Přihlášení
Zapomenuté heslo
Záchranná služba v Plzeňském kraji začíná testovat nejmodernější box pro převoz pacientů s nebezpečnou nákazou ve střední a východní Evropě. Komfortnější je jak pro pacienty, tak pro záchranáře.
Zatímco dosud používané biovaky jsou jako speciální válec, ve kterém je pacient převážený na nosítkách, nový biobox připomíná zvětšený inkubátor, ve kterém je i polohovací lehátko.
„Vše je v něm rychle vyměnitelné nebo stoprocentně vyčíslitelné. Nejen v České republice, ale v celé střední a východní Evropě není modernější biobox,“ uvedl ředitel záchranné služby Pavel Hrdlička.
Box od norského výrobce mají plzeňští záchranáři zatím zapůjčený. Byl jedním ze zařízení z celého světa, který plzeňský biohazard tým loni testoval ve Státním ústavu pro jadernou, chemickou a biologickou bezpečnost.
„Kromě toho, že ho teď budeme zkoušet, bychom jej v budoucnu rádi zakoupili,“ uvedl Hrdlička.
Zatímco dosud používané biovaky se dají pořídit od 200 tisíc korun za kus, tento je čtyři až pětkrát dražší, záleží na jeho vybavení.
Dopoledne záchranáři biobox vybalovali z krabic v garážích plzeňské záchranné služby. Zároveň jej srovnávali s vakem, který používají. Nový box s plastovým víkem se dá zvenku jednoduše otevřít. Pacienta mohou lékaři i při převozu bezpečně ošetřovat prostřednictvím osmi napevno zabudovaných a uzavřených rukávů s rukavicemi. Pacient zevnitř nemá jak víko otevřít.
Šéf plzeňského biohazard týmu Martin Brejcha řekl, že v minulosti rizika rozšíření smrtelných nákaz nebyla tak velká, jako nyní.
„Když se někdo nakazil na jiném kontinentu, zemřel cestou na lodi dřív, než dojel do Evropy. Dnes stejně dlouhá cesta letadlem trvá 10 nebo 12 hodin,“ připomněl Brejcha.
Krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková uvedla, že význam biohazard týmů stále poroste. „Velkým rizikem jsou nemoci, jako je například ebola, a to i pro naše občany. Lidé hodně cestují a migrují. I do České republiky se tak může dostat vysoce nebezpečná nakažlivá choroba,“ uvedla Stárková.
Plzeňský tým v minulosti převážel v biovaku například pacienta v kritickém stavu s otevřenou tuberkulózou. Podobný box, jaký je nyní v Plzni, v minulosti použili norští záchranáři, když se jeden z jejich lékařů nakazil v Africe ebolou.
„Biobox nechrání jen vnější okolí před nakažlivou chorobou, ale může fungovat obráceně. V bioboxu může být pacient, ke kterému se nesmí dostat viry a bakterie, musí být před nimi ochráněn. Příkladem může být nutný převoz pacienta po transplantaci kostní dřeně mezi areály nebo nemocnicemi,“ vysvětlil ředitel záchranky Pavel Hrdlička.
Biobox v minulosti podstoupil i crash testy. Ty jsou důležité pro případ, že sanitka havaruje a je nezbytné, aby biobox zůstal neporušený a nákaza se nedostala mimo něj.
Autor: Petr Ježek
Zdroj + video: plzen.idnes.cz
P. S. Otázkou ovšem zůstává proč to všechno na ZZS za miliony korun pořizujeme, když doposud platné vyjádření dnes už bývalého prvního náměstka ministra zdravotnictví z 29. 12. 2014 bylo takové, že není předpoklad, že by se posádky ZZS s pacientem s VNN mohly setkat. Myslím, že je na čase se po třech letech uzjistit, jestli se pohled na danou problematiku na MZ ČR nezměnil a zdali by zaměstnanci výjezdových posádek ZZS už opět mohli mít nárok na příspěvek za práci ve ztíženém prostředí (tzv. infekční příplatek)?
Sigmund
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©