Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS OK nová stanoviště nezřídí

15.12.2008

.

Rychlejší sanitky zajistí jen smlouvy



Publikováno dne: 15.12.2008, Zdroj: DNES

Přes čtyři desítky nových stanovišť pro záchrannou službu chystá do dvou let zřídit ministerstvo zdravotnictví, tak aby byla rovnoměrněji pokrytá celá Česká republika a sanitky rychleji dorazily k lidem. Podle předpisů to musejí stihnout do patnácti minut.

Střední Moravy se ale tento krok netýká, žádné další stanoviště záchranné služby tu nepřibude. Jih kraje je totiž podle zástupců ministerstva pokryt dostatečně, na severu zase plánují spolupráci s polskými záchranáři. Tu ovšem zatím nedovolují zákony.

V Olomouckém kraji je nyní patnáct stanic, odkud vozy záchranné služby vyjíždějí k pacientům. A podle platných předpisů by k nim měly dorazit nejpozději do patnácti minut. "Tento limit není dodržovaný v mnoha lokalitách v České republice, nejen v našem kraji," říká náměstek hejtmana Michael Fischer.

Nejvíc stanovišť záchranné služby podle plánů ministerstva zdravotnictví přibude podél celého pomezí Moravy a Čech, ve středních a jižních Čechách a v Krkonoších. "V našem návrhu přímo v Olomouckém kraji žádná nová stanice nefiguruje. Jižní část regionu je pokrytá dobře," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Horší je podle něj situace v severní části kraje, především na Jesenicku. Ani tady ale ministerstvo vznik nové záchranky nechystá. "V tomto případě chceme jít spíš cestou spolupráce s Poláky," dodává Cikrt.

V praxi to znamená, že by sanitky z Polska mohly vozit naše pacienty a naopak. Zatím to však naše zákony nedovolují. "Proto nyní obě strany jednají a připravují uzavření mezistátní smlouvy, která by tuto spolupráci umožnila," poznamenal mluvčí.

Podle náměstka Fischera jsou ale problematickými místy kromě Zlatých Hor na Jesenicku i Kojetínsko a Konicko, které leží na hranicích kraje. Rychlejší první pomoc pro tyto pacienty by podle něj přinesla spolupráce se sousedními kraji. "Zatím platí jen rámcové dohody o výpomoci v případě mimořádných událostí, třeba hromadné havárie. To musíme změnit a zajistit, aby to fungovalo i při běžném provozu," dodává.

V minulosti se již uvažovalo o vybudování stanoviště záchranky ve Zlatých Horách. Nakonec z toho ale sešlo. "Chyběl personál. Pokud chcete otevřít další stanici, potřebujete nejméně tři posádky. Sehnat saniťáky a zkušeného lékaře s atestací z urgentní medicíny je ale problém," říká krajský zdravotní rada Václav Rýznar, podle kterého se zdravotníkům ve většině případů daří k pacientům do čtvrt hodiny přijet. "Jen ve výjimečných případech, když je třeba náledí, se může stát, že se sanitka zpozdí."

Plán ministerstva zdravotnictví počítá s tím, že nová místa pro záchrannou službu zaplatí stát. "Počítá se s pěti miliony na jedno, celkem to je zhruba 250 milionů korun," uvedl Cikrt. Vybudování nové stanice záchranky je ovšem podle náměstka Fischera nákladnější a přijde až na osm milionů. "Dále je potřeba najít peníze na zajištění provozu. Je tedy otázkou, kdo to zaplatí," dodává Fischer.

Jana Burešová, DNES


Zdroj: zdn.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.