinku okamžitě začala po telefonu instruovat na místě přítomnou babičku k poskytování laické resuscitace.

Posádka, která dorazila na místo, musela nejen ihned zahájit rozšířenou neodkladnou resuscitaci u nedýchajícího novorozence – chlapečka, ale navíc zjistila, že poblíž matky se nachází další novorozenec, tentokrát holčička. Maminka totiž očekávala dvojčata a k porodu došlo předčasně.

U chlapce se podařilo obnovit účinnou srdeční činnost, nicméně oba novorozenci s nízkou porodní hmotností vyžadovali následně během celého transportu do kladenské nemocnice intenzivní medicínskou péči.

„Záchranářům středočeské záchranky, a to operátorkám, lékařům, sestřičkám i řidičům patří obrovský dík a poklona za špičkově a vysoce profesionálně odvedenou práci. Bez jejich znalostí, dovedností a zkušeností mohlo vše dopadnout úplně opačně, a to navzdory veškerému vybavení, které jsou dnes záchranky schopny k pacientům všech věkových kategorií dopravit,“ řekl ředitel středočeské záchranné služby MUDr. Martin Houdek.

Celý příběh má šťastný konec. Bratříček se sestřičkou jsou v bezpečí specializovaného novorozeneckého oddělení a největší nebezpečí je zažehnáno.

„Budiž tento případ mementem i zastáncům plánovaných domácích porodů, neboť komplikace u porodů mohou nastat v řádu sekund, na jejich řešení pak už zbývají pouze minuty“, dodává k této příhodě MUDr. Jiří Knor, lékařský náměstek ředitele středočeské záchranky.

Tereza Vojtová

ZZS Středočeského kraje

Zdroj: policejnidenik.cz

• pepa Reagovat 27.01.2014