Přihlášení
Zapomenuté heslo
Zdravotnický záchranář
možnost výkonu profese na ARO ano/ne, JIP ano/ne. Co z toho plyne?
V nedávné aktualitě, která se týkala zasedání vedení KZ ZZS ČR jsem v bodu č. 3 písm. h) informoval, že se brzy samostatným článkem vrátím k problematice výkonu profese zdravotnického záchranáře na odd. ARO a JIP. Dnes tak tímto článkem činím.
Hned v úvodu pro lepší pochopení celé problematiky a významu rozšířených možností výkonu profese zdravotnického záchranáře tam či onde, je potřeba se vrátit do ne zase tak vzdálené historie. Stačí se vrátit do pololetí roku 2004, kdy spatřil světlo světa první zákon, který samostatně upravoval nelékařské zdravotnické pracovníky zvlášť od lékařů, byl to zákon č. 96/2004 Sb. V něm měl zdravotnický záchranář výkon profese stanoven pouze ve výjezdových posádkách ZZS, včetně LZS (zdravotnické operační středisko už NE) a na odděleních urgentního příjmu. ARO v první platné verzi nebylo! Krom toho byly činnosti nebo chcete-li kompetence zdravotnického záchranáře stanovené tímto zákonem v prováděcí vyhlášce č. 424/2004 Sb. stanoveny také velmi nešťastně, protože z velké části neodpovídaly potřebám a skutečně vykonávaným činnostem zdravotnických záchranářů, zejména pak při práci v posádkách RZP na ZZS. Tyto skutečnosti se staly jedním z hlavních důvodů, proč jsme do roka a do dne od nabytí účinnosti zákona, již v roce 2005, založili Komoru záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky. Správně jsme předpokládali, že jedině vlastní profesní sdružení nám dá jakési možnosti samosprávy, možnosti vyjednávání s MZ ČR a zapojení se do legislativního procesu, který tyto věci upravuje. Chtěli jsme si prostě své profesní záležitosti v co možná největší míře spravovat sami, aby co nejlépe odpovídaly našim potřebám.
Ale teď se vrátím k problematice samotné. Hned při první novelizaci zmiňovaného zákona o nelékařích v roce 2008 se nám podařilo MZ ČR přesvědčit, aby se výkon zdravotnického záchranáře rozšířil i na oddělení anesteziologicko-resuscitační péče. V tu dobu nás mimo jiné trápilo, že velké množství zdravotnických záchranářů nemělo po ukončení studia na trhu práce uplatnění. Oddělení urgentních a centrálních příjmů bylo (a de facto stále ještě je) málo, záchranky měly plné stavy a v tu dobu ani nevznikalo moc nových stanovišť ani nijak výrazně nepřibývaly počty posádek. Díky komoře záchranářů se zdravotnickým záchranářům v roce 2008 rozšířil pracovní trh řádově o tisíce (cca 5000) potenciálních míst na odd. ARO v rámci 188 nemocnic po celé ČR. Před touto změnou zůstávalo po škole bez uplatnění každoročně kolem 200 až 250 zdravotnických záchranářů. Také se v této novele podařilo odstranit ty největší nesmysly, které se vyskytovaly v popisu činností zdravotnického záchranáře. Byl to nesmírný a nepopiratelný úspěch!!! Od té doby našlo na odd. ARO mnoho našich kolegů velmi dobré pracovní uplatnění. Pokud také záchranář při následném hledání zaměstnání na záchranné službě v životopisu uvede, že už pracoval na odd. ARO a má praxi z ARO, je to zpravidla považováno za výhodu před ostatními uchazeči, kteří takovou zkušenost nemají. Praxe z odd. ARO se prostě zcela oprávněně stále cení.
Další rozsáhlá novela zákona o nelékařích proběhla v roku 2011, kdy se například podařilo znovu upravit a sjednotit kompetence pro zdravotnické záchranáře a všeobecné sestry při výkonu profese na ZZS, podařilo se vyjednat podmínky pro výkon profese zdravotnického záchranáře na ZOS. Připravit a zrealizovat studium specializace pro zdravotnické záchranáře a v neposlední řadě se podařilo zrovnoprávnit postavení záchranářů a sester v rámci výkonu profese na ZZS. Jedno nedlouhé souvětí a obsáhne tolik let nesčetných hodin poctivé práce, příprav, jednání, vyjednávání, úspěchů i neúspěchů.
V návrhu nového zákona o nelékařích, který se už připravuje přes tři roky a stále jaksi není u konce, a který jsme už za KZ ZZS ČR ve dvou připomínkových řízeních připomínkovali, se ovšem zase objevila myšlenka zrušit zdravotnickému záchranáři výkon profese na ARO. V první variantě návrhu zákona nebylo dokonce počítáno se zdravotnickým záchranářem ani na OUP (urgentní příjmy). Hned při prvním připomínkovém řízení jsme proti tomu protestovali a možnost výkonu na OUP se pro zdravotnické záchranáře podařilo zachovat hned na prvním jednání v březnu 2013. Vysvětlili jsme na MZ ČR, že OUP jsou brány jako přednemocniční péče. Nicméně udržení pozice zdravotnického záchranáře na odd. ARO se nám při tomto jednání udržet nepodařilo a MZ ČR trvalo na svém. Předpoklad vyřazení záchranáře z odd. ARO tak přišel i ve druhém návrhu zákona o nelékařích letos v květnu a my jako Komora záchranářů jsme s takovým návrhem v připomínkách opět nesouhlasili a v červnu jsme v rámci vypořádání připomínek zaslali požadavek na zachování možnosti výkonu profese zdravotnického záchranáře na odděleních ARO s jasnou argumentací proč. Dokonce jsme navrhli, aby se výkon profese zdravotnického záchranáře v nové legislativě rozšířil i na oddělení JIP (jednotky intenzivní péče).
Z toho vyplývá, že KZ ZZS ČR v současné době opět pracuje na udržení a případném rozšíření pracovního trhu pro všechny zdravotnické záchranáře a studenty oboru. Snažíme se udržet oněch před téměř osmi lety vybojovaných tisíce míst na odd. ARO a k tomu přidat možnost dalších tisíců pracovních míst na odd. JIP. A to i s vědomím toho, že od roku 2008 se v mnohém pracovní trh pro zdravotnické záchranáře změnil. Jednak v nemocnicích přibylo OUP, také díky plánu pokrytí ZZS a z důvodu nárůstu výjezdové činnosti došlo během tohoto období také k nárůstu počtu výjezdových stanovišť a počtu výjezdových posádek ZZS. Mezitím ale také došlo a dochází k úbytku všeobecných sester v nemocnicích. V posledních několika málo letech je tedy pro zdravotnické záchranáře daleko jednodušší najít zaměstnání v oboru než tomu bylo v minulosti. I přesto je ale velké množství kolegů, kteří na odděleních JIP pracují, ale pouze jako asistenti s nižšími kompetencemi a za podstatně nižší plat. Pokud by se zástupcům komory při jednáních podařilo vyjednat i výkon profese zdravotnického záchranáře na odd. JIP, byl by to ať pro stávající kolegy, kteří na těchto odděleních v nižší pozici už pracují, tak i pro kolegy a kolegyně, kteří o práci na JIP uvažují, obrovský přínos. Nicméně nesmíme zapomínat, že naší základní prioritou stále zůstává vyjednat alespoň udržení zdravotnického záchranáře na odd. ARO.
Sami můžete na této jedné problematice, na tomto malém segmentu jednoho z mnoha problémů vidět, jak je důležité mít svoji profesní komoru a podporovat ji. Musíme si uvědomit, že KZ ZZS ČR není zřízena automaticky ze zákona a dotována z veřejných prostředků, musíme si uvědomit, že jsme si ji zřídili sami pro nás a za naše peníze a proto se bez podpory záchranářů, řidičů vozidel ZZS a studentů oboru tvořících členskou základnu neobejde a klidně bez našeho zájmu může také jednoho dne zaniknout. Kdo pak bude hájit naše zájmy? Kdo pak vyjedná například ta zmiňovaná místa na trhu práce? Existuje taková jednoduchá rovnice. Dokud bude na trhu práce víc záchranářů než volných pracovních míst, každý si s námi může …! Až bude na trhu práce více volných pracovních míst než samotných záchranářů ochotných onu práci vykonávat, pak si budeme snáz diktovat podmínky my. Popřemýšlejme o tom.
Málokterá profese mezi nelékaři zatím nemá svoji profesní organizaci. Naposledy na skutečnost, že se bez své profesní organizace neobejdou, přišli zdravotničtí asistenti, kteří na vzniku své profesní komory usilovně pracují. Takovou zajímavostí je, že každý zdravotnický záchranář získal automaticky také odbornou zpúsobilost zdravotnického asistenta a pravděpodobně se tak bude moci stát i členem této nově vznikající komory. Ale samozřejmě je potřeba vyčkat na Stanovy a jejich znění.
Asistenti jsou na začátku dlouhé cesty, kdežto Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky má za sebou desetiletou cestu. Že ta cesta byla nastavena dobře, dokládá udělené ocenění, kterého se jí letos symbolicky k desátému výroční založení KZ ZZS ČR dostalo.
Sigmund
Copyright ©