ZZS PK otevřelo v Sušici novou výjezdovou základnu, do podzimu by mělo stát nové i ve Stříbře

13.05.2016

Plzeňský kraj otevřel v Sušici nové výjezdové místo své zdravotnické záchranné služby (ZZS). Stanoviště s 30 pracovníky zajistí nonstop službu v pohraniční oblasti. ČTK to řekla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Záchranka působila v sušické nemocnici, kterou do loňského listopadu provozovalo město. Poté ji ale pronajalo soukromé společnosti NEMOS a současně s tím skončila veřejná zakázka, podle níž nemocnice pro kraj provozovala záchrannou službu. Prostory v nemocnici byly podle Stárkové nedostačující a nevhodné, proto kraj začal hledat nové místo. Kraj mimo jiné zvažoval stavbu nové budovy.

„Nakonec jsme se rozhodli pro dlouhodobý pronájem u soukromníka. Je to levnější a hlavně rychlejší varianta,“ uvedla radní. Stanoviště vzniklo na půli cesty mezi náměstím a nádražím v Nové ulici, úpravy objektu zajistil podnikatel. Kraj mu bude platit 320.000 korun ročně. V částce jsou zahrnuty i náklady na přizpůsobení objektu potřebám záchranky.

„V nemocnici jsme za nevyhovující prostory platili 60.000 korun měsíčně, tedy dvojnásobek,“ řekla radní. V Sušici jsou tři sanitky, z toho jedna záložní.

Pod ZZS přešlo všech 30 zaměstnanců nemocnice; na jedno pracovní místo nepřetržité služby je třeba pět lidí. V Sušici jsou dvě výjezdové skupiny, jedna tříčlenná s lékařem a druhá dvoučlenná. Od Nového roku by podle radní měla přibýt další skupina.

Stanoviště záchranky jsou i ve 20 kilometrů vzdálených Horažďovicích a 32 kilometrů daleké Modravě, kam bude zajíždět i lékař ze Sušice. Na Klatovsku, které je v kraji nejrozsáhlejším okresem, jsou ještě v Klatovech, Železné Rudě a Nýrsku.

V Plzeňském kraji je nyní 25 výjezdových stanovišť zdravotnické záchranné služby. V lednu přibyl Bor na Tachovsku. „Do října vznikne ve Stříbře, kde je nyní ZZS v nevyhovujících prostorách. Postavíme tam novou budovu (za zhruba šest milionů korun) a 1,5 milionem korun nám přispěje město, protože v objektu bude zároveň pohotovost,“ řekla radní.

Kraj letos dotuje provoz záchranné služby 240 miliony korun, což je o dva miliony korun méně než loni. „Je to tím, že má letos záchranka trochu lepší příjmy díky zlepšené úhradové vyhlášce,“ řekla radní. Pojišťovny pokryjí třetinu provozních nákladů záchranné služby, zbytek dá kraj, který hradí i investice.

Zdravotnická záchranná služba jako největší příspěvková organizace kraje má 700 zaměstnanců, z toho přes 100 externistů, kteří nepracují na plný úvazek.

Lepší podmínky a modernější prostředí pro práci dostanou na podzim zdravotničtí záchranáři ve Stříbře na Tachovsku. Kraj tam oficiálně zahájil stavbu nového výjezdového stanoviště za devět milionů korun.

Město Stříbro se na stavbě objektu, kde bude také lékařská pohotovost, podílí částkou 1,5 milionu korun. V novém domě by měli záchranáři začít pracovat na přelomu září a října, řekla ČTK krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

„Původní budova, kde záchranná služba zatím sídlí, je městská patrová budova, dlouho neopravovaná. Samo město už do ní nechtělo investovat,“ řekla. Radnice proto spolu s krajem nejdříve hledala jiný vhodný objekt, nakonec se rozhodly pro stavbu nové přízemní budovy v areálu bývalých kasáren, kde jsou například i hasiči. Stavba začala před dvěma týdny a už stojí hrubá stavba, uvedla radní. Ve Stříbře slouží zatím tříčlenná posádka, od nového roku by měla být zřejmě ještě posílena.

Krajská záchranka dostala nedávno několik nových stanovišť. Loni v lednu se například otevřel nový objekt za tři miliony v šumavské Modravě, odkud záchranáři obslouží i hůře dostupné oblasti Šumavy. Dvoupodlažní objekt postavila Modrava, záchranáři platí nájemné. Od letošního 1. února vyjíždějí záchranáři z nového stanoviště také v Boru na Tachovsku. Budovu pro ně postavilo za zhruba šest milionů korun město. Před měsícem, 1. dubna, se otevřelo nové výjezdové místo v Sušici, kde záchranka dříve působila v městské nemocnici. Stanoviště je teď v dlouhodobém pronájmu u soukromníka, kterému bude kraj platit 320.000 korun ročně. Nájem za nevyhovující prostory v nemocnici byly 60.000 korun měsíčně.

ČTK