Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zákon o záchranné službě odhlasován. Verze jen o nás, ale ne už pro nás

07.11.2011

Zákon o záchranné službě odhlasován. Verze jen o nás, ale ne už pro nás

Sněmovna potvrdila zákony vládní
reformy zdravotnictví
Poslanci potvrdili v noci na dnešek hlasy koalice vládní návrhy zákonů, které jsou součástí druhé části reformy zdravotnictví. Sněmovně je vrátil opoziční Senát. Jde o tři kodexy, z nichž některé nahradí podle vlády zastaralé zákony. Předlohy míří k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.


Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient se stane novým zákonem "rovnocenným účastníkem procesu poskytování zdravotních služeb". Získá například právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty.

V Národním registru poskytovatelů najde rovněž všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb. Kritici ale tvrdí, že pacienti o některá práva přijdou. Opozice poukazuje také na to, že zákon zbytečně mění zavedené pojmy a ve zdravotnictví vznikne chaos.

Lidé, kteří podají stížnost na lékařskou péči, by měli mít podle předlohy právo znát jméno osoby, která stížnost posuzuje. U léčby lidí s psychickými potížemi bude dávána přednost domácímu nebo komunitnímu prostředí. Ministerstvo zdravotnictví bude mít pravomoc vydat vyhlášku, která uvede, ve kterých obcích může být výdejna léčiv a ve kterých ne.

Všichni soukromí lékaři budou muset žádat úřady o novou registraci.

Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut - nejvýše na 20 minut. Poslanci neschválili názor Senátu, podle kterého měla zůstat čtvrthodinová. Předkladatelé - na rozdíl od sněmovní opozice a Senátu - tvrdí, že delší doba dostupnost péče nezhorší.

Záchranáři také budou mít zákonnou možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.

Do předlohy se také nakonec nedostalo odchodné pro záchranáře. Ministerstvo už chystá příslušnou novelu.


Předloha o speciálních zdravotních službách upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace můžu a transsexualitu. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech. Umělé oplodnění bude moci podstoupit žena nejvýše do 49 let.

Podle související novely o zdravotním pojištění budou mít pojišťovny povinnost zajistit pacientům dostupnost hrazených služeb jak v místě, tak v čase. Klient také bude mít právo získat od pojišťovny údaje o tom, které hrazené služby mu byly poskytnuty.

Pojišťovny budou nově hradit dívkám ve věku od 13 do 14 let očkování proti rakovině děložního čípku. V případě asistované reprodukce budou pojišťovny ženám platit čtyři pokusy místo tří v případě, že při prvních dvou pokusech se bude používat jedno, nikoli více embryí.

Nynější reformní novela upravuje návrh na změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, který je první částí zdravotnické reformy. Tato novela počítá s rozdělením zdravotní péče na základní a nadstandardní, za kterou by si lidé připláceli, a zvyšuje poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Opozice kvůli tomu hrozí stížností k Ústavnímu soudu.

Předloha počítá s placením léků do 50 korun a doplňkových a podpůrných přípravků pacientem, na druhou stranu zavádí třicetikorunový poplatek za recept místo za položku na receptu. Z úhrad měly léky vypadnout ve správních řízeních.

Současná novela to mění, vyřazuje z úhrad volně prodejné léky, na něž není potřeba recept.

ČTK mbcZdroj: medical-tribune.cz

Zákon o záchranné služběKomentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.