Zpráva z 2. ročníku soutěže záchranářů o pohár ředitele ÚSZS MSK

08.10.2011

Zpráva z 2. ročníku soutěže záchranářů o pohár ředitele ÚSZS MSK

Záchranáři soutěžili v Ostravě

V Ostravě se ve čtvrtek 29.9. uskutečnil druhý ročník soutěže „Rescue pohár ředitele ÚSZS MSK“. Metodického zaměstnání se zúčastnilo šestnáct posádek Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje. Záchranáři se sjeli ze všech územních odborů organizace a řady výjezdových stanovišť regionu: Z Bruntálu, Krnova, Opavy, Hlučína, Ostravy, Kopřivnice, Třince, Studénky, Frýdku-Místku, Jablunkova, Frýdlantu nad Ostravicí, Fulneku, Vítkova a Havířova. Na zajištění akce se podíleli také kolegové z HZS a PČR, figuranty se staly studentky SZŠ.

Soutěž probíhala v areálu ZZS a HZS v Ostravě-Zábřehu a blízkém okolí. Start posádek se uskutečnil v osm hodin a soutěž vyvrcholila v odpoledních hodinách vyhodnocením výsledků a rozpravou. Záchranáři pracovali na šesti stanovištích a řešili náročné situace.

Jednalo se o pacienta s dechovými obtížemi, u něhož po chvíli došlo k selhání základních životních funkcí a bylo nutno jej resuscitovat. Mezi dalšími stavy lze jmenovat kupříkladu ženu s bodným poraněním hrudníku, střet a zranění cyklistky s bruslařem. Náročný byl rovněž zásah u figuranta, který ležel zraněný a ve vážném stavu na dně osmimetrové studny. Zařazen byl ale i technický úkol, kdy při zásahu v terénu došlo k zapadnutí sanitního vozidla a poškození pneumatiky. Posledním úkolem se stal případ muže, u něhož došlo k poruše implantovaného defibrilátoru.

Své odborné dovednosti a znalosti si vyzkoušely posádky rychlé zdravotnické pomoci. Šlo tedy o dvoučlenné, nelékařské posádky. Právě ony totiž bývají často na místě události u pacienta jako první a musí poskytnout profesionální odbornou pomoc ještě před příjezdem lékaře.

Na všech stanovištích byla hodnocena řada kritérií. Náměty jednotlivých úkolů vycházely s reálných situací, s nimiž se záchranáři ve své práci setkali a setkávají. Metodické praktické zaměstnání, které dnes proběhlo, je pro posádky výbornou příležitostí, jak se účinně připravit i na méně obvyklé a komplikované události.

Na dvou stanovištích také pracovaly dvojice záchranářů-interventů. Ti jsou v rámci ÚSZS MSK vyškoleni od června letošního roku. Jejich úkolem je pomoci při zvládnutí obtížných zásahů, a to u osob, jež jsou na místě události psychicky zasaženy a vyžadují poskytnutí první psychosociální pomoci. Moravskoslezští záchranáři mají v současné době takový tým k dispozici jako jediná ZZS v České republice.

Tři posádky, které si vedly nejlépe – z Opavy, Ostravy a Frýdku-Místku, obdržely ocenění z rukou ředitele ÚSZS MSK.

Vedení záchranné služby plánuje pokračovat ve vzdělávání svých zaměstnanců nejen formou seminářů, ale také podobných praktických zaměstnání.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK