Záchranáře kryla zásahová jednotka, na místo střelby ve FNO šli dobrovolně

14.12.2019

Záchranáře kryla zásahová jednotka, na místo střelby ve FNO šli dobrovolně

Velké uznání si zaslouží zdravotnická záchranná služba, která se bezprostředně po střelbě podílela na zásahu ve fakultní nemocnici Ostrava. V době, kdy všichni utíkali před šíleným střelcem ven z budovy, šli záchranáři pod ochranou zásahové jednotky dovnitř. Na rozdíl od policistů, neměli ani balistické štíty ani neprůstřelné vesty.

Po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava dorazili mezi prvními samozřejmě i zdravotničtí záchranáři. Lidé ještě v panice prchali ven a nikdo vůbec netušil, jestli je střelec ještě uvnitř a jeho řádění pokračuje. Před záchranáři stálo rozhodnutí, kdy si mohli dobrovolně vybrat, zda chtějí jít dovnitř a dát v sázku svůj život. Neváhali. Dovnitř šlo 6 statečných, které dokázala zásahová jednotka bezpečně krýt. Šli zachraňovat životy jiných a ochranu o ty své, dali na starosti dokonale vycvičeným profesionálům. "Vybrali jsme 2 lékaře a 4 záchranáře, kteří dobrovolně šli nahoru, pod krytím policejních jednotek. V této době jsme neměli žádnou balistickou ochranu ve smyslu neprůstřelné vesty nebo přilby a spoléhali jsme na to, že nás policie ochrání," popisuje zasahující lékař David Holeš.

Zásahová jednotka zabezpečila okolí čekárny a zdravotníci se vrhli do práce. Na zemi ležela těla, všude bylo plno krve a do toho obrovský stres, zda se odněkud nevyřítí šílený střelec s plným zásobníkem  v pistoli. "Na místě jsme viděli 4 ležící osoby, které nejevily známky života a měly poranění v oblasti hlavu a krku. Zkontrolovali jsme životní funkce, ale tito pacienti neměli šanci na přežití, takže jsme pouze u všech konstatovali smrt a dál jsme neničili stopy na místě, které policie potřebuje vytěžit," říká dále lékař.

Záchranáři splnili svůj úkol a pod ochranou zásahové jednotky opět vyšli ven před budovu do bezpečí. Teprve později se dozvěděli, že střelec z nemocnice utekl. I když jsou to profesionálové a při své práci se se smrtí setkávají, to co viděli v čekárně traumatologie, jim už asi nikdo z hlav nevymaže.

Zdroj + video: polar.cz