Záchranáři mají na Slapské přehradě nový člun

Záchranáři mají na Slapské přehradě nový člun

Text i foto z externího zdroje:

Středočeští záchranáři budou od letošní sezóny hlídat hladinu Slapské přehrady z nového člunu. V případě potřeby budou vyjíždět až do konce letních prázdnin.

Středočeští záchranáři slavnostně spustili na vodu nový člun, pokřtěný jménem Svatý Jan Nepomucký, s délkou trupu 6,97 m a šířkou 2,79 m. Plavidlo je vybavené nejmodernější přístrojovou a zdravotnickou technikou. O vyslání posádky člunu, stejně jako posádky sanitky, vždy rozhodují operátoři ze Zdravotnického operačního střediska. Posádka člunu po ošetření pacienta převeze k sanitce, která ho pak transportuje do nemocnice.

„Vodní záchrannou službu zařazujeme každoročně do provozu v době letních prázdnin, především z důvodu velkého nárůstu obyvatelstva v chatových a rekreačních oblastech, kempech a koupalištích v okolí přehrady,“ uvedl ředitel MUDr. Pavel Rusý.

„Každoročně se zejména v letních měsících zvyšuje počet rekreantů v okolí Slapské přehrady, kdy zvýšený nápor pociťuje nejen naše záchranka, ale např. i naše Benešovská nemocnice. Považuji za povinnost všem obyvatelům, ať již stálým či „dočasným“ poskytnout nejen kvalitní, ale i včasnou péči, kterou potřebují. Opět zde ukazujeme, že naší primární snahou je nejen dát občanům pocit bezpečí, ale hlavně zajistit jim zdravotní péči hodnou 21. století,“ doplnil náměstek hejtmanky Ing. Pavel Pavlík.

Vodní záchranná služba byla na Slapské přehradě zprovozněna v roce 1999. Přednemocniční neodkladnou péči zde během letních prázdnin zajišťuje nejen člun, ale také sanitní vůz rychlé zdravotnické pomoci. Záchranáři na Slapech slouží 24 hodin denně 7 dní v týdnů.

Vloni měli za sezónu záchranáři 66 výjezdů, což je o 25 více než předchozí rok. Zasahovali u pacientů s různými typy úrazů, kolapsovými stavy, dušností nebo třeba cévní mozkovou příhodou.

Zdroj: zzssčk.cz