Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zajímavé závěry komise vyšetřující zapomenutého nebožtíka ZZS KVK

06.06.2012

Zajímavé závěry komise vyšetřující zapomenutého nebožtíka ZZS KVK

Za zapomenutého nebožtíka v Karlových Varech
mohla systémová chybaSystémová chyba, kterou stávající management karlovarské krajské záchranky zdědil po odvolaném minulém vedení, stála za případem šest dní zapomenutého pacienta, jenž zemřel při převozu sanitkou. Zjistila to nezávislá odborná komise, která na základě pokynu zřizovatele záchranky Karlovarského kraje příčiny opomenutí zkoumala.

Podle náměstka karlovarského hejtmana Petra Navrátila (ČSSD) přineslo pátrání komise čtyři základní závěry.

„Podle prvního neexistuje v legislativě postup, jak nakládat se zemřelými v sanitním vozidle,“ uvedl Navrátil. Druhým závěrem bylo podle něj zjištění, že pokyn, jak zacházet s nebožtíky ze sanitky, neměla ani záchranka samotná. „Chyběl režim provozu pro zemřelé,“ uvedl Navrátil.

Další závěry komise byly doporučující. Podle nich se má záchranka podobně jako v jiných regionech v ČR dohodnout na přejímání nebožtíků nemocnicemi. „V Chebu už to funguje a v Karlových Varech mají podle dohody zůstávat pacienti, kteří zemřou při převozu sanitkou, na interně, která je pro to zařízena,“ uvedl ředitel karlovarské záchranky Luděk Nečesaný s tím, že jednání se sokolovskou nemocnicí, kterou provozuje soukromý subjekt, přijdou na řadu v nejbližších dnech. „Doufám, že i tam budou vstřícní,“ dodal Nečesaný.

Potrestat lze lékaře a další pracovníky záchranky

Podle právníka Petra Šustka, který byl do komise povolán jako specialista na zdravotní a občanské právo a pedagog Univerzity Karlovy, může vedení záchranky za pochybení při zapomenutí mrtvého pacienta v jedné z místností sídla záchranky potrestat své odpovědné zaměstnance nanejvýš napomenutím či důtkou. Nečesaný to zváží, přičemž podle něj se může trest týkat lékaře a tří až čtyř zaměstnanců záchranky, kteří nepřivolali policii a nepředali si řádně tělo zemřelého.

Záchranka se již omluvila manželce a chce se podílet na úhradě nákladů na pohřeb. O odškodnění se ale hlásí i další příbuzní, kteří ale dosud neprokázali, že jsou skutečně v takovém rodinném vztahu. Podle předsedy Asociace zdravotních záchranných služeb Marka Slabého bylo v minulosti zřízení místnosti pro nebožtíky ze sanitky v areálu záchranné služby v karlovarské městské části Dvory nevhodné už kvůli tomu, že bylo třeba místnost chladit celý rok kvůli pouhým třem čtyřem případům.

„Je to jakoby si někdo zřídil podobnou místnost v paneláku, kde také ročně zemřou tři čtyři lidé,“ podivoval se další člen vyšetřovací komise David Marx.

vor, Právo


Zdroj: novinky.cz

Související článek

ZZS Karlovy Vary nepřestává šokovat


Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.