ZZS OK převzala letos druhou várku nových sanitních vozidel

ZZS OK převzala letos druhou várku nových sanitních vozidel

Olomoucký kraj letos po více než roční pauze navázal na další modernizaci vozového parku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje (ZZS OK). První část devíti nových nejmodernějších sanitních vozidel značky Volkswagen T6-1 (4 x 4), které byly vyrobeny v souladu s novou normou 1789:2020, která proti předchozí normě zpřísnila podmínky pro zvýšenou komplexní bezpečnost, jak pro posádku vozidla, tak i další účastníky silničního provozu převzala ZZS OK v dubnu letošního roku a druhou část pěti kusů totožných nových moderních sanitních vozidel včetně vybavení, převzali záchranáři krajské záchranky od zástupců zřizovatele dne 21. 9. 2022.

Na základě parametrů výběrového řízení jsou nová sanitní vozidla vybavena novými transportními nosítky, novými transportními křesly (schodolezy) se zvýšenou nosností, novými transportními plicními ventilátory nejvyšší třídy a vestavěnými germicidními lampami s nepřímým účinkem, což je novinka reagující na zkušenosti z období pandemie, během níž násobně vzrostl počet transportů pacientů s infekčním onemocněním. ZZS OK do těchto nových vozidel dále ze svých prostředků zakoupila ještě nové transportní elektrické odsávací pumpy s uzavřeným systémem sání.

Stáří vozového parku sanitních vozidel ZZS OK činí v současnosti v průměru 4,42 roku na vozidlo, což je pro životnost sanitních vozidel ZZS hraniční. Během posledních dvou pandemických let totiž navíc docházelo k jejich zvýšenému opotřebení, zejména ambulantních prostor vozidel a jejich vybavení, a to díky násobně vyšší a častější dezinfekci, které byly příčinou zkrácení životnosti některých komponentů. Průměrné stáří transportních plicních ventilátorů ZZS OK před zahájením obnovy na jaře letošního roku činilo dokonce 12,61 roku. A byly to právě plicní ventilátory, které sehrály v době pandemie SARS-CoV-2 významnou roli při péči o transportované pacienty. Nákupem prvních nových 14 kusů plicních ventilátorů v pořizovaných sanitních vozidlech tak byla zahájena jejich obměna za moderní přístroje s mnoha režimy ventilace, včetně ventilace novorozenců. Stejně tak s nákupem nových transportních křesel dochází k zahájení obměny starých, které jsou jednak daleko za svou doporučenou životností, ale také už neodpovídají svojí konstrukcí a nosností požadavkům dnešní doby.

Těchto pět nových sanitních vozidel bude v rámci kraje přiděleno na výjezdové základny ZZS OK následovně. Dvě vozidla budou vyjíždět ze základen v Olomouci, jedno z výjezdové základny Hněvotínská a druhé z výjezdové základny Aksamitova, třetí vozidlo bude přiděleno na výjezdovou základnu v Prostějově, čtvrté vozidlo bude přiděleno na výjezdovou základnu v Přerově a poslední páté nové vozidlo bude přiděleno na výjezdovou základnu v Šumperku.

ZZS OK touto druhou letošní dodávkou nových vozidel letos obdržela celkem 14 nových sanitních vozidel včetně příslušenství. Celková hodnota veřejné zakázky financovaná Olomouckým krajem na modernizaci vozového parku a dalšího záchranářského vybavení činí 49 378 406 Kč vč. DPH, tj. 3 527 029 Kč vč. DPH za jedno sanitní vozidlo s výše uvedeným vybavením.

z leva radní OK MUDr. Ivo Mareš, MBA, hlavní sestra ZZS OK Bc. Drahomír Sigmund, MBA a zdravotnický náměstek OK Mgr. Dalibor Horák

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje disponuje celkem 53 záchranářskými vozidly, z čehož 45 kusů jsou velká sanitní vozidla s nosítky, z nichž jsou dvě sanitní vozidla speciály určenými krom transportu běžných pacientů ještě pro transport pacientů s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc (VNN), které obsluhují speciálně vyškolené posádky biohazard-týmu (BHT) a 7 kusů „osobních“ vozidel je využíváno v systému rendez-vous.

Pravidelná modernizace a obměna sanitních vozidel, zdravotnických přístrojů a transportní techniky zdravotnické záchranné služby významně přispívá k lepšímu a bezpečnějšímu poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům, tedy občanům a návštěvníkům Olomouckého kraje.

Zdroj: ZZS OK