Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranáři v Londýně zasahují i na kole. CRU – Cycle Response Unit

09.05.2012

Záchranáři v Londýně zasahují i na kole. CRU – Cycle Response Unit

JAK PRACUJÍ CYKLO – ZÁCHRANÁŘI V LONDÝNĚ
Vytočíte-li v případě potřeby v Londýně na telefonu číslo 999, dovoláte se na záchrannou službu, která může reagovat na danou událost několika způsoby. V minulém článku jsem vás informoval o LZS viz. aktualita ze 7. 4. 2012. Dnes si přiblížíme další neméně zajímavou formu poskytování PNP v hlavním městě UK.

Záchranná služba Londýn již přes dvanáct let používá cyklo – záchranáře, angl. cycle response unit, zkr. CRU. Prvotně byl tento systém vyzkoušen v červenci roku 2000 pouze s jedním záchranářem, který působil v městské části West End a během následujících let se tato neobvyklá forma ZZS rozšířila na více než 100 zaměstnanců pokrývajících centrum města, pět terminálů letiště Heathrow, pěší oblasti a velké venkovní akce. Záchranáři jsou plně vyškoleni pro práci, ve které se v iniciální fázi musí spolehnout výhradně na sebe. Pracují v rušných oblastech, kde je složité a zdlouhavé se dopravit vozem. Cyklo – záchranáři se mohou dostat snadno a velmi rychle i do těžko přístupných míst (pěší zóny aj.), což umožňuje poskytnout život zachraňující úkony ve chvíli, kdy je sanitka teprve na cestě.

Tom Lynch, operační manažer CRU, přišel před dvanácti lety s nápadem záchranáře působícím na jízdním kole a byl první zdravotník, který tento systém vyzkoušel. „Vše začalo jako nápad, aby se dostalo rychlejší pomoci pacientům v centrálním Londýně. Nyní dostáváme zájem z celého světa, protože i ostatní města chtějí používat náš model“, uvedl v tiskové zprávě k desetiletému výročí.

Zatímco vybavení, školení a kola se v průběhu let vyvíjela, základní cíl CRU zůstal stejný: poskytnutí odborné přednemocniční neodkladné péče v co nejkratší době. Záchranáři používají speciálně na zakázku postavená horská kola vybavená modrými světly a sirénou. Kola jsou lehká, mají posílenou zadní část, odolnější pneumatiky proti defektu, světla a přední a zadní brašny. Všechna kola jsou stejně vybavená jako sanitka (defibrilátor, O2, entonox, atd.).

Zajímavosti za desetileté působení CRU:

• zasahovali u více jak 50 000 pacientů,
• ujetá vzdálenost přes 650 000 km, tj. 16 krát kolem země,
• nevyprodukováno přes 400 tun CO2,
• pokud pacient nemusí být transportován do nemocnice, posádka velkého vozu je odvolána, 20 000 případů bylo vyřešeno bez nutnosti dojezdu.

Cyklo – záchranáři zcela jistě patří do záchranného řetězce, který je v Londýně sofistikovaný, nevšední a velmi efektivní.


Legenda

Heathrow – letiště, které se nachází na západě Londýna, nejvytíženější v Evropě.

Entonox – směs plynů skládající se z 50% oxidu dusného a 50% kyslíku. Vyvážený poměr zajišťuje dobré okysličení a minimalizuje riziko nadměrné sedace. Entonox je analgetikum s rychlým nástupem účinkem, který se po ukončení inhalace rychle odbourává z těla pacienta.

Pavel Lampa, DiS.


Použité zdroje:

http://www.londonambulance.nhs.uk/news/news_archive/bicycle_ambulance_team_celebra.aspx

http://www.londonambulance.nhs.uk/news/news_archive/bicycle_medics_hit_the_streets.aspx

http://www.londonambulance.nhs.uk/news/news_archive/british_airways_worker_reunite.aspx

http://www.linde-gas.cz/cs/produkty_and_zasobovani/medicinalni_plyny/entonox.html
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.