Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranáři si stěžují na VZP, nechce jim proplácet výjezdy

03.04.2017

Záchranáři si stěžují na VZP, nechce jim proplácet výjezdy

 

„Postup VZP je absurdní a odporuje selskému rozumu,“ řekl Právu mluvčí záchranné služby v Plzeňském kraji Martin Brejcha. Záchranáři upozorňují, že vyjíždí k řadě případů, u kterých není jasné, zda dotyčný do doby jejích příjezdu zemře. Pokud se tak stane, případ si přebírá koroner a záchranáři odjíždějí.

 

Právě takový výjezd jim ale nyní pojišťovna odmítá proplatit. Jestliže ho záchranáři proplatit chtějí, musí prý prohlídku zemřelého provést sami. Pak jsou podle nich v sázce lidské životy.

 

Lékař v ofsajdu

„Na Kralovicku máme jen jednoho lékaře, další je až v Plzni. Pokud má ohledat dvě zemřelé osoby v autě, stráví na místě hodinu a půl papírováním. Po tu dobu bude zablokovaný pro ty, kteří jeho pomoc potřebují a jsou vážně ohroženi na životě,“ upozornil Brejcha. Nedostatek lékařů přitom netrápí jen západočeský region, ale i další kraje, respektive jejich okresy.

Záchranáři tvrdí, že se pojišťovna snaží ušetřit na výjezdu koronerů. „VZP nepostupuje podle zákona a nutí záchranné služby chovat se v rozporu se zákonem o zdravotních službách,“ řekl Právu prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Lékař by měl podle něj na základě platné legislativy v případě úmrtí patřičné osoby konstatovat smrt. Dále by se na místě, na které vyjel, neměl zbytečně zdržovat. „Takový postup doporučuje i ministerstvo zdravotnictví a Česká lékařská komora,“ doplnil Brejcha.

Právě Asociace záchranných služeb si už problém převzala pod svá křídla. Spor s pojišťovnou se týká záchranné služby v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji, které spadají pod pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny v Plzni.

„Když to nepůjde jinak, vyvoláme smírčí řízení s VZP. Pokud se zúčastněné strany nedohodnou na společném řešení, budeme se muset obrátit na soud. Jedná se o závažný a celorepublikový problém,“ uvedl Slabý s tím, že pojišťovna už jihočeské záchrance strhla peníze za výjezdy v posledním čtvrtletí. Jednat se má o statisíce korun. Podle Brejchy problém s jinými zdravotními pojišťovnami není.

 

VZP: Jednáme podle zákona

Právo požádalo o komentář i VZP. Ta se ale nechtěla ke kauze podrobněji vyjadřovat. „VZP hradí zdravotní služby všem svým smluvním partnerům plně v souladu s platnou legislativou a rovněž v souladu se smlouvami, které s ní tito partneři podepsali. Legislativní normy přitom VZP sama netvoří, ale je jimi při nakládání s veřejnými prostředky vázána,“ uvedl bez dalších podrobností na dotaz Práva tiskový mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Jan Švábek, Právo

Zdroj: m.novinky.cz

 

Sigmund

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.