Záchranná služba se účastnila taktického cvičení složek IZS v Havířově

15.09.2015

Záchranná služba se účastnila taktického cvičení složek IZS v Havířově

Záchranáři ZZS MSK se účastnili taktického cvičení složek IZS v Havířově

V pátek 11. záři dopoledne proběhlo v Havířově taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému (IZS), jehož námětem byla hromadná dopravní nehoda s postižením většího počtu osob. Spolu s dalšími složkami a kolegy z havířovské nemocnice se do simulované záchrany na místě události zapojilo také osm posádek Zdravotnické záchranné služby MSK.

Cílem cvičení bylo prověřit připravenost jednotlivých složek IZS u tohoto typu události, ale také procvičit jejich vzájemnou koordinaci a komunikaci, ověřit postupy dle tzv. typových činností, stejně jako prověřit metodu třídění zraněných při události hromadného charakteru… Cvičení rovněž posloužilo k prověření koordinace mezi ZZS MSK a nemocnicí Havířov při události s velkým počtem zraněných.

Mezi úkoly Zdravotnické záchranné služby patří v první fázi podobných neštěstí zmapování místa a odhad počtu postižených. Po rychlém vyhodnocení situace je aktivován tzv. traumatologický plán, na jehož základě jsou na místo události nejen vyslány potřebné týmy zdravotníků ve službě, ale také posilové výjezdové skupiny ze vzdálenějších míst kraje nebo záchranáři, jež byli povoláni ze svého volna z domova. Velitel zdravotnické části zásahu musí ve spolupráci s HZS a PČR určit nejvhodnější příjezdové a odjezdové trasy vozidel ZZS. Je nutné vybrat místo pro shromáždiště zraněných, kde je posléze prováděno jejich třídění podle závažnosti stavu. Souběžně probíhá mnohdy velmi náročné ošetřování postižených a jejich směrování do zdravotnických zařízení.

V případě tohoto simulovaného hromadného neštěstí bylo povoláno na pomoc celkem osm pozemních posádek záchranné služby a třiadvaceti postiženým pomáhaly více než dvě desítky profesionálních záchranářů, včetně tří lékařů. Čtyřem cestujícím z havarovaných vozidel však již nedokázali pomoci – simulovaná zranění figurantů byla neslučitelná se životem. Další osoby utrpěly těžká nebo lehčí zranění nejrůznějšího charakteru. Posádky ZZS následně po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče pacientům na místě nehody nacvičovaly jejich transport do zdravotnického zařízení. Práce záchranné služby skončila předáním posledního pacienta ve zdravotnickém zařízení, a to v 11.30 hodin, tedy 84 minut po oznámení události operačnímu středisku ZZS MSK.

Z pohledu ZZS bylo cvičení důležité zejména z hlediska nácviku organizace záchrany osob, jejich třídění a označování. V reálné situaci by probíhal poněkud odlišně transport zraněných do nemocnic, povolán by také byl vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy. Pacienti s nejtěžšími zraněními by byli směrováni do traumatologického centra Fakultní nemocnice v Ostravě, kde jsou pro záchranu a léčbu těchto zraněných nejlépe připraveni. Využity by byly také kapacity dalších zdravotnických zařízení v okolních městech  - tak, aby nedošlo k zahlcení jedné z nemocnic.

Ladislav Lang

zastupující tiskový mluvčí ZZS MSK