Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zákon o záchranné službě má zpoždění, dá se vněm ještě upravovat !?

26.06.2011

Zákon o záchranné službě má zpoždění, dá se vněm ještě upravovat !?
Dne 9. června 2011 jsem v aktualitě informoval o skutečnosti, že zákon o ZZS bude na pořadu jednání Poslanecké sněmovny dne 14. června 2011, společně v balíčku se zákonem o zdravotních službách a specifických zdravotních službách. Z důvodu velkého množství připomínek má schvalování trojice zákonů zpoždění a jdou teprve ve středu na vládu. Nejsou tedy v definitivních zněních. Lze je pozměnit a doplnit jak při projednávání na Vládě ČR, tak i v prvním čtení při projednávání v Poslanecké sněmovně ČR.

Bylo by pravděpodobně žádoucí, aby se představitelé A ZZS ČR ještě pokusili i na základě informaci z aktuality “Statistické shrnutí toho, co jsme vloni udělali a kolik jsme za to dostali“ změnit a případně doplnit některé parametry navrhovaných norem. Cena za jednoho pojištěnce (457,20) za rok, za jakou jsme schopni v nepřetržitém provozu poskytovat PNP na celém území ČR je nižší než cena za celoroční svoz odpadu stanovena na jednoho obyvatele většinou měst v ČR, a ta se má od příštího roku dvojnásobně zvýšit! Potom už cena za PNP bude opravdu pouze cenou útěchy!

A ZZS ČR je jediným legitimním zástupcem poskytovatelů PNP v České republice. A jak řekl pan Hrušinský ve filmu Vesničko má středisková: „ Když je někdo jediný, tak prostě musí“.

SigmundHeger předloží ve středu vládě tři reformní zákony o službáchMinistr zdravotnictví Leoš Heger předloží ve středu vládě tři zákony týkající se zdravotnické reformy - zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Platit by měly od ledna příštího roku.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předloží ve středu vládě tři reformní zákony o zdravotních službách. Původně měly být na programu počátkem měsíce, v připomínkovém řízení ale dostal ministr velké množství připomínek a jejich vypořádání tedy trvalo déle, než plánoval. Tři normy o službách zahrnují zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Platit by měly od ledna příštího roku.

Zastřešující zákon o zdravotních službách definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče, stanoví pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb. Zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení.

Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů. Vzniknout by mělo zhruba 40 nových stanovišť záchranky, sanitky by měly dojet po celém území do 20 minut. Zákon dá záchranářům právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje ji neposkytnout.

Vláda zatím stihla schválit z Hegerovy reformy jeden zákon - malou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zvyšuje platbu za den v nemocnici z 60 na 100 korun a ruší zákaz připlácení na nadstandard. Lidé si mají platit léky do 50 korun a podpůrné léky, za recept dají 30 korun, nyní je dávají za každou položku na receptu.

Novela by měla platit od podzimu. Prošla už sněmovnou a čeká ji projednání v Senátu. Opozice už dala vědět, že ji vrátí do sněmovny, proces schvalování se tak přinejmenším pozdrží. ČSSD uvažuje, že se kvůli rozdělení péče obrátí na Ústavní soud, pokud bude návrh definitivně schválen.

Zdroj: medical tribune.cz


Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.