Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zdravotníci by mohli dostat odměny za covid v dubnové výplatě

29.04.2021

Zdravotníci by mohli dostat odměny za covid v dubnové výplatě

 

 

Zdravotníci by odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 měli dostat k dubnové výplatě. Zdravotníkům nemocnic bude náležet 75.000 korun, zdravotnickým záchranářům 120.000 korun. Ministerstvo dostalo v dotačním programu, který končil v polovině dubna, žádosti o 12,5 miliardy korun. Ostatní zdravotníci by měli odměny dostat také, hrazené budou z veřejného zdravotního pojištění, což ale menší zdravotní pojišťovny kritizují.

 

Zdravotníci by odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 měli dostat k dubnové výplatě. Po včerejším jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zdravotníkům nemocnic bude náležet 75.000 korun, zdravotnickým záchranářům 120.000 korun. Ministerstvo dostalo v dotačním programu, který končil v polovině dubna, žádosti o 12,5 miliardy korun. Původně vláda schválila na dotace pro nemocniční zdravotníky 12,2 miliardy korun. Vláda včera schválila, že i tento rozdíl půjde z rozpočtu, uvedl ministr.

Ostatní zdravotníci by měli odměny dostat také, hrazené budou z veřejného zdravotního pojištění, což ale menší zdravotní pojišťovny kritizují. Celkem bylo podle Arenbergera podáno 232 žádostí o dotaci a 44 žádostí o příspěvek zřizovatele, které podávají velká zdravotnická zařízení řízená ministerstvem.

Zdravotní pojišťovny mají na odměny pro všechny ostatní zdravotníky, kteří pracují mimo nemocnice, vyhrazeno asi 11 miliard korun. Podle Svazu zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest menších pojišťoven mimo Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), mohou peníze ve veřejném zdravotním pojištění chybět.

„Český systém zdravotního pojištění stojí na tom, že pojišťovny platí za konkrétní péči, s čímž je plán kompenzací v rozporu,“ uvedl k tomu na konci března prezident svazu Ladislav Friedrich. Podle něj je sporné, jestli jde vůbec o kompenzace, když platba není vázaná na to, že měl poskytovatel výpadek péče nebo náklady navíc. „K tomu si přidejme, že vyhláška nijak neřeší, jak s penězi majitelé zdravotnických zařízení reálně naloží,“ dodal.

Zdravotní pojišťovny v ČR vydaly loni kvůli epidemii covidu-19 za zdravotní péči 351,9 miliardy korun. Bylo to o 13 procent více než v roce 2019, vykázané péče ale bylo podle svazu přibližně stejně. Peníze navíc stálo zejména testování, ať už laboratorní PCR nebo preventivní antigenními testy, a péče o nakažené v nemocnicích, za které mají zdravotníci příplatky za práci v infekčním prostředí. Na zhruba devět miliard korun odhadly pojišťovny očkování proti covidu.

Od dubna navíc pojišťovny firmám vyplácejí také příspěvek 60 korun na samotesty zaměstnancům. To kritizuje Koalice soukromých lékařů, podle nich tyto peníze nemají být hrazené ze zdravotního pojištění, protože se zdravotní péčí nesouvisí a odčerpávají z ní peníze.

Zdroj+foto: zdravotnickydenik.cz

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.