Zdravotníci můžou sloužit čtyřiadvacetihodinové služby. Novelu zákoníku práce schválil senát

25.07.2024

Text z externího zdroje:

Senát dnes přednostně schválil novelu zákoníku práce, která umožní zavedení směn o délce 24 hodin pro zaměstnance ve zdravotnických zařízeních s nepřetržitým provozem, například u záchranné služby nebo v nemocnicích. Za takto dlouhé směny by zdravotníka navíc ze zákona dostávali stanovený příplatek. Podle loni přijaté právní úpravy však může směna trvat nejvýše 12 hodin, na ni naváže případně přesčasová práce. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Senát novelu schválil hlasy 52 ze 70 přítomných senátorů přednostně kvůli tomu, aby mohla nabýt účinnosti už 1. srpna, pokud ji prezident Petr Pavel do týdne podepíše.

Čtyřiadvacetihodinová směna zdravotníků neznamená jejich aktivní nasazení po tuto dobu, ale délku pobytu na pracovišti, na kvalitu péče o pacienty nebude mít vliv, ujišťovali senátory jejich kolegové z řad lékařů. Příplatek za celodenní směnu má představovat nejméně 20 procent průměrného hodinového výdělku u zaměstnanců odměňovaných mzdou a u zaměstnanců odměňovaných platem pevně 20 procent.

„Senát schválil novelu zákoníku práce, blahopřeji ministerstvu práce a sociálních věcí. Novela obsahuje i tzv. zdravotnický balíček, na kterém jsme pracovali s ministerstvem zdravotnictví a odbory a ČLK, tj. např. příplatky nebo placené volno před zkouškami. Plníme tím předposlední bod naší prosincové dohody,“ uvedl na svém profilu X náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník.