ZZS OK převzala z rukou hejtmana deset nových sanitních vozidel VW T6

06.10.2018

ZZS OK převzala z rukou hejtmana deset nových sanitních vozidel VW T6

Prvních deset nových sanitních vozidel značky VW T6 z celkem plánovaných 30 sanitních vozů obdržela v pátek dopoledne Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje. Cena desítky sanitek činila zhruba 24 milionů korun. Nová sanitní vozidla budou převážet pacienty ve všech částech kraje. Sdělil to dnes hejtmanův náměstek Dalibor Horák (ODS).

„Minulé vedení kraje rozhodovalo při nákupech sanitek od stolu. To jsme loni změnili a vrátili jsme se k původní osvědčené praxi, kdy se na výběru značky, typu vozů, motorizace a veškerého vybavení podílejí přímo technici záchranné služby,“ uvedl Horák.

Tři nové sanitní vozy budou podle náměstka Horáka nasazeny na Šumpersku, dva na Prostějovsku, dva na Přerovsku a další tři na Olomoucku. „Významná část našeho kraje leží v horském terénu, proto padlo rozhodnutí, že všechna nová sanitní vozidla budou dodána s náhonem čtyř kol,“ uvedl lékař záchranné služby a člen krajské rady Ivo Mareš (ODS).

Zbývajících 20 sanitek záchranáři obdrží v následujících dvou letech. Výše celého kontraktu na 30 sanitních vozidel činí 61 milionů korun. Nové sanitky nahradí dosud sloužící vozy, které jsou deset let staré a mnohé z nich mají najeto přes 400.000 kilometrů.

Osm nových vybavených sanitek dostala Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje už loni na jaře. Krajský úřad za ně tehdy zaplatil bezmála 25 milionů korun.

Záchranná služba má pět desítek sanitních vozů, které jsou rozmístěny na 15 výjezdových základnách. Průměrné stáří sanitních vozů letos  přesahovalo už šest let.

Olomoucký kraj v roce 2015 zrušil tendr na dodávku dvou desítek nových sanitek v hodnotě téměř 80 milionů korun, jehož podmínky kritizovali někteří prodejci aut. Sanitky chtěl úřad pořídit s pomocí dotací. Hejtmanství poté rozhodlo, že bude vozový park záchranné služby nadále obnovovat postupně z vlastních prostředků.

ČTK