Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS Karlovarského kraje testuje novou výbavu posádek. Detektory CO.

25.03.2014

ZZS Karlovarského kraje testuje novou výbavu posádek. Detektory CO.

Karlovarští záchranáři jako první

v republicetestují novou technologii,

která upozorní na výskyt

nebezpečných látek v okolním vzduchu

 

Foto: ZZS KVK

KARLOVY VARY / 24. 3. 2014 Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje, jako první záchranka v republice, plánuje nákup technologie, která upozorní na výskyt nebezpečných látek v okolním vzduchu. Při výjezdech k pacientům s otravou nebezpečným plynem tak budou záchranáři v bezpečí a zvýší i šance na přežití pacientů.

 

Záchranáři vyjíždějí ročně na desítky tísňových výzev, které má na svědomí koncentrace nebezpečných látek v okolním prostředí. Největší nárůst případů bývá v topném období, nicméně celoročně se objevují případy otrav například oxidem uhelnatým nebo sirovodíkem. Ať už je to nadýchání se kouře při požárech, z výfukových plynů nebo únik plynu z nevyhovujících plynových zařízení. Samozřejmě některá koncentrace nebezpečných látek v ovzduší je rozeznatelná, například kouř, ale největší hrozbou jsou bezbarvé plyny bez zápachu. Jsou rizikem nejen pro pacienta, ale také pro záchranáře, který se na místě může otrávit také.

Tohle malé zařízení dokáže při výjezdu k nejasnému bezvědomí zachránit několik životů. Jednak ochrání naše zaměstnance, protože je upozorní na vysokou koncentraci nebezpečných látek. Pokud by totiž záchranář do prostor vstoupil, mohl by upadnout do bezvědomí a to v lepším případě. Bezpečnost zaměstnanců je samozřejmě prioritou. Ale věc má další rozměr a to, že toto upozornění zvýší šanci na přežití otráveného pacienta, jelikož se zahájí práce na odvětrání kontaminovaných prostor nebo se použijí prostředky pro bezpečné vynesení pacienta. Čas v těchto případech hraje velkou roli. Neustále hledáme cestu ke zvyšování kvality a bezpečnosti a věříme, že tento přístroj je jeden ze správných kroků tímto směrem.

Zatím jsme zahájili testovací provoz. Následně je v plánu v rámci krizové připravenosti zakoupení detektorů pro každého člena výjezdové skupiny ve službě. Jedná se o přístroj pro osobní monitoring a detekci oxidu uhelnatého, sirovodíku nebo kyslíku. Uvnitř přístroje je senzor speciálně nastaven tak, aby umožnil vstup plynu z horní i přední části přístroje. I když je přístroj například v kapse nebo byl vstup plynu omylem zakrytý, je stále ještě možné získat spolehlivé výsledky. Průběžně sleduje koncentraci nebezpečných látek v okolním vzduchu a spustí alarm, pokud není koncentrace v normě. Včas varuje záchranáře k opuštění, nebo odvětrání prostor. Toto zařízení snížení rizika při výjezdech záchranářů na nejasná bezvědomí, kde je příčinou např. špatně fungující karma. Využijeme jej taktéž při zásazích v důlním průmyslu, který je v našem kraji hojně zastoupen.“ řekl Mgr. David Steindl z pracoviště krizové připravenosti.

Přístroj dokáže bezproblémově fungovat v okolních podmínkách od -30 do 50°C při vlhkosti vzduchu 10 – 90 %. Je malý, váží pouze 106 g a je uzpůsoben připnutí na uniformy klipem či kroužkem. Tyto jeho vlastnosti vyhovují podmínkám, při kterých záchranáři zasahují a navíc nepřekáží při práci.

 

Autor: Petra Bakurová, tisková mluvčí

Zdravotnické záchranné služby

Karlovarského kraje, p. o.

 

Zdroj: ZZS Karlovarského kraje

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.