Záštitu nad soutěží studentů DPP 2013 převzal prezident KZ ZZS ČR

Záštitu nad soutěží studentů DPP 2013 převzal prezident KZ ZZS ČR

V Ostravě se veřejnosti představí
budoucí záchranáři

Šest desítek budoucích záchranářů představí od čtvrtka své dovednosti na dvoudenní akci Den první pomoci, která se bude konat na atraktivních místech Ostravy. Soutěž organizuje Ústav urgentní medicíny a forenzních oborů Ostravské univerzity.

Denní etapy soutěže budou přístupné i veřejnosti a lidé tak budou moci přímo sledovat práci záchranářů, řekla ČTK Eva Kijonková, mluvčí Ostravské univerzity.

"Cílem akce je především příprava budoucích členů integrovaného záchranného systému. Navíc se uskuteční na frekventovaných místech města, kde se skutečně mohou všechny simulované situace přihodit," uvedla Kijonková.

Své znalosti i schopnosti rychle a správně zasáhnout při řešení situací zaměřených na úrazové i neúrazové zdravotní příhody si poměří tříčlenná družstva studentů oboru Zdravotnický záchranář z České i Slovenské republiky. Na činnost záchranných týmů bude dohlížet pětadvacet rozhodčích, kteří budou posuzovat nejen rychlost reakce na danou situaci, ale také správnost a přesnost všech úkonů a postupů.

"Jednotlivé akce se věrně podobají reálným výjezdům zdravotnické záchranné služby. Figuranti jsou dokonale a věrně připodobněni skutečně zraněným. Na jednu stranu tedy veřejnost zveme, na druhou stranu prosíme o zachování klidu a rozvahy, aby nedocházelo ke zbytečným záměnám reality s naším cvičením," uvedla proděkanka Lékařské fakulty Ostravské univerzity Ivona Závacká.

Soutěž začne ve čtvrtek ve 13:30 v areálu ostravské zoologické zahrady. Její součástí je i neveřejná noční etapa. V pátek pak budou muset mladí záchranáři zvládnout celodenní zatížení. Soutěžit budou například na Slezskoostravském hradě, ve věži Nové radnice, ve Stodolní ulici či v katedrále Božského spasitele.

"Všude se budou studenti chovat jako skutečná posádka záchranné služby při poskytování první pomoci v náročných situacích, složitých podmínkách a při hromadných nehodách," podotkla Kijonková.

Podrobnosti o programu mohou lidé najít na webu www.dppostrava.cz, kde také těsně před konáním soutěže najdou mapové podklady a časový harmonogram jednotlivých stanovišť.

ČTK

Oznámení DPP