ZZS podél hranice s Německem budou zasahovat v Německu a naopak

08.05.2014

ZZS podél hranice s Německem budou zasahovat v Německu a naopak

Sněmovna schválila smlouvu s Německem o spolupráci záchranářů

Sněmovna schválila smlouvu s Německem o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb obou zemí. Smlouva má umožnit lepší spolupráci při výjezdech k pacientům v sousední zemi. Dohoda například umožní, aby v akutním případě mohli k pacientovi na české straně vyjet němečtí záchranáři, kteří k němu mají ze své základny blíže než česká sanitka, a naopak.

Pacienti v ohrožení života v příhraničních oblastech s horší dojezdovou rychlostí domácích záchranářů tak mají šanci na rychlejší pomoc. Smlouva například stanoví, že zdravotničtí záchranáři i jejich pacienti u sebe nebudou muset mít potřebné doklady, pokud v rámci zásahu přejedou přes hranice, a to až do chvíle, než je dostanou nebo obdrží náhradní doklady.

Sanitky budou při zásahu mít stejné právo přednosti v jízdě, jako mají záchranné služby v dané zemi. Nebudou také muset platit za jízdu na dálnicích.

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který smlouvu loni v dubnu za českou stranu podepsal, podotkl, že na smlouvu čeká pět krajů a jejich záchranné služby. Řekl, že podobnou smlouvu bude třeba uzavřít i s Rakouskem a Polskem. Pro smlouvu s Německem dnes hlasovalo 136 poslanců, proti nebyl nikdo.

Na české straně se přeshraniční spolupráce týká záchranářů z Plzeňského Jihočeského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje, v Německu ze svobodných států Bavorska a Saska. Místo s horší dostupností je v Plzeňském kraji například v okolí Rozvadova na Tachovsku.

Čeští záchranáři tam v řadě případů nestíhají dojet ve stanoveném dvacetiminutovém limitu, zatímco jejich němečtí kolegové mají sídlo jen kousek od hranic a v nutných případech tam mohou dorazit rychleji. Senát už svůj souhlas se schválením této smlouvy dal. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

ČTK