Přihlášení
Zapomenuté heslo
Portál nebude přístupný veřejnosti, ale bude sloužit pouze nemocnicím a záchranářům. „Je to jeden z dílčích kroků, který by měl pomoct záchranné službě, aby měla online informace z nemocnic po kraji, jak jsou na tom s volnými kapacitami interních lůžek,“ uvedl Vojta. Do doby zřízení webu bude záchranka evidovat volná lůžka v kraji v nemocnicích sama svépomocí.
Pacienti v ohrožení života většinou končí na akutních lůžcích ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích, problémy s umístěním se týkají pacientů mimo ohrožení života. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové Fakultní nemocnice Brno odmítla v několika případech takové pacienty převzít a někteří skončili v nemocnicích i mimo Jihomoravský kraj. Bothová uvedla, že když záchranná služba vozí pacienty několik hodin v sanitce a hledá pro ně nemocnici, nemohou záchranáři zasahovat u jiných případů.
Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára řekl, že nemocnice dlouhodobě poukazuje na pokles počtu interních lůžek v kraji. „Někteří lidé se nechávají odvést do Fakultní nemocnice Brno místo toho, aby řešili svůj stav v místě bydliště nebo s praktickým lékařem. Proto vznikla dohoda, že pokud budeme mít urgentní příjem plný a nebudeme mít další kapacitu, tak pokud půjde o pacienta mimo ohrožení života, záchranná služba ho poveze do jiného zdravotnického zařízení,“ řekl Žára. Podle něj záchranka vozí denně do Fakultní nemocnice Brno asi 30 lidí, z nichž polovinu nemocnice ihned po ošetření propustí.
Situaci bude kraj řešit s ministerstvem zdravotnictví, které fakultní nemocnice zřizuje. „Ministerstvo by mělo poskytnout součinnost, aby vzniklo systémové řešení, které by umožňovalo umístit interní pacienty v nemocnicích po Brně,“ dodal Vojta. „Ministerstvo zdravotnictví o této situaci ví a snaží se ji aktivně řešit. Iniciovali jsme mimořádné jednání se všemi dotčenými stranami s cílem najít uspokojivé řešení,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
Zdroj: zdravotnickydenik.cz
Sigmund
-
Copyright ©