Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS Karlovarského kraje chybí na provoz do konce roku deset milionů

17.12.2011

ZZS Karlovarského kraje chybí na provoz do konce roku deset milionů

Karlovarské záchranné službě
chybí miliony na přežitíZáchranná služba Karlovarského kraje bojuje o přežití. Požádala kraj, aby jí ještě do konce roku pomohl deseti miliony korun na provoz. Krajští radní považují problémy v záchranné službě za selhání ředitel Iva Tukinského.

Informaci přineslo regionální vydání deníku Dnes.

Kraj poslal do záchranné služby rozsáhlou finanční kontrolu, aby zjistila, zda hospodaření bylo v pořádku. První výsledky by mohly být už v pátek nebo v pondělí.

„Předpokládám, že celá záležitost skončí buď rezignací ředitele nebo jeho odvoláním. Takhle se přece nedá řídit záchranná služba,“ řekl listu hejtman Josef Novotný (ČSSD). Na 22. prosinec musel svolat mimořádné zasedání zastupitelstva, aby půjčku deset milionů korun schválilo.

Ivo Tukinski tvrdí, že mzdy pro 276 zaměstnanců nejsou ohroženy. „Momentálně nemáme volné peníze,“ uvedl. I on se prý o kritické situaci dozvěděl až před pár dny. Problémy podle něj vznikly kvůli klesajícím příjmům od kraje (ze 134 na 122 milionů ročně) a od pojišťoven. A kvůli rostoucím platům, o kterých rozhodla vláda. „Jednoho krásného dne se tyto křivky protnout už musely. My jsme to ale včas nezachytili,“ uvedl Tukinski. Ten už odvolal ekonomického náměstka, který mu nedal včas vědět, že ekonomika záchranné služby míří do hlubokého minusu.

Navrhnul také opatření, jak hospodaření zlepšit, aby záchranka byla schopna do tří let půjčku kraji vrátit. Navrhuje například propuštění deseti zaměstnanců a redukci ztrátových provozů. „Můžeme třeba předat provozování dopravní zdravotní služby do rukou krajské nemocnice. Ta nejlépe ví, kdy kterého pacienta potřebuje převézt,“ uvedl.

Nečekaná žádost záchranné služby o záchranu by mohla zpečetit osud šéfa Tukinského. Už v srpnu rozzlobil politiky zpožděnou soutěží na dodavatele nových sanitek. Výběrové řízení se muselo opakovat kvůli chybám v zadávací dokumentaci. Ředitel přišel o obvyklou odměnu za první pololetí.

Zdroj: zdn.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.