Zhodnocení 17. ročníku soutěže posádek ZZS “Rallye Rejvíz 2013“

30.05.2013

Zhodnocení 17. ročníku soutěže posádek ZZS    “Rallye Rejvíz 2013“

Záchranáři soutěžili na Rallye Rejvíz 2013

Rallye Rejvíz je metodické zaměstnání pro posádky záchranných služeb, které se mezi záchranáři těší velké popularitě. Soutěž je příležitostí změřit své schopnosti a znalosti s kolegy nejen z různých částí České republiky, ale také ze zahraničí.

V Koutech nad Desnou probíhal v minulém týdnu od středy do soboty sedmnáctý ročník této soutěže. Posádky se utkaly v kategorii lékařských a zdravotnických týmů, a to v rámci národní i mezinárodní části. Několik let jsou součástí akce také kategorie mediků a operátorek.

Soutěže se letos zúčastnilo celkem třiadevadesát posádek, tedy téměř tři sta soutěžících zdravotníků. Ze zahraničí dorazily týmy ze Slovenska, Japonska, Austrálie, Německa, Turecka, Estonska, Bosny a Hercegoviny, Kanady, Kypru, Polska, Maďarska, Slovinska, Litvy, Holandska, Rumunska, Rakouska a Řecka.

Účastníci plnili celkem čtrnáct úkolů v denní i noční části soutěže. V letošním ročníku šlo kupříkladu o situaci, kdy bylo nutno ošetřit pacienta postiženého srdečním infarktem, ženu s poraněným hrudníkem, hluchoněmého zraněného. Také nemocného s epileptickým záchvatem, který uvízl na zaseknuté sedačkové lanovce. Jiným úkolem byla nehoda dvou motocyklistů. Soutěžící museli rovněž rozpoznat závažnou poruchu srdečního rytmu a zvolit správný terapeutický postup, zvládnout situaci u pacienta v terénu, jehož ošetření ztěžovala trojice rozrušených a agresivních kamarádů. Mezi úkoly byl i zásah elektrickým proudem a následným pádem ze žebříku, stejně jako vážná alergická reakce u muže pobodaného rojem divokých včel.

Na všech těchto stanovištích museli soutěžící vyhodnotit situaci, zvolit správný pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit diagnózu, zahájit léčbu, určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení a případné další kroky. Úkoly na jednotlivých stanovištích vycházejí často ze skutečných zásahů záchranné služby. Při plnění soutěžních úkolů se hodnotí zejména odbornost členů posádky, dále diagnostické a rozhodovací schopnosti, souhra v týmu, profesionální přístup a komunikace.

Moravskoslezské záchranáře reprezentovaly posádky z Bruntálu, Krnova, Hlučína a Frýdku-Místku.

Nejlépe si přitom vedl tým RZP z Frýdku-Místku, který v kategorii nelékařských posádek obsadil čtvrté místo. Přitom tato kategorie byla nejsilněji obsazena a tudíž zde panovala značná konkurence. Obdobně si vedl i lékařský tým z Bruntálu, který v kategorii posádek RLP skončil šestý.

S poděkováním Jiřímu Pavlíkovi, DiS., tiskovému mluvčímu Rallye Rejvíz.

VÝSLEDKOVÉ LISTINY

PhDr. Lukáš Humpl