Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranáři LZS Olomouckého kraje cvičili podvěsy (činnosti HEC)

21.04.2018

Záchranáři LZS Olomouckého kraje cvičili podvěsy (činnosti HEC)

 

V minulém týdnu proběhl na heliportu olomoucké záchranné služby kondiční výcvik posádek letecké záchranné služby ve speciálních činnostech HEC (Human External Cargo) spočívající v dopravě zdravotnické posádky a evakuace postižených osob z nepřístupných míst, zejména z hor a zalesněných oblastí, kde dojezd pozemní posádky záchranné služby není možný a kde ani nelze přistát. V takovém případě je posádka na místo vysazena s pomocí lana uchyceného k vrtulníku, na kterém je zavěšen její člen (lékař) i s potřebnou zdravotnickou výbavou.

 

Ještě před vzletem ze základny je pro tyto případy nutné přibrat do vrtulníku vak se speciálním lezeckým vybavením. Z tohoto důvodu je velmi důležitá činnost operátorů zdravotnického operačního střediska při převzetí tísňové výzvy a vytěžení volajícího v místě události a následná úzká spolupráce s členy letecké záchranné služby. Pokud posádka po doletu na místo události vyhodnotí, že se k pacientovi po zemi dostat nelze, přistane na nejbližším vhodném místě, kde odlehčí vrtulník od nepotřebného materiálu, připraví podvěsové lano, ustrojí se a po krátkém brífinku vyrazí na záchrannou akci, tentokrát s lékařem a potřebným vybavením v podvěsu. Při záchranné akci je lékař vysazen z lana pod vrtulníkem přímo k pacientovi, záchranář z paluby vrtuníku naviguje pilota na místo vysazení a navíc odtud jistí a ovládá lano.

Lékař ihned po vysazení provádí základní zajištění, medikaci, event. imobilizaci postižené osoby a po dokončení této části záchrany si přivolává posádku vrtulníku, která je po celou dobu poblíž. Pro transport pacienta v podvěsu je využíváno speciálního vaku či sítě pro osoby ležící, nebo trojúhelníkového sedáku pro osoby sedící - záleží na zdravotním stavu pacienta. Jakmile jsou všichni připraveni, vrtulník je znovu naveden k lékaři, který pacienta, sebe a materiál zajistí k podvěsovému lanu, odkud jsou všichni vyzvednuti a následně na laně transportováni zpět na místo původního mezipřistání. Zde vrtulník přistane, je dokončeno zajištění pacienta, ten je pak naložen i s materiálem na palubu a všichni odletají do vhodného zdravotnického zařízení.

V rámci této rozšířené kompetence posádka letecké záchranné služby spolupracuje taktéž s Horskou službou, která je na tyto činnosti vyškolena a může tak při podobných událostech vypomáhat.

Zdroj: zzsok

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.