Záchranáři ZZS MSK zasahovali u hromadného neštěstí ve Studénce

22.07.2015

Záchranáři ZZS MSK zasahovali u hromadného neštěstí ve Studénce

Záchranáři zasahovali u hromadného neštěstí ve Studénce

Záchranáři ZZS MSK dnes ráno (22.7.) zasahovali u hromadného neštěstí na Novojičínsku. Po tři čtvrtě na osm bylo operační středisko záchranné služby kontaktováno s informací o střetu vlakové soupravy Pendolino s nákladním vozidlem na železničním přejezdu ve Studénce. Prvotní hlášení hovořilo o přibližně dvacítce zraněných. Na místě události zasahovalo devět týmů zdravotnické záchranné služby, včetně vrtulníku LZS a dovoláno bylo pět sanitních vozidel dopravní zdravotní služby. Péči poskytovaly více než čtyři desítky záchranářů.

Záchranáři byli v souvislosti s nehodou v kontaktu se sedmnácti osobami. Dva muži utrpěli smrtelná zranění, kterým na místě podlehli. První zemřel ještě před příjezdem ZZS, druhý během zásahu. Ošetřeno bylo patnáct pacientů, mužů i žen:

Šest osob bylo zraněno těžce, tři z nich se nalézali v přímém ohrožení života. Všichni byli po poskytnutí prvotní lékařské péče transportováni vrtulníkem, či sanitními vozidly, do ostravských nemocnic – pět do traumatologického centra Fakultní nemocnice a jeden do Městské nemocnice.

Dalších osm osob utrpělo poranění středně těžká nebo lehká. Byli ošetřeni posádkami ZZS a přepraveni do spádové nemocnice v Novém Jičíně (pět pacientů) a jeden do Městské nemocnice v Ostravě. Dva další účastníky železničního neštěstí ošetřili záchranáři na místě zásahu, jejich stav nevyžadoval transport do zdravotnického zařízení.

Ošetřen byl rovněž muž, který neutrpěl fyzické zranění, ale jevil známky akutní stresové reakce. Posádka ZZS jej předala do další péče v nemocnici Bílovec.

Záchranáři u pacientů ošetřovali poranění hrudníků, hlav, končetin. V několika případech došlo rovněž k amputacím.

Zdravotnická část zásahu skončila po odsunu posledního pacienta do zdravotnického zařízení pět minut před půl desátou.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK

Obdobná velká nehoda vlaku z roku 2008, také Studénka

Před rychlík se ve Studénce zřítil most, sedm lidí zemřelo