Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

„Záchranka vyjíždí kvůli nesmyslům,“ říká záchranář. „Medicínu prvního dojmu si nemůžeme dovolit,“ opáčil odborník

21.03.2019

„Záchranka vyjíždí kvůli nesmyslům,“ říká záchranář. „Medicínu prvního dojmu si nemůžeme dovolit,“ opáčil odborník

 

 

Pražští záchranáři často vyjíždějí ke zbytečným případům. V terénu je pak příliš mnoho zdravotníků, kteří by mohli chybět při hromadném neštěstí a za tímto fenoménem může být i finanční motivace. Takovým tvrzením minulý týden rozčeřil vody záchranář Vít Samek v rozhovoru pro zpravodajský projekt DVTV. Odborník Ondřej Franěk tato tvrzení vyvrací s tím, že medicínu „prvního dojmu“ si záchranáři nemohou dovolit. Jak je to doopravdy?

 

VIDEO DVTV Vít Samek

 

„Z padesáti procent vyjedeme kvůli nesmyslu. Když vás pošlou pro dalšího člověka, který to měl vyřešit jinak, je od začátku jasné, že tam nemáte být, tak prostě nejste nekonečný. Když si zavolá dvacetiletý chlapec záchrannou službu, poněvadž má popálená záda od sluníčka, tak se nemusíme bavit o tom, že to proboha neměl dělat,“ uvedl mimo jiné záchranář Vít Samek v pořadu DVTV. Na problematiku „zbytečných“ výjezdů záchranářů k Pražanům Blesk.cz upozornil již v březnu roku 2017.

Podle lékaře Ondřeje Fraňka z pražské záchranky, který je v celé problematice dlouholetým odborníkem, se celá záležitost zdaleka netýká pouze Prahy. Jde o fenomén celorepublikový a situace je obdobná i ve všech ostatních vyspělých zemích světa.

Zdání může klamat

„Naší prioritou je zdraví pacientů – a je třeba říct, že v řadě případů je možné podstatu potíží, i když se jeví ne zcela kritické, objektivizovat až v nemocnici. Medicínu „prvního dojmu“ si nemůžeme a ani nechceme dovolit. Kdybychom se více zajímali o následné osudy našich pacientů, možná bychom zjistili, že děláme daleko zajímavější práci, než si myslíme,“ sdělil Ondřej Franěk.

Dle tohoto odborníka může například motání hlavy signalizovat mrtvicibolavá záda mohou být příznakem prasklé aorty„zkažený žaludek“ může souviset s infarktem a tak dále. Právě tyto závažnější komplikace odhalí až řádné vyšetření v nemocnici.

Jsou i jiné možnosti

Vít Samek v rozhovoru pro zmiňovaný pořad uvedl, že pro záchranku pracují i odborníci na pozicích dispečerů, kteří by měli zrovna tak odhalit skutečnost, že některý z výjezdů je vlastně „zbytečný“ a neměl by se vůbec realizovat.

Dle Ondřeje Fraňka však jde o zkreslené představy. „Když už je záchranář k takové ‚zbytečnosti‘ vyslaný, vůbec nic mu přeci nebrání pacienta jen vyšetřit a ponechat na místě, nebo jej nechat podepsat negativní reverz. To by ale znamenalo převzít plnou odpovědnost v případě, že by situace přeci jen nebyla tak banální, jak se na první pohled jeví,“ upozornil na další okolnosti odborník pražské záchranky.

Hrozí nedostatek zdravotníků při neštěstí?

Velice závažnou souvislostí je podle záchranáře Víta Samka skutečnost, že pokud bude spousta zdravotníků v terénu – a někteří z nich dle jeho tvrzení zbytečně – mohla by pak chybět potřebná odborná síla při hromadném neštěstí.

„Proč má neustále hasičský záchranný sbor polovinu techniky doma? Poněvadž když se potom stane strašný prů*er, tak tam můžou poslat všechno, co má nohy,“ uvedl pro DVTV Vít Samek, dle kterého je díky monitorovacímu systému pražské záchranky vidět, kolik techniky je v terénu. „To jsou věci, že tam sedíte a říkáte si ‚tři auta doma, tak jestli sebou teď pleskne letadlo, tak to bude zajímavé‘,“dodal Samek.

Ondřej Franěk připouští, že žádný systém nemá nekonečné kapacity. „Právě proto ale pracujeme s prioritami událostí a v případě potřeby tedy víme, jakou událost je možné pozdržet nebo odkud můžeme posádky přesměrovat,“ prozradil odborník.

V neposlední řadě pak dochází ke spolupráci s dalšími mimopražskými záchrannými službami, díky kterým lze kapacitu rychle navýšit. „Nejde přitom o žádnou teorii. Jak prokázala například loňská nehoda autobusu u Horoměřic, jde o mechanismy funkční. Byli jsme schopni poskytnout rychlou a adekvátní péči několika desítkám pacientů současně. Zásah u této události byl velmi pozitivně hodnocen přímými účastníky i odbornou veřejností. Obdobně úspěšně byly hodnocené i zásahy u požáru hotelu v Náplavní ulici, u nehody tramvají na Jiráskově nábřeží a další,“ poskytl konkrétní příklady Ondřej Franěk.

Jde o peníze?

Během rozhovoru Vít Samek popsal také podezření z toho, že organizace může na údajných zbytečných výjezdech vydělávat, jelikož získá více financí od pojišťoven a nebude posléze potřebovat tolik peněz od pražského magistrátu coby zřizovatele.

Podle Ondřeje Fraňka však záchranka coby příspěvková organizace ze zákona nemůže generovat zisk. „Koneckonců i platby od pojišťoven jsou nastavené tak, že pokrývají náklady, ale nic navíc. Jsme tady kvůli pacientům. Za téměř třicet let své praxe u pražské záchranky jsem nezaznamenal sebemenší tlak na to, abychom ‚uměle‘ navyšovali počty výjezdů,“ uvedl odborník.

„Pokud srovnáme počty událostí řešených v Praze v poměru k počtu obyvatel třeba s Londýnem, počet zásahů je stále o polovinu menší než tam. Navíc po odborné diskusi a ověření bezpečnosti jsme právě v Praze zavedli systém poskytování rad po telefonu, který dává potřebnou oporu i jistotu našim operátorkám. Díky tomu řadu událostí řešíme radou zcela bez výjezdu záchranné služby. Takže trend je přesně opačný,“ dodal Ondřej Franěk.

Zdroj: blesk.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Bara Reagovat 21.03.2019
    Lepší bych to nenapsala. Bohužel pravdivé.
    • Bara Reagovat 21.03.2019
      To byla reakce na komentář pana Žohy. Bohužel byl vymazan.
      • Sigmund Reagovat 21.03.2019
        Pan Žoha ví...
        • Jan Žoha Reagovat 21.03.2019
          Ano, pan Žoha ví...že jsou stále lidé, kteří neunesou kritiku...pozůstatek hlubokého socialismu.
          • Sigmund Reagovat 21.03.2019
            Pane Žoho,


            kritiku snesu, ale to neřeším. Odpovídám jen proto (víte, že jsem Vám kdysi psal, že na Vaše příspěvky reagovat už nebudu a toto je výjimka, která potvrzuje pravidlo), že jste napsal něco o pozůstatku hlubokého socialismu, čímž vlastně píšete, že když jsem tento a v minulosti a jiné Vaše nepatřičné příspěvky smazal, tak že pozůstatek socialismu je ve mně hluboce zakořeněn.

            Já skutečně tento zrůdný socialistický totalitní režim na rozdíl od Vás zažil. To nepíši, abych se Vás nějak dotkl, píši to jako pouhý fakt. Proti onomu socialismu a zejména proti KSČ jsem postupoval aktivně, tak aktivně až mě to stálo mnoho domovních prohlídek, výslechů, uvěznění, vyhazov z práce, nemožnost vykonávat profesi ve svém oboru, absenci pasu, byť jen do socialistického bloku a tak bych mohl pokračovat. Začátkem devadesátých let jsem byl rehabilitován, to vše se dá doložit. Byl jsem sledovanou osobou StB, i to lze v registrech zájmových osob dohledat. Na rozdíl od současného premiéra a dalších vysokých státních funkcionářů mám čisté lustrační osvědčení, také samozřejmě mohu doložit. Takže věřte, že cenzura a perzekuce jsou mi cizí.

            To ale neznamená, že svoboda slova je bezbřehá. Někdy se za ni nese trestní odpovědnost i v demokratických státech. Nicméně tím nechci říci, že Vaše příspěvky, které jsem Vám jako jedinému kdy smazal, byly za hranicí zákona. To jistě ne. Byly ale za hranicí určité úrovně, za hranicí řekněme jistého vkusu a nechci ani nebudu rozebírat přesné důvody. Když to ale porovnáte se svými články, které jsem Vám nesmazal, tak to sám naleznete, natolik jste bystrý. Nemám jako demokrat a zarytý odpůrce všech totalitních režimů nic proti svobodě slova, ba naopak, za její projev jsem si užil své. Můžete si ty vymazané a další články prezentovat na nějaké své vlastní platformě, založit si a platit svůj web, blog a bůhví co. Nemůžete ale ani v demokratickém zřízení uplatňovat své právo, kdykoliv a cokoliv publikovat na platformě někoho jiného. Tam prostě s nevhodnými texty (nejde o pravdu a lež nebo rozdílnost názoru na věc) můžete narazit. My prostě nejsme povinni tolerovat vše, co napíšete. To je demokracie a ne cenzura. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.
            • Jan Žoha Reagovat 22.03.2019
              Pane Sigmunde,

              myslím, že jste na tolik inteligentní, že nemáte potřebu se přede mnou obhajovat. A už vůbec ne zde v diskusích. Upřímně je mi jedno, co jste kdy dělal (to co píšete jsou však fráze které ke své obhajobě užívají Bohdalová, Babiš a další osobnosti naší společnosti). Jde mi jen o to, co děláte teď....to jest...mažete příspěvky, které útočí na nás, zdravotnické záchranáře, nebo nedej bože na samotnou Gomoru pěšáků přednemocniční péče. Zastávám názor, který Vás jistě nezajímá, ale přesto ho napíšu, že ve zdravotnictví pracují natolik inteligentní lidé, schopni kritického myšlení, že dokáží sami analyzovat příspěvky v diskuzi a ve svých vyhořelých makovicích si vše srovnat a příspěvek vyloučit ze své šedé kůry, pokud je jim k nelibosti. Opravdu si myslíte, že dnes každá diskuze potřebuje svého moderátora (což je moderní hrdina, hyperkorektní jedinec a ochránce práv všech trojpohlavních menšin a LBSG menšin) , který bude diskuse usměrňovat tím "správným" směrem a mazat kontroverzní a negativistické příspěvky, které neodpovídají zamýšlenému závěru z diskuzí? Opravdu?
              • Sigmund Reagovat 22.03.2019
                Opět jsem musel Váš opakovaný příspěvek odstranit. I přesto, že jste některá slova už odstranil. Nazývat ale například obyvatele ČR na našem webu plebsem opravdu neumožním. Nebylo to ale to jediné co tam ještě zbylo. Jak jsem psal, taková vyjádření si prezentuje na některé ze svých platforem. Ne na webu KZ
        • Jan Žoha Reagovat 21.03.2019
          Ale pan Žoha si již Vašemu persekučnímu chování přivykl, a tak si příspěvky zálohuje. Takže pokud chcete o má moudra opravdu přijít...musíte mi zablokovat IP a nebo napsat, co konkrétně Vám na tom či onom příspěvku vadí, abych jej mohl autocenzurovat dle Vašeho uvážení.
          • Bara Reagovat 21.03.2019
            Proboha... pravda se zase maže
  • Ctirad Novák Reagovat 21.03.2019
    Čekali jste, že primář ZZSHMP bude říkat něco jiného??
    • Bara Reagovat 22.03.2019
      Takové vyjádření jsme čekali, ale hlavně co jsme nečekali, že kritické názory se budou mazat. To znamená, že toto diskuzní fórum postrádá nějaký smysl.
      • Radomír Vlk Reagovat 22.03.2019
        Báro, kritika na stránky Komory patří a neváhejte ji sem klidně přidat. Nikdy nebyla mazána. Co sem nepatří je hulvátství a sprostota a zvláště opakovaná. Co takovým jednáním vlastně mi záchranáři říkáme o sobě světu? Pokud Vám hulvátství a sprostota nevadí a souhlasíte s ní, musíte navštěvovat jiná diskusní fóra. Vysvětlete mi prosím, je opravdu tak těžké být ostrý, sarkastický, jízlivý, pravdivý, kritický a přitom si zachovat určitý "kulturní nátěr"? Doufám, že mne teď náležitě zkritizujete ;-)
    • Ctirad Novák Reagovat 22.03.2019
      Z mazání příspěvků také nejsem překvapený. Trochu mě zaráží celkem obecný nezájem. To nejen odborné veřejnosti, tedy posádek RZP, kterých se to přímo týká. Chápu, že na LZS pan primář spálená záda skutečně neřeší.
  • Test Reagovat 22.03.2019
    Test
  • Milan Reagovat 22.03.2019
    Chlapče, máš podporu i od nás z Jižních Čech . Když jedu pod "majákama" k případu kde si "pacientka vzala prášek na spaní a nemůže usnou, proto volá na ZZS a oni nás pošlou a nebo "pacientka" je lenivá cestovat městskou a zavolá si raději nás se slovy stejně jsem dnes měla jít na kontrolu po sdělení že jsi na ní nic nenašel a k nemocnici je to 300m je to minimálně na zamyšlenou.
  • Jan Pokorný Reagovat 24.03.2019
    škoda, že pan primář neříká i to B, že narůstající počet výjezdů potřebují pro to, aby mohli od magistrátu chtít více peněz.... Na techniku, základny a konečně i TY zaměstnace... A že by i státní managment se především snažil sám sebe a danou firmu redukovat.... no přesně naopak... Stejně tak jako se nezmiňuje to B, že díky tomuto jím prezentovanému alibismu to dopadá tak, že záchranáři si k těm indikovaným výjezdům nenesou už ani batoh s plnou základní RZP výbavou a ani to, že jsme tady kvůli pacientům a tak jeden pacient jede s chřipkou vozem s právem přednosti jízdy, kdy naivní řidiči uhybají na obrubníky... jen aby měl vůz volnou cestu (a nebo opačně už zcela vozy ZS ignorují lhostejno prioritě...) A pak putuje přednostě přímo do rukou sestry UP k čemuž mu asituje ta naše služba pro všechny. Pak stačí stejný přístup na UP, ten se přece neobejde bez palety vyšetření. A tak se ta chřipička pěkně zaplatí... Zatímco zdravotně edukovaného pacient slušně vychovaný s toutéž dg jede za tarif MHD sám svépomocí čekat hodinu do čekárny svého PL v jeho ordinační době až na něj přide řada a z vyšetření mu udělají tak max CRP..... Oba dva se uzdraví za stejný čas a se stejnými léky... leč takový člověk je z pohledu pana primáře vlastně idiot, hazardér se svým životem, co kdyby to nebyla obyčejná chřipka ale třeba SARS, všechno je možné a žel i v tom sebe alibistickém systému budou stejně pacienti, co se na jejich pravou dg nepřijde a co by kdyby a ono by stejně nic..... S tímto přístupem pak není třeba žádných tlaků... A pak můžeme chtít něco od zdravotní výchovy a vůbec plakat nad tím, jaký na hlavu postavený systém zdravotnictví tu máme. Vůbec nechápu proč v Praze jsou vůbec PL, to jsou úplný hazardéři jednou nohou v kriminále, možná by měla ZZSHMP preventivně raději ty lidi z čekáren praktiků vybírat a rovnou vozit na UP, vždyť medicínu prvního dojmu si nemůžou a nechtěji dovolit !
    • Jirka Reagovat 24.03.2019
      Souhlas. jsou záchranky, kde operátoři radí volajícím po telefonu a neposílají na vše, záchranáři po konzultaci s lékařem nechávají pacienty doma, mají zavedené rychlostní limity a neohrožují zbytečně spoluobčany zběsilou jízdou na majáky, na kraviny jezdí méně a kupodivu bez majáků nebo s, ale pomalu. V jedné takové pracuji. JM
  • Viktor Reagovat 25.03.2019
    Je to jako všude kancelářský s dělníkem za jeden provaz tahat nebudou. Lidi neumějí držet spolu. Asi někomu z toho pėkne kape jestli neteče.
  • Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.