Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS OK ve spolupráci s Fakultou zdravotnických věd UP v Olomouci získala jako první a prozatím jediná mezinárodní certifikát metodiky třídění ESTP

08.03.2017

ZZS OK ve spolupráci s Fakultou zdravotnických věd UP v Olomouci získala jako první a prozatím jediná mezinárodní certifikát metodiky třídění ESTP

 

Jako první a zatím jediný tým v celé České republice jsou odborníci z Fakulty zdravotnických věd UP v Olomouci a ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje proškolení v unikátní metodice třídění ESTP zraněných a nemocných v přednemocniční péči. Tři zástupci řešitelského týmu jako první v ČR získali ve Velké Británii mezinárodní certifikát v třídění zraněných nemocných v neodkladné nemocniční etapě metodikou MTS.

 

Tato pracovní skupina vedená Petrem Hubáčkem, ředitelem ZZS OK, je současně zakladatelem národní skupiny pro třídění CZ_ETG v rámci metodiky MTS v České republice.

** Manchester Triage System (MTS) vznikl ve Velké Británii v roce 1994. Jedná se o velmi efektivní systém třídění, kterým je na světě vytříděno více jak 75 miliónů zraněných a nemocných během jednoho roku.  Členové Manchester Triage Group vyvinuli metodiku s cílem dosáhnout konsenzu zkušených sester a lékařů urgentní medicíny na normách třídění pacientů a každodenním použití v praxi.  Zohlednili také základní psychologické aspekty, a to že délka setkání s pacientem při třídění je tak krátká, že primární není stanovení diagnózy, ale triážní posouzení.

Boj o lidský život, ať už o náš vlastní nebo život cizí, je jednou z nepodkročitelných priorit lidské bytosti. Řešitelský tým projektu Efektivního třídění zraněných osob (CZ_ETG), který pracuje na Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého a Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje, uzavřel unikátní memorandum o spolupráci mezi Manchester Triage Group při Advanced Life Support Group ve Velké Británii a skupinou CZ_ETG UPOL.

Tato skupina (FZV a ZZS OK) má výhradní právo na území České republiky vzdělávat a kontrolovat aplikaci třídění MTS ve všech nemocnicích v České republice, přičemž centrála národní skupiny je právě v Olomouci. Skupina bude školit instruktory, provádět audity a podílet se na zavádění MTS ve všech zdravotnických zařízeních v České republice.

Třídění zraněných a nemocných je proces efektivního řízení klinického rizika vyžadující rychlé vyhodnocení, které určí naléhavost klinického stavu pacienta a je zakončeno zařazením pacienta do kategorie podle různých priorit. Třídění zraněných je vhodné použít u všech osob vyžadujících přednemocniční i nemocniční neodkladnou péči.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje ve spolupráci s Fakultou zdravotnických věd Univerzity Palackého uspořádala na konci října cvičení „ATTACK 2016“ se simulovaným teroristickým útokem v obchodním centru. V současnosti se připravuje další z velkých cvičení zaměřených na řešení obdobných situací s využitím zmiňované metodiky.

Získání tohoto mezinárodního certifikátu a založení národní skupiny pro třídění  unikátní metodou je v rámci České republiky a střední Evropy prestižní záležitostí nejen pro Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje a Fakultu zdravotnických věd Univerzity Palackého, ale významné i pro celý Olomoucký kraj.  Přispívá tak ke zvyšování kvality poskytované péče zdravotníky naší organice (ZZS OK) v těsné spolupráci s Univerzitou Palackého. Význam získání dalšího oprávnění lze přirovnat z pohledu rozvoje kvality, bezpečnosti a vzdělávání k růstu profesionality celého týmu ZZS OK a k v minulosti obdržené  certifikaci SAK, kterou získala ZZS Olomouckého kraje společně se ZZS kraje Karlovarského jako první v České republice.

Zdroj: Olomoucký kraj

 

Sigmund

Komentáře k článku
  • crash Reagovat 08.03.2017
    Ja ty čechy miluji:), zákon určuje ke třídění používat TIK, většina zzs v prvním kontaktu používá START a Olomouc bude třídit a certifikovat podle ESTP:D ...certifikujte certifikáty, certifikáty certifikovány:D
  • Jan Pokorný Reagovat 10.03.2017
    Nerozumím jedný věci, když v rámci krizového programu EU se třidí, nálepkuje, vytyčujou zóny, eviduje, pořizujou se mobilní dispečinky, simulační programy, školí se, staví se stany, živí se krizoví manažeři tak proč jsou výsledky stále stejné jako před 50 lety.. Chaos se změnil? Mortalita / následky se změnily? Doba se zkrátila? Dokáže to někdo vysvětlit? Jak je možný, že socialistická republika dokázala v herkách odvozit všechny ze Suchdola v čase, kdy dnes tisková mluvčí ani netuší kolik je tam vlastně asi zraněných a to jde o události mnohem menšího významu a má k dispozici internet, mobil, přímý linky, drony atd...? Neplatí ono staré méně je někdy více?
    • Alan Mejstrik Reagovat 13.03.2017
      Za 34 minut,bez rukavic,helem,balistickych vest a nozu Raptor. V sandalech,se skrtidlem a obvazem v kapse. A dle statistiky StB temer nikdo nezemrel pri prevozu. Hromadne nestesti se vzdy bude resit organizovanym chaosem. Nastoupena cesta delani z guidelines dogma je cestou do pekel. Ale pro vydavatele certifikatu je ta cesta dlazdena zlatem☺. Kdyby v Suchdole museli nejprve vyloucit erupci sopky,pisecnou bouri nebo vzedmutou hladinu more....

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.