ZZS Karlovarského kraje, zjištěna šikana podřízených, nehospodárnost

ZZS Karlovarského kraje, zjištěna šikana podřízených, nehospodárnost

Záchrannou službu ovládala šikana,
tvrdí nový ředitel

Nový ředitel karlovarské záchranky promluvil o strašlivých způsobech, jakými zacházelo předcházející vedení se zaměstnanci, a o jejím neefektivním řízení. Mezi lékaři panoval strach.

Dva měsíce činnosti má za sebou nový management Zdravotně záchranné služby Karlovarského kraje, který má za úkol zlepšit otřesný stav, který na záchrance v posledních létech panoval. Ředitel záchranky Luděk Nečesaný ve čtvrtek novináře seznámil s otřesnými skutečnostmi, které tam panovaly.

"Postupně přecházíme od krizové varianty ke standardnímu fungování záchranné služby. Ještě nikdy jsem se během své profesní činnosti krizového manažera nesetkal s něčím tak strašlivým, jak byla tato firma řízena. Vedle toho, že si zde někteří lidé nadělovali nadstandardní stotisícové platy, se praktikovala šikana, psychický teror a zastrašování podřízených. Policie v současné době prověřuje nákupy předražených sanitek, znovu zdůrazňuji, že záchranná služba byla řízena neefektivně a nehospodárně," řekl ředitel Nečesaný. Nyní se podle jeho slov podařilo situaci v celém kraji stabilizovat.

Nejhorší situace se šikanou podřízených panovala podle ředitele Nečesného na záchrance v Mariánských Lázních a v Sokolově. Zatímco v Mariánských Lázních se již podařilo tyto problémy vyřešit, v Sokolově se na nich ještě pracuje.

"Ne všude bylo se zaměstnanci hezky zacházeno ze strany jejich nadřízených a tito lidé již ve svých vedoucích funkcích skončili, pracují například jako řadoví lékaři, šlo zhruba o pět osob. Teprve nyní se od zaměstnanců dozvídáme otřesné případy, jak se s nimi zacházelo, mnozí z nich se bojí, že krizové vedení záchranky časem skončí a ti lidé se opět dostanou na svá místa," říká ředitel Nečesaný. "Mohu je uklidnit, na záchrance zůstávám a se mnou i celý nový management.

"V porovnání s ostatními záchrannými službami je ta v Karlovarském kraji asi na úrovni roku 2003, na jedné straně je tady zoufale zastaralá technologie, tragický stav počítačů i některých vozidel, které mají najeto půl milionu kilometrů, na druhé straně se nakupovaly naprosto zbytečně nové a předražené sanitky, které nepotřebujeme, nikam nejezdí a musíme za ně platit pojištění. Jde o 16 zbytečných sanitek, které prodáme," řekl provozně technický náměstek Dušan Keil.

Kuriozitou je sanitka, kterou si jeden člen bývalého vedení předělal na toaletu. "To auto nemá žádné jiné využití, máme potvrzeno, že toaleta v něm byla několikrát použita. Další sanitka zakoupená za dva miliony loni v říjnu nikdy neopustila garáž, nemá totiž vnitřní vybavení. S tímto vybavením se běžně nakupují za 1,5 milionu korun a mnohdy i levněji," uvedl ředitel Nečesaný. O podivné a předražené nákupy těchto vozidel se nyní zajímá policii.

Další kuriozitou bylo například ušití speciálních předražených obleků pro ředitele záchranky, náměstka a hlavní sestru, vedení záchranky si za peníze ze svého rozpočtu platilo nejdražší a nejluxusnější hotelové pokoje v rámci jistých školení.

"Okamžitě zavádíme centrální nákup vybavení, paliva a léků pro všech 11 středisek záchranné služby. Zrušili jsme zaměstnávání kmenových zaměstnanců na OSVČ, zaměstnance ohodnocujeme na základě zařazení do platových tříd," řekl ředitel.

Koncem září se záchranná služba přestěhuje do nových prostor. V případě karlovarské záchranné služby selhaly i kontrolní mechanismy, bývalé vedení si upravovalo výsledky podle svých potřeb, kontroly pak byly vedeny jiným směrem," dodal ředitel Nečesaný.

tn.cz / Mediafax / klab

Zdroj: tn.nova.cz