Přihlášení
Zapomenuté heslo
Jihočeští záchranáři mají nového pomocníka
Foto: ZZS JČK
V těchto dnech probíhá školení a postupně je uváděn do běžného použití při výjezdové činnosti výjezdových skupin ZZS JčK nový typ přístroje, který nejenže zlepší diagnostické možnosti pracovníků ZZS, ale současně ochrání posádku, pacienta a jeho okolí před nenápadným zabijákem, který představuje oxid uhelnatý. S otravou tímto plynem se opakovaně setkávají zdravotníci v nemocnicích i na zdravotnické záchranné službě v Jihočeském kraji. Jsme tedy přesvědčeni, že jde o další smysluplný krok k ochraně zdraví a životů v našem kraji.
Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu, který vzniká v důsledku nedokonalého spalování. Otrava oxidem uhelnatým zaujímá první místo mezi náhodnými otravami v Evropě i v severní Americe, například SRN udává cca 1500 -2000 úmrtí na tuto otravu ročně, v České republice je z důvodu otravy CO hospitalizováno kolem 2000 pacientů za rok a počet úmrtí se pohybuje kolem 150/rok. Toxicita CO je způsobena silnou vazbou ke krevnímu barvivu hemoglobinu, s nímž vytváří tzv. karboxyhemoglobin, čímž znemožňuje přenos kyslíku krví z plic do tkání. Vazba oxidu uhelnatého na hemoglobin je přibližně dvousetkrát silnější než kyslíku a proto k otravě stačí poměrně nízká koncentrace v prostředí, otrava je rychlá a jeho odstranění z krve trvá mnoho hodin až dní. Příčiny otravy CO jsou různorodé. Nejčastěji dochází ke vzniku tohoto toxického plynu při používání spotřebičů na zemní plyn nebo propan-butan ve špatně větraných prostorách, kde při nedokonalém hoření a spalování uhlíku dochází k jeho vzniku (koupelny s průtokovým ohřívačem vody, kabiny řidiče v kamiónech a automobilech). Dalším zdrojem jsou kouřové zplodiny při hoření v ohništích a krbech, kde při nedokonalém odvodu spalin komínem v nedostatečně větraných místnostech dochází k jeho hromadění, výfukové plyny, dále samozřejmě průmyslové provozy a požáry.
Vzhledem k tomu, že se jedná o bezbarvý plyn bez zápachu, přichází otrava nečekaně, zákeřně a velmi často je nesmírně obtížné vůbec zjistit, že se o otravu CO jedná. Poznat tuto diagnózu, je mnohdy velmi obtížné i pro profesionály. Celosvětově se udává, že není rozpoznána až v jedné třetině případů. Příčinou je to, že drtivou většinou příznaků otravy jsou problémy nespecifické, obvyklé i u jiných onemocnění (nachlazení, počínající virová infekce, střevní problémy, otrava jídlem, mozková mrtvice, apod.) Běžné jsou příznaky jako nevolnost, zvracení, bolesti hlavy nebo na hrudi, závratě, pocit bušení srdce, arytmie slabost, psychické příznaky. Se zvyšující se hladinou kysličníku uhelnatého v krvi pak nastupují poruchy vědomí, bezvědomí a smrt.
Přístroj, který ZZS jako první uvádí do provozu pro každou posádku je vlastně čidlem nepřetržitě monitorujícím obsah oxidu uhličitého v atmosféře. Protože se jedná o malou krabičku zanedbatelné hmotnosti, bude vždy umístěna na služebním oděvu jednoho z členů posádky, aniž by mu překážela a současně tím bude umožněn bezproblémový kontakt s ovzduším v místnosti. Při výskytu minimální hladiny CO v atmosféře je posádka ihned informována zvukovým, světelným a vibračním alarmem. Ihned tedy může zahájit evakuaci osob ze zasažených prostor a okamžitě zahájit nutnou léčbu, případně povolat další složky IZS . Díky časnému varování nedochází k dalšímu zhoršování stavu pacientů ani ohrožení zdravotníků a ostatních osob, které se na místě nacházejí. Tento jednoduchý způsob detekce CO a jeho snadné použití tak významně urychlí stanovení diagnózy, zamezí možným omylům, výrazně snižuje riziko postižení příchozích a osob, které nebyly s plynem v přímém styku, zároveň zvyšuje šanci na přežití u osob již otrávených a současně zvyšuje bezpečnost i pro zasahující členy posádky ZZS. Jednou z výhod tohoto detektoru je i jeho snadná dostupnost, neboť se jedná o komerčně vyráběnou ochrannou pomůcku a přijatelná cenová hladina ve vztahu ke zvýšení kvality zdravotní péče a zvýšení hladiny bezpečnosti občanů a zasahujících zdravotníků.
MUDr. Marek Slabý
ředitel ZZS JčK
Boženy Němcové 1931/6
370 01 České Budějovice
mobil : +420 606 737 567
e-mail: slabym@zzsjck.cz
web : www.zzsjck.cz
Souvisijící článek: ZZS Karlovarského kraje testuje novou výbavu posádek. Detektory CO.
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©