Zajímavý příběh ze Slovenska, který se na výjezdu může přihodit i nám

13.07.2011

Zajímavý příběh ze Slovenska, který se na výjezdu může přihodit i nám

Rodinu zarazil postup záchranárov pri nehode

Pondelková tragédia pri obci Holumnica (okres Kežmarok) si vyžiadala dve obete. Príbuzní mŕtvej Zuzky a trojročného Riška nedokážu pochopiť, prečo záchranári stáli na brehu rieky a nešli okamžite do vody zachraňovať topiacich sa.

HOLUMNICA. V pondelok zostali traja ľudia uväznení v aute pod vodou. Ako prvá prišla k rieke Poprad vyslobodzovať posádku z vody náhodne okoloidúca rodina Poláčekovcov z Kežmarku.

Najskôr vyslobodili šestnásťročnú Veroniku, ktorá bola pri vedomí a kričala o pomoc. Vlado Poláček vytiahol na breh pomocou sekery už v bezvedomí aj 28–ročnú vodičku Zuzanu. V aute plnom vody ostal v detskej sedačke zakliesnený ešte trojročný Riško.

Čakali na brehu?

Podľa našich informácií bola prvá záchranka na mieste nešťastia do dvoch minút. Anna Poláčeková si však spomína, že záchranári čakali na brehu niekoľko minút na príchod požiarnikov: „Neviem o tom, že by boli záchranári mokrí. Vedeli, že je tam ešte malé dieťa. Doteraz mi v ušiach rezonuje, ako Veronika kričala, že je tam aj Riško.“

Chlapca vytiahli až hasiči spolu s dobrovoľným záchrancom Vladom Poláčkom, keď prevrátili auto.

Michala Tomečka, otca nebohej Zuzany, zarazil postup záchranárov: „Každá minúta tam bola drahá a záchranári čakali na príchod hasičov, nešli do vody. Oveľa akčnejší boli okoloidúci ľudia, ktorí riskovali svoje životy, aby zachránili moje dieťa a vnuka. Aj hasiči sa najskôr poobliekali a až tak šli do vody.“

Musia dbať na vlastnú bezpečnost

Podľa hovorkyne skupiny Falck Magdalény Magdovej záchranárom sa na mieste podarilo oživiť aj ženu i chlapčeka.

Vysvetlila, že vyslobodzovanie osôb z vozidiel pri dopravných nehodách je náplňou práce hasičov, ktorí na tento účel disponujú potrebnou technikou, výstrojom a vedomosťami: „Naši záchranári konali v súlade s platnou legislatívou aj internými predpismi Falck Záchranná, a. s., pretože ich povinnosťou je dbať pri výkone svojho povolania na vlastnú bezpečnosť.“

“Pánovi Poláčekovi pomáhali záchranári vytiahnuť na breh 28-ročnú ženu. Následne okamžite začali s resuscitáciou,” uviedla Magdová.

Tvrdí, že záchranári vedeli, že v aute je ešte malý chlapček, no do rozbúrenej vody nemohli vstúpiť z bezpečnostných dôvodov.

“Navyše, vtedy boli na mieste jedinou zasahujúcou posádkou. Venovali sa preto oživovaniu ženy. Keď vytiahli hasiči dieťa z auta, záchranári okamžite začali s resuscitáciou,” uviedla Magdová.

Podľa hovorkyne Falck patrí oživovanie detských pacientov v záchranárskej komunite k najemotívnejším a najťažším prípadom. “Záchranári urobili pri tejto nehode pre záchranu života matky a dieťaťa všetko, čo bolo v ich možnostiach a silách,” doplnila.

Záchranári nepochybili ani podľa ministerstva zdravotníctva. „Postupovali v zmysle zákona. Každý je povinný poskytnúť alebo sprostredkovať nevyhnutnú pomoc každej osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí známky závažnej poruchy zdravia, ak tým závažným spôsobom neohrozí svoj život alebo zdravie,“ uviedla hovorkyňa Katarína Zollerová.

Zdroj + video: korzar.sme.sk