Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranář opatrný byl, smetla žalobkyně obvinění za nehodu se zapnutým majákem

09.08.2022

Záchranář opatrný byl, smetla žalobkyně obvinění za nehodu se zapnutým majákem

Text z externího zdroje:

 

Nakonec jen u přestupkové komise skončí 34letý záchranář z Klatovska za dopravní nehodu, kterou způsobil letos v květnu při jízdě se zapnutým majákem v Janovicích nad Úhlavou. Na kruhovém objezdu při výjezdu z obce směrem na Nýrsko tehdy služebním vozem Škoda Kodiaq narazil do Škody Fabie, jejíž řidič byl kvůli zranění více než měsíc v pracovní neschopnosti.

 

Původně policisté záchranáře obvinili z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Zdůvodnili to tím, že jako řidič vozidla se zapnutým výstražným zařízením nedbal potřebné opatrnosti, a ohrozil tím bezpečnost v silničním provozu.

Státní zástupkyně ale po prostudování důkazů naopak dospěla k závěru, že řidič kodiaqu při jízdě náležitě opatrný byl, a neporušil tak zákonem stanovenou důležitou povinnost pro vyvození trestní odpovědnosti.

„Proto jsme rozhodli věc odevzdat k projednání jako přestupek,“ řekla Právu šéfka klatovského státního zastupitelství Jiřina Vítovcová.

Ke střetu vozidel došlo přímo na kruhovém objezdu. Řidič fabie na něj najel jako první, přičemž ihned uhnul vozem k pravému okraji vozovky a přibrzdil.

„Z jeho chování jsem došel k závěru, že o mně ví, snaží se nepřekážet a dává mi prostor k předjetí. Tak jsem ho objel a chtěl vyjet prvním výjezdem. Jenže fabie pokračovala dál po kruhovém objezdu k dalšímu výjezdu. Začal jsem brzdit, ale střetu jsem již nezabránil. Pravou přední částí jsem narazil do jeho levého boku,“ popsal nehodu řidič záchranářského vozu.

A doplnil, že pokud by jako řidič vozidla se zapnutým majákem musel vždy stoprocentně eliminovat riziko nehody, pozbývalo by jeho právo přednosti v jízdě smysl, protože by musel neustále kalkulovat s neočekávaným chováním ostatních řidičů.

Že řidič fabie o houkajícím záchranářském voze ví, vyhodnotila i lékařka, která v něm také jela. „S ohledem na tuto skutečnost nebylo prokázáno, že by řidič záchranářského vozu svým jednáním porušil důležitou povinnost, a tím naplnil skutkovou podstatu trestného činu,“ konstatovala žalobkyně.

Více na novinky.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.