Záchranka Hlavního města Prahy bude mít jako první svého koronera

03.04.2012

Záchranka Hlavního města Prahy bude mít jako první svého koronera

Praha chce mít svého koronera,
který by ohledával těla zemřelých

Praha chce mít svého koronera, který by zajišťoval ohledávání těl zemřelých mimo zdravotnická zařízení. Informoval o tom náměstek primátora Ivan Kabický. Chce tak chce ulehčit praktickým lékařům, kteří mají nově podle zdravotnické reformy ohledání těl za povinnost. Koroner bude působit u záchranné služby.

Pražský koroner bude působit u záchranné služby. Lékaři v Praze podle Kabického ročně vyjíždějí k ohledání asi 2800 těl lidí, kteří zemřou v bytech, ve veřejných budovách či na ulici.

"V Praze by zajišťování této služby prostřednictvím praktických lékařů bylo nesmírně složité a problematické. Abychom předešli možným konfliktním i krizovým situacím a splnili nové povinnosti uložené zákonem, rozhodli jsme se rozšířit náplň činnosti záchranné služby o pozici koronera, který bude tuto činnost zabezpečovat a vykonávat," popisoval náměstek primátora pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický.

O ohledání těl se dosud starala záchranná služba. Koronerem bude nyní podle Kabického většinou také lékař záchranné služby, který bude jako koroner sloužit na dohodu nebo jiný pracovní poměr. Kvůli tomu bude muset město změnit zřizovací listinu záchranné služby.

Tito lékaři budou podle náměstka zároveň využíváni pro řešení jiných problémů. Budou například k dispozici pro telefonickou konzultaci pro posádky záchranářů, budou řešit konflikty s příjmovými odděleními, pacienty či jejich okolím a vyjednávat sekundární a repatriační transporty.

"Výhodami nového systému bude, že lékaři rychlé lékařské pomoci budou pouze pro nemocné a koroner bude v případě nutné pomoci zálohou pro celý systém přednemocniční neodkladné péče," uvedl k návrhu ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Nový systém by měl fungovat rok ve zkušebním provozu. "Chceme si ověřit, jakým způsobem tyto lékaře začleníme do systému zdravotnické záchranné služby a kolik pozic a v jakém režimu bude potřeba. Uvažujeme v tomto ohledu i se zajištěním nonstop služby," dodal náměstek Kabický.

ČTK

Zdroj: tribune.cz