ZZS Olomouckého kraje nakoupí během tří let 30 nových moderních sanitních vozidel

17.05.2018

Tři desítky nových sanitek zhruba za 61 milionů korun pořídí do roku 2020 olomoucké hejtmanství zdravotnické záchranné službě. Nové sanitky nahradí dosud sloužící vozy, které jsou deset let staré a mnohé z nich mají najeto přes 400.000 kilometrů, sdělil hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Smlouvu o nákupu třiceti sanitek VW Transporter T6 4x4 vedení záchranné služby podle Oklešťka podepíše s vybranou firmou v nejbližších dnech. První letošní dodávka čítá deset sanitních vozů, které záchranná služba dostane na přelomu září a října. Zbývajících 20 sanitek záchranáři obdrží v následujících dvou letech.

„Půjde o obrovský kvalitativní skok. Současná vozidla jsou již zastaralá a prodražuje se také jejich servis,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg.

Sanitky budou mít pohon všech kol, aby mohly bez potíží zasahovat i v hůře dostupných oblastech. Postupně by je měly obdržet všechny základny krajských záchranářů.

„Zajištění kvalitní záchranné služby je pro hejtmanství naprostou prioritou. Nejde jen o nákup nových sanitek, vloni jsme třeba zaplatili stavbu dalšího heliportu a chystáme se na pořízení moderních defibrilátorů,“ uvedl Okleštěk.

Osm nových vybavených sanitek Mrcedes Benz Sprinter dostala Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje už loni na jaře. Krajský úřad za ně tehdy zaplatil bezmála 25 milionů korun.

Záchranná služba má pět desítek sanitních vozů, které jsou rozmístěny na 15 výjezdních stanovištích. Průměrné stáří sanitních vozů loni na jaře přesahovalo pět let.

V letošním roce už hejtmanství záchranné službě koupilo nový vůz Škoda Kodiaq pro systém radnez-vous. Tento vyjíždí s lékařem k pacientům ze základny Hněvotínská v Olomouci. Je také urřen pro transport vozíku hromedného neštěstí.