Záchranná služba Olomouckého kraje překonala hranici 50 tis. výjezdů

02.02.2016

Záchranná služba Olomouckého kraje překonala hranici 50 tis. výjezdů

Zdravotnická záchranná služba OK vyjížděla loni k více než 50.000 zásahů

Lékaři a zdravotničtí záchranáři z Olomouckého kraje loni více než v 50.000 případech nasedali do sanitek a vrtulníků, aby pomohli lidem, jejichž život či zdraví byly v ohrožení. Denně tak z 16 výjezdových základen v pěti okresech vyrážely posádky v průměru 138krát. Celkem se v loňských statistikách objevilo 50 575 výjezdů, o rok dříve se počet zastavil na čísle 46 998.

"Počet výjezdů má v posledních letech celorepublikově vzrůstající tendenci," komentoval statistické výsledky vedoucí lékař zdravotnického operačního střediska a náměstek ředitele záchranné služby Břetislav Bolard. Podle něj nárůst počtu výjezdů má na svědomí obecně známý fakt rostoucích nároků společnosti na zdravotnickou péči, mimo jiné zvyšováním počtu transportů z důvodu centralizace speciálních léčebných výkonů (např. kardiocentrum, iktové centrum, traumacentrum), v nemalé míře se na tomto trendu podílí i stárnoucí populace a taktéž pokulhávající systém primární péče a pohotovostní služby.

Pěkně zpracované VIDEO

Nejvíce výjezdů bylo loni i předloni na Olomoucku (19541, resp. 17785), nejméně na řídce obydleném Jesenicku (3519, resp. 3400). Vrtulníky Letecké záchranné služby vzlétly loni 587krát, o rok dříve bylo ve stejné kolonce číslo 330. Nejčastěji (ve více než dvou třetinách případů) vyrážely do terénu posádky RZP (Rychlá zdravotnická pomoc) bez lékaře.

Zdroj: ZZS OK