Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchrannou službu v Praze čeká velké posílení. Přibude záchranářů i nových stanic

12.03.2018

Záchrannou službu v Praze čeká velké posílení. Přibude záchranářů i nových stanic

 

Pražská zdravotnická záchranná služba nemá dostatek sil pro řešení mimořádných událostí a hromadných neštěstí. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Podle koncepce je nutné zvýšit spolupráci mezi složkami integrovaného záchranného systému a krizového řízení hlavního města a zajistit kvalifikované zálohy, které by mohly v případě nouze okamžitě pomáhat. Do roku 2021 by se měla záchranná služba rozrůst o nové výjezdové základny a narůst má i počet zaměstnanců.

 

Podle materiálu je pražská záchranná služba personálně poddimenzovaná. Možné dopady této skutečnosti se zhoršují vlivem rozrůstání metropole. Na začátku loňského prosince pracovalo u pražské záchranné služby 478 lidí, z nichž bylo 33 lékařů a dohromady 306 záchranářů a řidičů. Do roku 2021 se má počet zaměstnanců rozrůst, aby bylo u záchranné služby 585 lidí, z toho 41 lékařů a 380 záchranářů a řidičů. V celkovém počtu jsou započítáni i operátoři a další zaměstnanci. Pražská záchranná služba má kolem 30 výjezdových skupin, jejichž počet by se měl do tří let navýšit na 40. Nadměrná vytíženost jedné posádky totiž může snižovat bezpečnost služeb.

Nedostatečný je také počet výjezdových základen. Důvodem je mimo jiné zhoršující se průjezdnost některých částí hlavního města. Snahou je, aby byl i v dalších letech zachován dojezdový čas, který se u případů s nejvyšší naléhavostí v hlavním městě pohybuje do osmi minut od přijetí tísňového volání. Sanitky vyjíždějí v Praze z 20 základen, do konce roku 2021 by se měl jejich počet navýšit na 25. Stávající základny čekají rekonstrukce, protože od roku 2016 jsou součástí záchranářských týmů také ženy, je proto nutné upravit zázemí.

V dalších letech se má také zvýšit počet sanitek. Letos by měli záchranáři koupit 30 nových vozů, které nahradí sanitky z let 2007 až 2009. V dalších dvou letech se má vozový park obnovit vždy o 15 nových sanitek, v roce 2021 o deset. Na konci roku 2021 by měli záchranáři jezdit 80 sanitami, které budou maximálně šest let staré. V letošním roce by se mělo obměnit také deset z 12 vozidel lékařů. Pražská záchranná služba měla na konci loňského roku celkem 142 vozidel, která za rok 2017 ujela celkem 2,5 milionu kilometrů.

V současné době nemají záchranáři centrální administrativní budovu, kde by bylo jednotné technické zázemí, vzdělávací a výcvikové středisko. Nyní sídlí záchranná služba v pronajatém objektu v Korunní ulici. Připravuje se však stěhování do budovy na Palmovce, kde bude kromě záchranné služby také část radnice Prahy 8.

Denně z 20 základen vyjíždí až 35 vozů rychlé zdravotnické pomoci. Z dlouhodobého hlediska stoupá každoročně přibližně o pět procent počet výjezdů pražských záchranářů. V roce 2016 vyjeli ke zhruba 120.000 případům. V 75 procentech je důvodem náhlé onemocnění, čtvrtinu případů jsou úrazy. V desetině případů vyjíždějí záchranáři k dětem. Roční rozpočet pražské zdravotnické záchranné služby je asi 500 milionů korun.

Zdroj: info.cz

 

Sigmund

 

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Žoha Reagovat 12.03.2018
    Problém je ale v nadužívání a v nulové filtraci telefonátů na kouzelném trojčíslí. Namísto erudice občanů...budeme rozšiřovat své stavy, abychom obsloužili co nejvíce spoluobčanů s akutními...asi tři týdny trvajícími obtížemi. Což je vlastně dobře, jelikož před branami stojí stovky záchranářů. Za chvíli však bude stát záchranář na každé stanici metra, aby podal kapesníček, až někdo zakašlíčkuje a odtáhl ho za pačesy na nejbližší internu, KDYBY náhodou...pan doktor se na vás jukne. Ale alespoň dispečink nebude muset našim občanům do telefonu říkat "vydržte, teď nemám volný vůz...sanita dorazí trochu později" ale bude moci poslat vůz ihned a okamžitě, aby byl občan spokojený. Suma sumárum...i ty posily budou rozfofrované na 75% pocentech akutních stavů (jak je uvedeno v článku)...a bude se muset rozšiřovat...zase.
    • Jana Vopelková Reagovat 12.03.2018
      Přesně tak, jenže záchranáře jezdící na rýmičky už nechce nikdo dělat, by mně zajímalo, odkud se vezmou ty posily.
      • Jan Žoha Reagovat 12.03.2018
        Na párl let se vždy někdo najde...než přijde ukrutné prozření.
    • Martin Sikora Reagovat 13.03.2018
      Souhlasím se všemi komentáři, pěkně napsané. Kéž by se to dostalo na veřejnost, aby si i "laici" mohli přečíst, co si o tom myslí zdravotníci.
  • Kašpi Reagovat 13.03.2018
    No, já bych i přijel a dal bych nebožákovi i vysmrkat. A pak bych mu napsal zprávu, kde by byl poučen, že opakující se akutní smrkitidu má řešit přes obvodního lékaře v pracovních dnech od 8-12 hod :)
    • Jan Žoha Reagovat 13.03.2018
      Mnohem účinnější by bylo rozhazovat taková poučení z letadla...a nebo rovnou nafukovací makety sanitek, jako to dělali spojenci s maketami tanků před vyloděním v Normandii. Ovčané by se na ně seběhli, jak koza na lep. Atego je nabralo na radlici a bylo by hotovo.
      Pro pražský zdravotnický UBER by však bylo mnohem účinnější nakoupit čtyři nová Atega, k tomu najmout čtyři nové řidiče. Vytvořit jízdní řády a je vyřešeno. Ušetřily by se miliony. A navíc by to pomohlo MHD, neboť je nedostatek řidičů autobusů.
  • Alan Mejstřík Reagovat 18.03.2018
    Ad pritomne komentare.
    Cela debata o zneuzivani ma krome odborne roviny,jeste tu klicovou.
    ZZS neni a nikdy nebyla sluzbou zdravotnickou, ale vzdy byla sluzbou politickou.
    Rozvoj ZZS se realizuje ve volebnich obdobich.
    Nadeje umira posledni a tak doufam,ze primatorce nebude stacit ani nova budova zzs,ani nove sanitky a uniformy...Ale obcane jsou "uplatni".Most v troji a libni potrebuje jen nekdo,zachranku kazdy.
    Zaver: dokud budou zachranku platit primo politici,je zbytecne cekat odbornou zmenu.Ostatne pro mestskou policii to plati obdobne-misto zajistovani bezpecnosti budi po ulicich spici bezdomovce a volaji zzs,ktera je uklidi z oci volicu.
    • Jan Žoha Reagovat 18.03.2018
      S tím, bohužel, musím souhlasit.
      • Jan Žoha Reagovat 18.03.2018
        Asi jediná možnost je přímý útok na mozkovny ovčanů skrze naši mediální žumpu, spolu s odmítnutím takových zneužívačů a nadužíváčů, kterým k osvícení nepomůže ani mediální masáž (jenž komora jistě již během následujícího týdne zahájí). Určitě to není populistické a gomora se může rozloučit s medailemi na dobrých deset let. Ale bude to alespoň pokus...i když pravděpodobně marný...jelikož naši spoluovčané žijí ve vakuovaném igelitovém pytli, kde jim dnes a denně ožírají poslední zbytky šedé kůry mozgové mediální viry typu ordinace, Modrý kod...a nebo hypersenzitivní - emocionálně předimenzovaný Jenda z barrandovských skal. A navíc...gomora tu není kvůli medailým, ani kvůli každoročnímu sněmu kravaťáků a presíčkařů s podšálkem. Ale kvůli nám...ubohým, frustrovaným dělníkum přednemocniční ODKLADNÉ péče. Nedá se vyfiltrovat vše, ale pseudo-idikace typu "nemá odvoz" určitě ano. Zároveň to chce jasné stanovisko zaměstnavatelů, abychom my a operátoři/ky měli vůbec nějáké to dovolání. Bo naši nadužívači, jak moc neznají základy zdravovědy a základy sebe-samo-sebou-sama, tak o to více se po naší intervenci/neintervenci orientují v Ústavě, lidských právech a dalších právních normách...a hlavně vědí, co se dělo předchozí den v růžovce a znají spoustu těch machrů s tím kulatým razítkem.
        • Jan Žoha Reagovat 18.03.2018
          Ten průjem výše měl být k jinému článku.
  • Jan Žoha Reagovat 18.03.2018
    Co se týče toho pražského, ale nejen pražského, rozšiřování. Opravdu je nutné navyšovat posádky RZP? Vždyť to jen povede k další degradaci a dehonestaci povolání zdravotnického záchranáře. Nebylo by výhodnější najmout řidiče a rozhodit je po Práglu?

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.