Přihlášení
Zapomenuté heslo
Až 70 % výjezdů k případům, které záchrance nepřísluší. Díky tomu jsou dnes ambulance a urgentní příjmy zahlcené a lékaři celé noci ošetřují pacienty, kteří si prostě jen nedošli ke svému praktickému lékaři a raději si zavolali záchranku, říká dlouholetá zdravotní záchranářka a poslankyně Jana Pastuchová (ANO). Uvítala by tak nejen zpoplatnění výjezdu záchranek, nýbrž i (znovu)zavedení finanční spoluúčasti pacientů. Nezamítá ani možnost uhradit si nadstandardní péči. Přesto vše je ale přesvědčena, že záchrana českého zdravotnictví není pouze o penězích. Jaké další změny jsou podle jejího mínění nezbytné?
Krátkodobým řešením je podle ministra financí motivovat vedení státních a krajských nemocnic na zlepšení hospodářských výsledků. Souhlasíte? Skutečně dochází ve zdravotnictví k plýtvání penězi například za nákup drahých přístrojů, jak tvrdí Babiš?
Ano, s tím jednoznačně souhlasím, ale nesmí tak být činěno na úkor pacientů ani personálu. Není možné, aby jedna nemocnice koupila rentgen za nějakou částku a jiná za stejný přístroj zaplatila o 50 % méně. Pak je něco očividně špatně. Někdy se ale plýtvá i kvůli špatným rozhodnutím shora. V minulosti například byly zrušeny lékařské pohotovostní služby a pak tuto službu převzala záchranka. Počet výjezdů se každým rokem zvyšuje. Sama sloužím na záchrance dvacet let. Dříve, když jsme jeli k pacientovi, jsme věděli, že je opravdu zle. Dnes je až 70 % výjezdů k případům, které záchrance nepřísluší. Záchranka se tak stává jakousi taxi službou. Díky tomu jsou dnes ambulance a urgentní příjmy zahlcené a lékaři celé noci ošetřují pacienty, kteří si prostě jen nedošli ke svému praktickému lékaři a raději si zavolali záchranku.
Jaká řešení se podle vašeho názoru nabízejí z dlouhodobějšího hlediska?
České zdravotnictví funguje na principu vzájemné solidarity, což je, jak nyní vidíme, z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Změnit to ale moc nelze, léčba rakoviny nestojí stejně jako zlomenina malíčku, léčíme děti a seniory. Přesto si myslím, že by (znovu)zavedení finanční spoluúčasti pacientů, které by však nesmělo znamenat administrativní kolaps nemocnic, mohlo být cestou, jak do českého zdravotnictví dostat více peněz, resp. by mohlo mnoho peněz ušetřit. Pokud by se například platilo za výjezd záchranky, věřím, že by ji lidé přestali zneužívat. Za úvahu rovněž stojí možnost uhradit si nadstandardní péči. Takové návrhy nejsou moc populární, ale zdravotnictví je podle mě tou poslední oblastí, kde by se mělo hrát na jednorázový efekt u voličů.
Celý článek na parlamentnilisty.cz
Související článek: Nadužívání a zneužívání záchranné služby stojí ročně přes 250 mil. Kč
Copyright ©