Záchranáři ZZS MSK se podílejí na projektu První pomoc = šance na život

11.09.2011

Záchranáři ZZS MSK se podílejí na projektu První pomoc = šance na život Pět desítek záchranářů ÚSZS MSK se zapojilo do projektu „První pomoc = šance na život“. Jeho cílem je ovlivnit mladou generaci systematickou výukou první pomoci prostřednictvím předání teoretických znalostí a praktických dovedností nutných pro záchranu života. Projekt také informuje o možnostech a důležitosti protiúrazové prevence.

Cílovou skupinou jsou žáci osmých a devátých tříd základních škol v MSK. Výuka probíhá přímo na školách, jež se do projektu zapojily. Žáci budou v první pomoci proškoleni profesionálními zdravotníky. Zapojení záchranářů, kteří mají s touto problematikou takřka každodenní zkušenost, lze nepochybně považovat za velmi přínosné a přispěje k větší atraktivitě výuky.

Realizace projektu je naplánována na období od 1. 7. 2011 do 30. 6. 2012. Samotná školící činnost na školách byla zahájena právě dnes, 6. září. První výuka proběhla na základní škole Petra Bezruče v Třinci, kde se jí zúčastnilo 43 žáků. Ohlasy ze strany dětí jsou velmi pozitivní, školení je zaujalo a s lektorem ochotně spolupracovaly.

Do projektu jsou zapojeny základní školy z Moravskoslezského kraje – okresů Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Bruntál i z Ostravy. Celkový počet dětí, které budou postupně proškoleny, je odhadován na zhruba dvanáct tisíc. Školení probíhá v jednodenním šestihodinovém bloku a lektory jsou v převážné většině profesionální záchranáři ÚSZS MSK s bohatou praxí, získanou ve výjezdových skupinách záchranné služby.

Proškolování žáků základních škol v MSK ve výuce první pomoci je financováno z projektu v rámci globálního grantu CZ.1.07/1.1.07 Zvyšování kvality ve vzdělávání v kraji Moravskoslezském Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost spolufinancovaného ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.

Samotný projekt realizuje Kvalifikační a personální agentura, o. p. s., která byla založena v roce 2000 jako obecně prospěšná společnost a aktuálně se zabývá zejména vzděláváním a realizací projektů financovaných z ESF. Školení první pomoci provádí společnost již několik let.

Základní školy v Moravskoslezském kraji, které mají o školení zájem, ale dosud se k projektu nepřihlásily, tak mohou učinit na tel. čísle 558 532 303, 602 804 280 nebo e-mailem na adrese kapa@kapa-ops.cz. Bližší informace lze také nalézt na internetové adrese www.kapa-ops.cz.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK