Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Znovu se oživuje myšlenka příhraničně-přeshraniční spolupráce ZZS

20.11.2012

Znovu se oživuje myšlenka příhraničně-přeshraniční spolupráce ZZS

K Rozvadovu by v akutních případech mohly jezdit německé sanity



K lidem v okolí Rozvadova na Tachovsku by v dohledné době mohla v akutních případech vyjíždět rychlá zdravotnická pomoc ze sousedního Německa. Čeští záchranáři z Tachova tam totiž nestíhají dojet do stanoveného limitu 20 minut, jejich němečtí kolegové mají sídlo jen kousek od hranic a v nutných případech tam mohou být mnohem dříve.

Ještě letos by měli prezidenti obou zemí podepsat rámcovou smlouvu. Pak budou moci plzeňští krajští záchranáři podepsat svou připravenou smlouvu s kolegy z Bavorska, řekl ČTK ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták.

Záchranná služba má v kraji 23 výjezdových míst pro sanitky rychlé pomoci. „Máme Plzeňský kraj pokryt, až na pět vesnic, do 20 minut,“ řekl Sviták. Riziková oblast je podle něj na Šumavě v okolí Srní, Modravy a Horské Kvildy a v Rozvadově na Tachovsku. „V Rozvadově je za rok až 80 výjezdů, kdy opravdu se do 20 minut nedostaneme. Jednáme už celý letošní rok a blížíme se k podpisu smlouvy s kolegy z Waidhausu, aby tu oblast zajistili,“ uvedl ředitel. Z Tachova se totiž do Rozvadova dostanou záchranáři až za 22 nebo 23 minut, což je za hranicí zákonem stanoveného dvacetiminutového limitu. Z Waidhausu je tam sanitka podstatně rychleji.

„Kdyby se na Rozvadově něco stalo, tak tam přijedou kolegové z Waidhasu, začnou vyšetřovat a léčit a pacienta pak přebere česká posádka, až přijede. Jde o to, že záchrana dorazí k pacientovi včas,“ popsal Sviták.

V Plzeňském kraji ještě spolupracuje záchranná služba z Klatovska se Zwieslem a z Domažlicka s Chamem, tam ale není tolik případů jako v Rozvadově.

Na Šumavě, kde je také horší dojezdová rychlost sanitek, spolupracují záchranáři s leteckou záchrannou službou a s takzvanými first respondery, tedy se školenými zdravotníky z horské služby a z Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Ti mají k dispozici i pomůcky pro oživování, například přenosné defibrilátory. I tak se na Šumavě dlouhodobě uvažuje o případném zřízení dalšího výjezdového místa záchranářů.
V krajské záchranné službě pracuje na 60 lékařů, 300 sester a 200 řidičů. K dispozici má asi 60 sanitek rychlé pomoci, které za loňský rok uskutečnily podle výroční zprávy přes 44.400 výjezdů. Krajské operační středisko přijalo loni víc než 580.000 telefonních a radiových relací, tedy v průměru téměř 1600 za den.


Zdroj: zdn.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.