ZZS Pardubického kraje plánuje nahradit staré výjezdové základny v Pardubicích, Holici, Chrudimi a ve Vysokém Mýtě novými a v Seči plánuje přidat zcela novou

03.07.2016

Do několika let by v Holicích, Chrudimi, Vysokém Mýtě a Pardubicích měly vzniknout nové stanice Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Současné objekty jsou nevyhovující. ČTK to řekl ředitel organizace Pavel Svoboda. Pardubické hejtmanství také plánuje zřízení výjezdové stanice zdravotnické služby v Seči na Chrudimsku. Provoz by mohla zahájit v létě příštího roku. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Lokalita je vyhledávanou prázdninovou destinací.

„Chceme aby stanice byly blízko páteřních komunikací, abychom obsloužili větší spádové území,“ řekl Svoboda.

Například holická stanice sídlí u polikliniky, v provizorním objektu je 15 let. Budova je v jednosměrné ulici. Záchranáři mají problémy s parkováním, chybí jim jedna garáž, když chtějí vyjet z města, trvá jim to déle, sirény ruší obyvatele, řekl místostarosta Holic Petr Bajer.

Radnice nejspíš daruje Pardubickému kraji, který zřizuje záchrannou službu, pozemek na okraji Holic u benzinové stanice. „Dobře se bude odsud vjíždět na obchvat. Mimořádné zastupitelstvo 27. ledna by dar mělo posvětit,“ dodal Bajer.

Organizace vyjednává o darování pozemků s dalšími městy, aby neutrácela za výkupy. Na stavbu nových budov chce zaplatit z evropských dotací, stejně jako v minulosti.

V posledních letech se postavily nové výjezdové stanice nebo se opravily budovy ve Skutči, Poličce a Hlinsku. V Pardubickém kraji je 16 stanic, z toho dvě v Pardubicích. Celkem mají 27 posádek.

Pardubický kraj zřídí na Seči výjezdovou zdravotnickou stanici

„S narůstajícími kapacitami ubytovacích zařízení, například pro seniory, je nutné reálně uvažovat také o posílení záchranářských kapacit v této destinaci,“ uvedl hejtman.

Záchranáři zatím jezdí za pacienty na Seč ze základen ve Skutči, Chrudimi a Čáslavi. Zřízením stanice se sníží dojezdová doba. Stanici chce kraj umístit v budově z 90. let, kde sídlí hasiči. S jejím provozem se již v minulosti počítalo, stavební úpravy proto budou minimální.

„Na jaře příštího roku začneme provádět stavební úpravy a v červenci se zahájením letní sezony stanici otevřeme,“ řekl hejtman. V budoucnu by také mohla v letní sezoně sloužit na sečské přehradě vodní záchranná služba v nepřetržitém režimu, což dosud nenabízí, dodal hejtman.

ČTK