Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zaměstnanci ZZS HMP si stěžují na ředitele. Ředitel se nařčením brání.

03.10.2014

Zaměstnanci ZZS HMP si stěžují na ředitele. Ředitel se nařčením brání.

 

Napjatá situace v pražské záchrance? Zaměstnanci si stěžují na praktiky ředitele Zdeňka Schwarze.

 

Aktualizováno 4. 10. a 5. 10. 2014 

Zaměstnanci pražské záchranky půjdou dnes spolu se šéfkou zdravotnických odborů Dagmar Žitníkovou na magistrát. Důvod? Napjatá situace, která podle nich panuje v záchrance. „Situace je zoufalá a nemáme už jiné řešení. Požadovat budeme odvolání ředitele, pana Schwarze,“ řeklo Pražskému deníku několik záchranářů, kteří si z obav před možnou mstou přáli zachovat anonymitu .

 

„Nejsme skupinka nespokojených lidí, nemáme žádné politické zájmy, nejde nám ani o peníze, platy na záchrance jsou ostatně lepší než jinde. Ale podmínky k práci a situace na pracovišti už ohrožují to, abychom tuto práci vůbec mohli dělat,“ tvrdí.

Vypadá to jako těžko uvěřitelný příběh. Pražské záchrance už 16 let šéfuje Zdeněk Schwarz. Muž s image gentlemana, který byl zároveň zvolen do Senátu a teď kandiduje rovněž. I proto kritika jeho osoby vzbuzuje pochybnosti, zda týden před volbami nejde o politickou kampaň. Pochybnosti nad fungováním záchranky ostatně nemá ani její zřizovatel, pražský magistrát.

„S pražskou záchrankou jsme spokojeni. Problémy typu komunikace s ostatními nemocnicemi ohledně přijímání pacientů byly vnější. Řešíme je. Uvnitř záchranky ale podle nás všechno funguje dobře,“ řekl pražskému deníku tento týden radní pro zdravotnictví Martin Dlouhý. Právě s ním se mají nespokojení zaměstnanci a šéfka zdravotnických odborů dnes sejít.

„O nějakých stížnostech zaměstnanců jsem četl v časopisu Týden, to ale samozřejmě není relevantní. Proto jsme se domluvili na schůzce, kde chci slyšet konkrétní body,“ uvádí Dlouhý. Problémy v záchrance jsou podle nespokojených zaměstnanců, kteří tvrdí, že zastupují kolem 90 procent personálu této příspěvkové organizace, dlouhodobé. Vše vyvrcholilo ale prý letos.

„Pana ředitele jsme se v rámci emailové komunikace slušnou formou zeptali, proč nemá pražský dispečink proplácené dvanáctihodinové služby. Hodin nám proplácí jen jedenáct. Ten dotaz vznikl na základě toho, že všechny ostatní záchranky v republice oněch dvanáct hodin proplacených mají. Pan ředitel řekl, žeho to nezajímá. Když jsme to neměli s kým řešit, museli jsme se obrátit na odbory. A začaly se dít věci,“ popisuje skupina zaměstnanců, mezi kterými jsou pracovníci na dispečinku i ve výjezdových skupinách.

 

Krávy, slepice a odpad společnosti

„Pan ředitel nám nechal odmontovat kuchyňskou linku, sebral nám dvouplotýnkový vařič, který byl v kolektivní smlouvě. Mikrovlnku na ohřátí jídla jsme museli mítna zemi,“ říkají.

„Teď nám v odpočinkové místnosti nechal vzít televizi. Zakázal nám chodit na stáže na sanitky. Nevíte, co se stane další den. Vytváří napjatou atmosféru, lidi jsou vystresovaní, bojí se. Ženy pracující na dispečinku běžně před kolegy tituluje jako krávy a slepice. A to jsou přitom lidi, kteří mají pomáhat ostatním. Jak mají pak v klidu dělat svoji práci?“ tážou se.

„Už se stává, že nám někdo volá, a zjišťuji, že mám problém se soustředit, kvůli tomu, co se tady děje,“ popisuje žena pracující na dispečinku.

„Ředitel říká, že na záchrance pracují buď „nadšenci, nebo odpad společnosti“. Tvrdí, že pokud lidé odcházejí, tak jenom proto, že je tady složitá práce. Není tomu tak. Práce je to samozřejmě těžká, ale není jiná než kdekoli jinde na záchrance. Lidé odsud neodcházejí kvůli penězům, ale přístupu, který k nim vedení má,“ uvádí záchranář.

 

Je to předvolební kampaň, oponuje

„Není to pravda. Jde o snahu dezinformovat veřejnost, poškodit vedení ZZS HMP i organizaci jako celek. Na posledních setkáních managementu se zaměstnanci žádné neřešitelné nebo zásadní výhrady a nespokojenost od zaměstnanců i přítomného zástupce odborů nezazněly,“ oponuje pražská záchranka ve čtyřstránkovém tiskovém prohlášení, které vydala poté, co se před 14 dny objevil kritický časopisový článek na adresu ředitele Schwarze.

K žádné šikaně podle vedení záchranky rozhodně nedochází. „Naopak, jednání některých zaměstnanců a zejména postup odborů a těch, kteří podávají účelové a zkreslené i nepravdivé informace mají charakter účelového nátlaku vůči vedení organizace a jejímu řediteli,“ brání se záchranka.

Ze strany odborů a některých zaměstnanců se prý jedná o pokus vtáhnout vedení organizace do války. Negativní kampaň trvá údajně už zhruba půl roku, od chvíle kdy Schwarz oznámil svou kandidaturu na senátora. „Od této chvíle také dostává anonymy, které postupně stupňují svou agresivitu a výhrůžky, včetně výhrůžek medializací pseudoproblémů a vynucování si požadavků,“ tvrdí záchranka v tiskové zprávě.

 

Odešel k sousedům. A má klid

Nespokojení zaměstnanci ke svým argumentům dokládají otevřený dopis, který svým bývalým kolegům tento týden adresoval někdejší vedoucí stanoviště záchranky na Petřinách, lékař Karel Kučera. Od pražské záchranky odešel loni k záchrance středočeské.

„Jsem finančně o 10 tisíc korun čistého měsíčně níže oproti stejné práci u pražské záchranky, ale dělám práci v kolektivu lidí, kteří nejsou zbytečně stresováni. Byť dělají to samé, ve stejném objemu a kvalitě,“ uvádí Kučera.

Sám zároveň říká, že jako lékař, kterých je u pražské záchranky nedostatek, měl ještě „VIP postavení“. Oproti zaměstnancům dispečinku nebo lidem sloužícím u výjezdových skupin podle něho vedení mělo ještě „dvojí metr“.

„Skrytá šikana vedení, permanentní záměrné vytváření stresového prostředí, vyhrožování přesuny členů výjezdových skupin po celé Praze, rozbíjení sehraných posádek, rozložení směn tak, aby volný čas nešel účelně využít, systém kolektivní viny pro všechny členy výjezdových skupin za ojedinělá osobní pochybení, nasazování inspektorů provozu na názorově nepohodlné zaměstnance, upřednostňování loajality k vedení na úkor odbornostních složení,“ vyjmenovává Kučera důvody, které ho donutily ke změně zaměstnavatele, přestože se tomu prý dlouho bránil. Proto také nakonec jen „přestoupil“ ke středočeským kolegům.

„Už tři čtvrtě roku nemusím chodit a do práce a tak opravdu nelituji a neměnil bych,“ říká otevřeně.

 

Stačilo prý zkritizovat Sanitku

Pro dokreslení údajných totalitních praktik v záchrance pak uvádí perličku v podobě kritiky seriálu Sanitka 2, u kterého byl Schwarz odborným poradcem. Kučera o seriálu prý psal do podnikového časopisu.

„Článek nesměl být otištěn, vysloužil jsem si však tříhodinovou audienci u pana ředitele,“ popisuje s tím, že ředitel záchrankymápodle něho dvojí tvář: „mediálně líbivou navenek“ a tu druhou, kterou prezentuje před svými podřízenými. Jak je ale možné, že až dosud na adresu ředitele Schwarze žádná podobně hlasitá kritika nebyla?

„Je mistr manipulace a mediální prezentace,“ tvrdí nespokojení. „Vezměte si, jak dokázal ustát třeba letošní spor ohledně přijímání pacientů. Dopis se stížností na chování našeho pana ředitele podepsali ředitelé všech pražských nemocnic. Přesto z toho dokázal vyjít s čistým štítem. Jakou šanci pak máte jako řadový zaměstnanec?“ namítají.

Podle zaměstnanců dochází k falšování zpráv o činnosti záchranky. „Když odbory napsaly, že jsou zaměstnanci nespokojení, musela se čtyřikrát přepisovat.“

Pražská záchranka tvoří podle zaměstnanců pod vedením Schwarze svět sám pro sebe. „Jako jediná není členem Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Asi proto, abychom si všechno mohli řešit po svém. Používáme software, který nikde jinde v republice nemají. Nakupujeme vozidla, které nikde jinde v republice nemají. Když dojde k nejhoršímu, máme nařízeno volat jenom jednu pohřební službu,“ vypočítávají.

Redakce Pražského deníku včera Zdeňku Schwarzovi zaslala dotazy týkající se konkrétních výtek nespokojených zaměstnanců.

„Komentovat to teď nijak nebudu. Pan ředitel tady už není, ale na webových stránkách máme prohlášení, ve kterém určitě najdete odpovědi na 99 procent vašich otázek,“ uvedla krátce před 16. hodinou mluvčí Jiřina Ernestová.

Vývoj sporu po dnešním jednání na magistrátu přineseme v zítřejším vydání Pražského deníku.

 

Ředitel se brání kritice

Zdeněk Schwarz krátce poté, co na jeho adresu vyšel před 14 dny kritický článek v časopisu Týden, reagoval na svých webových stránkách prohlášením:

„Působím v pozici ředitele ZZSHM již šestnáct let, během kterých se podařilo záchranku vytáhnout z těžkých problémů, stabilizovat a dostat na dnešní úroveň, kterou si troufám směle nazvat vynikající. Povedlo se to i díky tomu, že jsem tvrdý a přísný ředitel. Všichni, kdo se mnou pracují, vědí, že jsem neúprosný a vyžaduji kvalitní práci a včasné plnění úkolů, jinými slovy nejlépe to udělej hned a bez chyb. Na druhou stranu také vědí, že jsem spravedlivý a vždy dokážu vyslechnout opačný názor. Vím, že některým lidem moje jednání a chování, tj. upřímnost, přímost i odvaha sdělit svůj názor, nesedí. Občas to považují za aroganci, ale vesměs lidé spíše nechtějí slyšet pravdu nebo negativní hodnocení. (…) Nepřekvapuje mě, že se mě někdo snaží poškodit, čirou náhodou pár týdnů před volbami do Senátu, v nichž obhajuji mandát. Svým nepřátelům vzkazuji, že mě jejich útok nechává zcela klidným. Voliči si sami zhodnotí, zda spíše chtějí, aby se ředitel záchranky na své podřízené usmíval, nebo aby sanitka, pokud ji budou potřebovat, přijela včas a špičkově připravená posádka odvedla skvěle svou práci.“

Zdroj: zdn.cz

 

Článek vyšel původně v tisku Pražský deník

_________________________________________________________________

Přidáno 4. 10. 2014

Vedení ZZS HMP vydalo ke skutečnostem uvedeným v tisku v pátek 3. října 2014 

Prohlášení k otázkám Pražského deníku

______________________________________________________

******************************************************

 Přidáno 5. 10. 2014

Nový článek v tisku: Pražský deník:

 Záchranáři proti svému řediteli: na jeho podporu prý vzniká petice

a reakce ZZS HMP na nový článek: 

Reakce na další nepravdy uveřejněné v Pražském deníku dne 4. 10. 2014 

******************************************************

 

Vyjádření ředitele ZZS HMP MUDr. Zdeňka Schwarze

 

 

Související články:

 

Nečumte, nemáte nárok! Drsné praktiky šéfa pražské záchranky

Válka na záchrance: šikana, naschvály a podvádění magistrátu

 

Komentáře k článku
 • Drahomír Sigmund Reagovat 03.10.2014
  Vysvětlení smutného smailíka: Nemám rád anonymy a když ještě anonym osočuje jmenovitě (je jedno koho), tak to není nic jiného než podlé. Chci-li něco změnit, mám-li na cokoliv jiný názor, prosazuji jej transparentně.
  • MUDr. Jiří Franz Reagovat 04.10.2014
   Stránky Komory záchranářů jsou v dané chvíli jediná úroveň, kde si lze v klidu a srozumitelně vše o této „senzaci“ přečíst – nejlépe opakovaně !! – a pokud možno nevycházet pouze z vlastních – často i zaujatých – dojmů. Platí to nejen pro vlastní stávající pracovníky ZZS HMP všech kategorií, včetně těch, kteří zde již pracují dlouho a domnívají se, že je jim vše jasné. Ale především pro ty, kteří nikdy na půdě ZZS HMP nepracovali , ředitele Schwarze znají jen z obrázků a nemají ani základní představu o provozním managementu a každodenní činnosti ZZS HMP. V podmínkách hlavního města, v podmínkách nepředstavitelné trvalé zodpovědnosti celého vedení k tomu, aby vše profesionálně a úspěšně fungovalo v nepřetržitém provozu. Především pro ty, kteří již mnoho let podléhají vlivu děsivých mýtů a napadnutelných pomluv, jsou anonymně schopni spílat čemukoliv co se ZZS HMP mnohdy ani netýká, ale oni si to myslí. A v neposlední řadě i pro ty, kteří se v rozličných „ babylonských“ diskuzích odvažují podepisovat jmény pracovníků pražské záchranky, kteří by podobná slova nevypustili z úst ani pod vlivem drog či v těžké kocovině !! To je hanebnost, která má zcela obecný atribut. Je to poselství o nepřijatelnosti cokoli – opakuji COKOLIV – takto řešit či se pokoušet rádoby zasvěceně komentovat.
   Vše jsem si přečetl opakovaně – včetně vyjádření vedení ZZS HMP i samotného ředitele Schwarze. Tato prohlášení považuji za zcela srozumitelná, korektní, statečná, věcná a v každém bodě ihned doložitelná. Ať se to komu líbí a nebo nelíbí. Jen velmi obtížně – a musel bych být naprostý fanatik abych tak přemýšlel – si dovedu představit, že by se jednalo o nějakou manipulaci s mediální sférou či veřejností ,že by bylo vůbec myslitelné si na takové úrovni dovolit účelově lhát a nebo dokonce brnkat na jakousi předvolební strunu. A tím pro mne, jako zaměstnance ZZS HMP de facto celá „kauza“ končí. Nemohu a ani nechci mít jiný názor. A nemá ani cenu, abych se za sebe pokoušel o nějaké vlastní myšlenky. Jen bych trapně opakoval vše, co je černé na bílém v prohlášeních uvedeno.
   Co mohu je – i když často s velkým sebezapřením – chtít chápat rozličné frustrace, pocity komunikačních úletů a nebo i skutečně kontroverzní historky a zkušenosti některých jednotlivců, které zažili na vlastní kůži. Ale tak či onak – vždy to byly, jsou a budou problémy, po kterých nikomu mimo hranice ZZS HMP NIC NENÍ !! Rozhodně ne nešikovným médiím, vyšším odborovým orgánům a nebo dokonce zřizovateli či ministerstvu a já nevím komu ještě. Obzvlášť tehdy, kdy není ani náhodou vyčerpána kapacita projednání čehokoliv ve vlastním podniku, bez celostátního povyku a to ještě pod zvyklou mlhou zbabělé anonymity. Z vlastních zkušeností velmi dobře vím, že podmínky pro vytrvalé, nebojácné, otevřené – třeba i nepříjemné, ne vždy v prvním kole úspěšné – jednání o čemkoliv ALE vhodnou vyzrálou formou a na pravém místě – prostě podmínky u ZZS HMP jsou !! Tato forma, která je patrná z této poslední „kauzy“ to ale určitě není a také nic dobrého nepřinese.
   To ani nechci připomínat omleté biblické rčení :…“ kdo jsi bez viny první hoď kamenem“…. Já si vůbec nedovedu představit za jakých okolností bych si troufl někde veřejně vystoupit a tvrdit, že mluvím za 90% zaměstnanců. Měl bych z takové troufalosti nadledviny jak křížaly.
   ZZS HMP má logicky za chodu vždy nějaké problémy. Je trvale zjevné, že je si toho vědom jak ředitel, tak celý zdravotnický i nezdravotnický management. Chtěl aby někdo aby tomu tak nebylo ? Ať se nad tím každý dobře zamyslí.
   Jsem již důchodce, hodně věcí jsem zažil, často jsem chyboval , nemám – a již nikdy nebudu – mít patent na rozum, ale co vím určitě, že na mnoho problémů je třeba zvolit vhodnou formu, osobní statečnost, schopnost pochopit jak obtížné je za cokoliv zodpovídat. Umět poslouchat správně to, o čem je právě řeč, nebýt zbaběle oportunní z pomyslného „ strachu“ o dobré bydlo. Raději nejprve začít u sebe, zvážit co je či není skutečný zásadní problém ale neházet špínu lopatou rovnou do senzacechtivého světa kolem. Když to neumím, je lepší mlčet. Možná i trpět, ale neškodit. Mnoho věcí jsem v životě pochopil až po létech a dnes se skoro stydím za to, jak hloupě a nekompetentně jsem hulákal a dělal z komára velblouda.

   MUDr. Jiří Franz
   • Jirka Reagovat 05.10.2014
    … připadá mi to jako před rokem 89, kdy se všichni báli něco někde říci, aby to náhodou někoho nepobouřilo a ještě tak koledovat si o černý puntík do kárného posudku a občanského průkazu. Nejsem zaměstnancem ZZS HMP, ale všichni víme, že čůrat vzhůru se prostě nevyplácí. Avšak zajímalo by mě, jak velké nadledvinky musí mít člověk, který zastává funkci lékaře, ředitele, senátora, herce, aj. (nechci psát dále, aby můj článek nebyl delší jak příspěvek Dr. Franze) Tohle vše se dle mého nedá zvládnout. Z tohoto mi vyplívá, že všechny své čestné funkce takto "totálně nasazený smrtelník" nemůže zvládat a tedy se přikláním, že ve většině sporech se svými podřízenými se pan nejvyšší především ohání svým postavením a nikoli rozumem, protože je to tak snazší a bezesporu rychlejší.
    Připomíná mi to nákup univerzálního vosku na běžky, kdy mi prodejce tvrdil, že tento jedinečný vosk je tak skvělý, že ho můžu namazat v mrazech nebo i když bude nad nulou a nevadí mu ani mokrý sníh! Takový vosk nemůže správně fungovat.
    P.S. Stále nevím, do jakého žánru bych seriál Sanitka 2 zařadil, jestli se jednalo o parodii nebo komedii. Ale co vím jistě, že tento seriál, byť byl připomínkován naší „elitou“, záchranářům spíše ublížil.
 • Jan Pokorný Reagovat 04.10.2014
  Tak tak klídeček a smrádeček...
  Proč tolik eufemismu na celý článek, když Karel Kryl ve své písni Lektorská Váš postoj vyjádřil lyričtěji a srozumitelněji. Za 90% lidí bych ruku do ohně ale taky nedal tím spíš, když mají nad sebou náměstka s podpisovým archem v ruce jedné a přehledem jejich hypoték ve druhé. Jo prostředí na řešení čehokoliv tam očividně máte.
 • Petr Reagovat 06.10.2014
  Vedení ZZS HMP ignoruje platnou legislativu několik příkladů:
  1) příloha č.7 k vyhlášce č. 92/2012sb. v bodu 4 - Výjezdové základny pod písmenem e) dřez na mytí pomůcek (čistička) pokud je prováděno mytí a čistění pomůcek použitých k manipulaci s biologickým materiálem - údajně používáme vše jednorázově a není potřeba a co nádobky z odsávačky které jednorázové nejsou? opakovaně jsme nuceni je vyplachovat v umyvadlech na sociálních zařízeních pro zaměstnance což je zcela nepřípustné - čistička se nachází pouze na 2 základnách v celé Praze.
  2) porušování vyhlášky č. 296/2012 sb. O požadavcích na vybavení poskytovatele ZZS
  - do 1.dubna 2013 měly být vozy RLP-RV na bocích označeno nápisem Zdravotnická záchranná služba hl.m.Prahy v minimální výšce 150 mm - jediný popisek je na zádi vozu a to www.zzshmp.eu
  - design RZP vozů \\\"krabic\\\" - vozy vyrobené po 31.12.2013 měli být dodávané se střídající se obdélníkovými poli o rozměrech 590x300 mm - v 9/2014 dodáno 10 nových vozů RZP bez těchto polí zato pojmenovaných po hudebních skladatelích.
  - do 1. dubna 2013 měl být do RLP-RV dodán do povinné výbavy kapnometr (nemá žádný) nebo do vozů RZP IO vrtačka - k dispozici má sotva 1/4 RZP posádek
  Zřizovateli - tedy pražskému magistrátu je to očividně jedno.
  • Drahomír Sigmund Reagovat 06.10.2014
   a) bod 2.22 pomůckami pro intraoseální vstup pro dospělé a děti (ve všech vozidlech), neznamená to ale IO vrtačku, může být jiný např. BIG

   b) nepřipadá mi logické, řešit DLOUHODOBÉ problémy 10 dní před komunálními volbami (ne senátními), když za týden bude zvoleno nové zastupitelstvo zřizovatele ZZS HMP a to současné už balí. To jen taková poznámka. Když jsou dle vyjádření problémy dlouhodobé, zcela jistě by už 14 dní počkaly na nové zastupitele a nové radní zřizovatele.
  • chytrák Reagovat 07.10.2014
   Petře, pomůcky si můžeš umýt přímo v sanitce a také to je v metodice. Stejně tak od biologického materiálu si máš umývat po dezinfekci, aby jsi neohrozil sebe a ostatní. Vše máš k dispozici. Nemáš pravdu, že místo pro umývání je jen na 2 VZ. Je na každém. Nelži! Autor vyhlášky MZ nebo předkladatel návrhu pro MZ asi nevycházel z praxe, protože by věděl, že nápis výšky 150mm se nevejde ani na Škodu Octavii kombi v celé délce. Nesplňují to všechny vozy v ČR, vč. Škody Yetti, které jezdí. Kritizovat Pražáky je už jakýsi módní trend, na který jsme v Praze zvyklí. Když se ti to nelíbí, tak nezáviď a u ZZSHMP nepracuj. Nám se to líbí. A hnusné zelenožluté šachovnice nikde v EU nemají a ve Fuldě na jediném evropském veletrhu sanitek ji měla jen minikrabice z ČR. Trend je zcela jiný, než kterým se vydalo MZ. Nejspíše bylo rozhodnutí ovlivněné firmou prodávající šachovnici a vyrábějící minikrabice se šachovnicí. Evropský parlament pouze doporučil tento design, který žádná jiná země EU nevyužila. V Europarlamentu se tomu všichni jen pousmáli, ale papečtější Češi to hned uchopili. Proč ne, když jde o peníze... A když tomu nerozumíš, tak sem raději nepiš. Pražáci měli veřejnou soutěž na sanitky dávno před vyhláškou a uvedeným termínem, takže ani nemohou během dodávek měnit design, zvláště když je dražší.
   Kapnometry mají všechny defíky ve vozech RLP. A vrtačky mají také všechny vozy. Nelži!
   A zřizovateli jsou ukradení takoví žvanilové, jako jsi TY! Zvláště, když plácají nesmysly nebo lžou.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.