Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranka se tak stává jakousi taxi službou, povzdechla si poslankyně Pastuchová

26.05.2016

Záchranka se tak stává jakousi taxi službou, povzdechla si poslankyně Pastuchová

 

Až 70 % výjezdů k případům, které záchrance nepřísluší. Díky tomu jsou dnes ambulance a urgentní příjmy zahlcené a lékaři celé noci ošetřují pacienty, kteří si prostě jen nedošli ke svému praktickému lékaři a raději si zavolali záchranku, říká dlouholetá zdravotní záchranářka a poslankyně Jana Pastuchová (ANO). Uvítala by tak nejen zpoplatnění výjezdu záchranek, nýbrž i (znovu)zavedení finanční spoluúčasti pacientů. Nezamítá ani možnost uhradit si nadstandardní péči. Přesto vše je ale přesvědčena, že záchrana českého zdravotnictví není pouze o penězích. Jaké další změny jsou podle jejího mínění nezbytné?

 

 

Krátkodobým řešením je podle ministra financí motivovat vedení státních a krajských nemocnic na zlepšení hospodářských výsledků. Souhlasíte? Skutečně dochází ve zdravotnictví k plýtvání penězi například za nákup drahých přístrojů, jak tvrdí Babiš?

Ano, s tím jednoznačně souhlasím, ale nesmí tak být činěno na úkor pacientů ani personálu. Není možné, aby jedna nemocnice koupila rentgen za nějakou částku a jiná za stejný přístroj zaplatila o 50 % méně. Pak je něco očividně špatně. Někdy se ale plýtvá i kvůli špatným rozhodnutím shora. V minulosti například byly zrušeny lékařské pohotovostní služby a pak tuto službu převzala záchranka. Počet výjezdů se každým rokem zvyšuje. Sama sloužím na záchrance dvacet let. Dříve, když jsme jeli k pacientovi, jsme věděli, že je opravdu zle. Dnes je až 70 % výjezdů k případům, které záchrance nepřísluší. Záchranka se tak stává jakousi taxi službou. Díky tomu jsou dnes ambulance a urgentní příjmy zahlcené a lékaři celé noci ošetřují pacienty, kteří si prostě jen nedošli ke svému praktickému lékaři a raději si zavolali záchranku.

 

Jaká řešení se podle vašeho názoru nabízejí z dlouhodobějšího hlediska?

České zdravotnictví funguje na principu vzájemné solidarity, což je, jak nyní vidíme, z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Změnit to ale moc nelze, léčba rakoviny nestojí stejně jako zlomenina malíčku, léčíme děti a seniory. Přesto si myslím, že by (znovu)zavedení finanční spoluúčasti pacientů, které by však nesmělo znamenat administrativní kolaps nemocnic, mohlo být cestou, jak do českého zdravotnictví dostat více peněz, resp. by mohlo mnoho peněz ušetřit. Pokud by se například platilo za výjezd záchranky, věřím, že by ji lidé přestali zneužívat. Za úvahu rovněž stojí možnost uhradit si nadstandardní péči. Takové návrhy nejsou moc populární, ale zdravotnictví je podle mě tou poslední oblastí, kde by se mělo hrát na jednorázový efekt u voličů.

 

Celý článek na parlamentnilisty.cz

 

Související článek: Nadužívání a zneužívání záchranné služby stojí ročně přes 250 mil. Kč

 

Komentáře k článku
  • Lukáš Zechel Reagovat 26.05.2016
    Nevím jestli paušální zpoplatnění výjezdu ZZS je ten správný krok vpřed. Babička se bude bát zavolat ZZS pro svého dědečka s bolestmi na hrudi, protože uvidí poplatek, který musí uhradit. Někdo může argumentovat tím, že pokud půjde do tuhého, rádi ho uhradí. Otázka je, kolik by takový poplatek měl být. A kdo ho bude hradit? Volající nebo pacient? A co když si pacient nepřál ZZS a volal ji kolemjdoucí? Nebo bezdomovec, kdo od něj bude vymáhat poplatek za ZZS? Zpoplatnění ZZS je podle mě těžce administrativně náročné. Je to jediná cesta jak opustit začarovaný kruh zbytečných výjezdů? A který výjezd je zbytečný? Kdo má v současně době kompetenci toto určovat?
    Legislativa je v současném době nějakým způsobem nastavena a pokud dle ní vyjíždíme ke stavům způsobující náhle vzniklou intenzivní bolest, pak je to i ukopnutý malíček. Bohužel. Je výjezd k pacientovi pod vlivem alkoholu, který zakopl a uhodil se do hlavy zbytečný?

    Pokud ZZS zpoplatnit, zaujal mě, tuším Izraelský model, kde po čase (třeba měsíc?) revizní lékař sebere výjezdy záchranek, projde dokumentaci pacienta a určí, zda byl výjezd oprávněný nebo ne. Pokud ne, vystaví se mu faktura za výjezd ZZS. Pořád to ale neřeší otázku, kdo by platil za někoho, kdo si ZZS nevolal.
  • Jan Novák Reagovat 26.05.2016
    Vybírat za výjezdy ZZS peníze je podle mě už hulvátství, promiňte ale člověk co celý život odvádí zdravotní pojištění má právo na pomoc v případě života ohrožujícího stavu... Nezlobte se na mě, ale ať si nejdřív šáhnou na peníze ty nahoře a ne ať se odírají pořád jen lidé... Pořád melete o zneužívání toho, zneužívání tamtoho, ZNEUŽÍVÁNÍ POUŽÍVÁTE JEN JAKO NÁLEPKU PRO OSPRAVEDLNĚNÍ VŠELIJAKÝCH POPLATKŮ!!! Nezdálo se vám, že lidé zneužívájí praktické lékaře - zavedli jste poplatky a vida, lidé k nim přestali chodit jen pokud jim bylo hrozně blbě, zavedli jste první tři dny neplacené nemocenské, protože ji lidé zneužívali => lidé nemoci přechází a promítají se do vážnějších zdravotních problémů, zpoplatněte si výjezdy ZZS a ano správně ušetříte na důchodech, lidé budou umírat!!! Výborně stát ušetří na penzích :-) O to mu přece jde :-) Podle mě je lepší když ZZS vyjede zbytečně k někomu kdo přecenil své problémy než aby hrdina ze strachu že zaplatí výjezd ZZS, který si myslí že mu tak špatně není, za pár hodin zkolaboval a zemřel...
    • Filip Jakubik Reagovat 27.05.2016
      Pane Jan Novák Vaše zdravotni pojisteni se na úhrade za vyjezd ZZS nepodili ani ze 40%. Takze to sem netahejte.I kdyz odpor ze spoplatnení ZZS s Vami sdilim. A co takhle vzdelani verejnosti? Stat muze upravit povinnost zdravotniho minima pro verejnost jasnými pravidly a bude.Kdyby každý zamestnanec povinne strávil 8 hod rocne na kurzu PP poradanem zachranari, to by tu najednou bylo povedomí.Ridici, živnostníci..proste majorita národa.To bychom pak my zachranari mohli apelovat, vysvetlovat, mit vlyv...
  • Jakub Reagovat 26.05.2016
    pro pana Nováka : taky si musíte uvědomit že když záchranka bude vyjíždět zbytečně k výjezdům vis naražený malíček tak může přijet déle k někomu co to bude vážně potřebovat nedej bože k vašemu příbuznému musíte si uvědomit že třebas na na Plzeň je 6 posádek RZP a každý den má jedno auto třebas i 10 výjezdů je to už neudržitelný stav který jednou zkolabuje
    • Benes Reagovat 26.05.2016
      Poplatel za sluzby ve zdravotnictvi? Nemyslitelne, tento sebevrazedny kror pro politika je vyzkouseny nejednou. At nas solidarni system system zamestna vice zdravotnickych zachranaru, je jich tu vic nez dost, vetsina tech kvalitnich ceka v nemocnicich na prilezitost. Zvedat mezirocne pausaly vsem a zachovat socialismus, vsichni budou spokojeni. Vic zachranek, vic pristroju, vice provizi, vice lidskych zdroju a spokojenych babicek uzivajich si vytouzenou pozornost.
  • Pavel Reagovat 26.05.2016
    Je samozřejmě nesmysl aby se platilo za zbytečné výjezdy. Sám ty pacienty vozím,sice u převozové sanitky ale na žádost zzs. vyjedeme tak 3 až 10 x za noc. Nevím jak si představujete prokázat někomu že je výjezd zbytečný. I když si někdo zavolá na čtyři dny trvající teploty,nemá auto a ani peníze na taxi tak mu nezbývá jiná možnost než vytočit 155. Tím nechci nikoho omlouvat ale zrovna v tom okamžiku kdy si ten člověk volá tak se cítí ohrožen na životě a zdraví. To že samozřejmě není vědí odborníci ale dotyční jako laik to není schopen posoudit.
    Že zbytečné výjezdy stojí moc peněz je také pravda ale výjezd záchranky bez lékaře stojí asi 3500 kč.
    Podle mého názoru by každá záchranka měla využívat svoje převozové sanitky které byly zrušeny. To by se ale asi zřejmě nevyplatilo záchrankám jelikož by je musely dotovat protože převozová sanitka je placená od kilometru pouze pokud veze pacienta.
    Takže jsme zase u těch peněz. :-)
    Vedení záchranky se vyplatí výjezdy kde nemusí do pacienta investovat skoro žádné peníze. Přijedete,pacient je nachystaný před vchodem,naložíte a 3500 vydělaný.
    Posádky jsou samozřejmě naštvaný že musí celou službu jezdit k banalitám a proto by možná stálo za úvahu znovu zavedení převozek u zzs nebo pod krajem. Nestálo by to tolik peněz a záchranná služba by vyjížděla doopravdy jen k těm vážným případům.
  • františek souba Reagovat 28.05.2016
    Do revoluce jezdil souběžně se ZS lékař LSPP, v sanitě byl kufr s léky a ty se rovnou vydávaly. Pak mohla dispečerka třídit, zda poslat ZS, nebo normální návštěvní službu...
  • Ctirad Novák Reagovat 29.05.2016
    Problém je v tom, že kraj (každý) chce, aby mu záchranka jakožto jeho "firma" vydělávala, takže se zbavil vlastní DRNR, protože za RZP je víc peněz. Čím víc RZP jezdí, tím víc vydělají. Rozporovat indikovanost si nikdo přece nedovolí. Celé naše zdravotnictví je vlastně jedna velká GrandPrix o to, kdo víc vyrazí z pojišťoven a za jakoukoliv cenu.
  • Radek Reagovat 31.05.2016
    Chybějící článek základní zdravotní péče, což je doba poskytnutí lékařského ošetření v čase, kdy "praktici" nefungují, není nijak nahrazený. LSPP a lékařská pohotovost, která byla zajištěna solidárně střídajícími se praktickými lékaři, tuto základní zdravotní péči zabezpečovala. Myšlenka, že se mohou tyto dva instituty zrušit, neboť si praktický lékař bude své "ovečky" v případě potřeby v rámci návštěvní služby sám objíždět a tím i tu základní péči udržovat, byla lichá. Toto za ně dělá v mnoha případech ZZS. Měla by tudíž pobírat i část kapitačních plateb za taková ošetření a ne své nároky požadovat na pacientovi. Systém je špatný, peníze v systému jsou, ale toky těchto peněz by se měly usměrnit tak, aby odpovídaly realitě.
    • Jan Pokorný Reagovat 02.06.2016
      Přesně tak, lidi nemůžou doplácet na neochotu PL...
      Klidně ať si zavolají 155, když jejich PL nemá čas a my + nemocnice to za PL pořešíme, ale ať pak pojišťovna PL ubere platbu v nákladech, které jejich ochota "stála" nás a ZZ a ty peníze ať se přesměrujou tomu, kdo tu péči opravdu poskytuje... Na konci řetězce ošetření je finální Dg a z ní jde už snadno odvodit pro koho to volání původně bylo... Od toho tu není pacient...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.