Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zneužití i skutečná potřeba záchranky. Dvě kazuistiky a video záchranářů z Plzně

06.02.2017

Zneužití i skutečná potřeba záchranky. Dvě kazuistiky a video záchranářů z Plzně

 

 

V poslední době začíná docházet, i když v dobré víře, ke zbytečnému zneužívání vozů záchranářů. Mnoho lidí někde vidí sedět či ležet opilce či bezdomovce a usoudí, že je mrazem ohrožen, tedy vlastně skoro umírá a proto, aniž by se té osoby zeptal, přivolá prostřednictvím linky 155 záchranku.

 

S dvěma takovými výjezdy vás nyní seznámíme. 

Lidé v dobré víře zavolali záchranáře „ke sténajícímu muži“, aniž by se ho ale zeptali, zda mu něco je a zda pomoc potřebuje. „Nám bylo hlášeno, že je na lavičce muž, pravděpodobně bezdomovec, který naříká, bližší informace jsme bohužel neměli. Přijeli jsme na místo, muž byl řádně vyšetřen, všechny vitální hodnoty měl naprosto v pořádku, neměl ani žádné změny na EKG a byla stanovena diagnóza opilost prostá. S touto byl přepraven na protialkoholní záchytnou stanici v Plzni na Slovanech,“ popsal tento výjezd mluvčí záchranářů. 

My jen doplníme, že muž jako nepojištěnec samozřejmě nezaplatil ani výjezd ZZS a samozřejmě neuhradil ani pobyt na záchytce. Vůz ZZS byl z důvodu tohoto zbytečného zásahu a následné nutné desinfekce více než hodinu nepoužitelný.

„Pokud člověk naříká, je třeba rozlišit jestli dotyčného něco bolí, a tedy se mu mohl stát třeba úraz, nebo zda naříká například nad svou životní situací. V prvním případě je samozřejmě v pořádku se na záchranáře obrátit a poskytnout dotyčnému pomoc. Ten člověk může samozřejmě utrpět i jinou indispozici, může se mu motat hlava v rámci tlaku, může být diabetik a mít potíže, ale u toho všeho není nic snazšího, než se dotyčného zeptat, jaké má potíže. Pokud řekne například točí se mi hlava, najednou jsem se opotil, píchá mě na hrudníku nebo podobně, pak je samozřejmě naprosto jasné volat záchrannou službu,“ vysvětlil ještě mluvčí záchranářů."Skutečnost, že z dálky na padesát metrů vidím někoho naříkat a jediná moje pomoc je, že zavolám záchranku, je špatně. I dispečink záchranářů se samozřejmě bude ptát, co tomu člověku je a jaké má potíže, aby věděli zda vyslat posádku s lékařem nebo bude stačit bez lékaře. Komunikace s tím člověkem je strašně důležitá a učí se to už na základní škole," doplnil ještě mluvčí.

Druhý takový případ byl opět nedávno, lidé volali záchranku k těžce zraněnému člověku. O co šlo doopravdy, se můžete podívat sami na našem videu.

Zdravotní záchranná služba je tu ale od toho, aby zasahovala v případě ohrožení života nebo zdraví. Zvracející opilec a nebo chřipka není na volání ZZS, pouze tím zbytečně z ulice stahujete posádku, která může někde jinde opravdu zachránit člověka před smrtí.

Jak správně volat záchranku se dočtete v pokračování článku 

 

Zneužívání je zcela běžné i v sousedním Slovensku, což dokládá i článek Slováci sú nezodpovední: Niektorí využívajú sanitky ako taxíky, záchranárov volajú i k banalite.

 

Sigmund

Komentáře k článku
  • Martin Brejcha Reagovat 06.02.2017
    Dobrý den,

    od videa se distancujeme. Není pořízeno v našem sanitním voze, není pořízeno našim zaměstnancem a nejedná se o žádné video z archivu ZZSPk.

    Martin Brejcha - tiskový mluvčí ZZSPk
  • Alan Mejstrik Reagovat 08.02.2017
    Ocenuji Martinuv distanc. Zverejnit fotku bezmocneho cloveka -zezadu v domneni,ze nejde identifikovat-je neuveritelna ubohost autora,kdyz pomineme,ze pokud to zverejnil zdravotnik jde o trestny cin. V clanku je spousta nepresnosti pocinaje neznalosti nazvu ZZS -zdravotnicke (nikoliv zdravotni) zachranne sluzby. Transport na zachytku v Praze plati pojistovna,mozna v Plzni ne. Diagnoza opilost prosta,tedy vylouceni urazu,uziti dalsich drog a stanoveni otravy etyl nikoliv metylalkoholem pri vice nez 50 mrtvych spoluobcanech prostym pohledem na ulici svedci spise o mazactvi autora nez o odborne znalosti ci profesionalite.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.