Za dobrotu na žebrotu, kolegové ?!

19.10.2007

.

Záchranáře okradli při zásahu u těhotné ženy

V neděli 14. října přijali středočeští záchranáři tísňovou výzvu k výjezdu do obce Kropáčova Vrutice na Mělnicku k ženě s bolestmi břicha ve 26. týdnu těhotenství. Na místo byla poslána posádka rychlé lékařské pomoci z Mělníka. To záchranáři ještě nevěděli, jak nepříjemný zásah je čeká a že při něm budou okradeni.

19.10. 2007 15:03

KROPÁČOVA VRUTICE - Po příjezdu lékař zjistil, že se jedná o pacientku, která s těmito obtížemi byla již několikrát hospitalizována a opětovně podepisuje negativní revers a odchází z gynekologie pro stejné obtíže. Jednalo se o zdravotní stav, který nijak neohrožoval matku ani dítě. Výzva by se tedy dala hodnotit jako zneužití posádky rychlé lékařské pomoci.

Cigaretový kouř do obličeje

Při vyšetřování pacientky byli záchranáři opakovaně slovně napadáni příbuznými pacientky a jejím druhem. Druh ženy foukal zblízka lékaři, který ženu vyšetřoval, kouř do obličeje.
"Když byl lékařem požádán, aby toho nechal, znovu jej slovně napadal. Zhruba patnáctičlenné příbuzenstvo obklopilo sanitku s pacientkou a posádkou. Někteří vnikli dovnitř sanitního vozu a znemožňovali práci zdravotní sestře," řekla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Rychlý odjezd z místa

Podle slov lékaře, který byl na místě, se celá posádka snažila urychlit práci a transportovat pacientku co nejrychleji z místa zásahu.
,,Čekali jsme, že nás každou chvíli začnou napadat i fyzicky, celá skupinka nás obstoupila, někteří se na nás tlačili a pokřikovali na nás. Když jsme vyvedli některé z nich pryč ze sanitního vozu, protože tam neměli co dělat, snažili jsme se co nejrychleji odjet," dodal ještě lékař.

Zmizelý telefon

Ve chvíli kdy posádka z místa zásahu odjela, zdravotní sestra zjistila, že nemá služební mobilní telefon, který předtím měla v kapse výjezdové uniformy a který jí pravděpodobně někdo z přihlížejících vzal.
"Přes operační středisko, se posádka snažila na telefon dovolat, ten byl však už vypnutý. Když jsme volali zpět rodině pacientky, všechno bylo popřeno," doplnila Janečková.
"Bohužel se s podobným jednáním naši záchranáři nesetkávají ojediněle. V situaci, ve které někomu jedeme pomoci, je taková odezva okolí vůči našim posádkám velmi nepříjemná," uzavřela popis nepříjemného případu mluvčí.

Zdroj : seznam.cz

Téměř nikdy nekomentuji převzaté články, ale zde i proto, že diskuze byla na www.seznam.cz zablokována tak učiním. Ano, umím si představit co bylo v oné diskuzi a proč byla zablokována, a i přesto si myslím, že takovýto přístup je strkáním hlavy do písku. Zákaz, zablokování a cenzura čehokoliv nikdy nic nevyřešila. Není to ale věcí provozovatele stránek, ten tak musel učinit ze zákona. Problém je v přehnané ochraně jevů, které si ochranu nezaslouží vůbec.
Umím si představit, jak to na výjezdu vypadalo. Mám s takovými výjezdy nejednu osobní zkušenost. Tito “občané“ ve svém důsledku dosáhnou pouze toho, že ZZS na jejich tísňová volání budou vyjíždět pouze za doprovodu PČR nebo Městské a obecní policie, což jim ve svém důsledku může poskytnutí pomoci velmi oddálit.

Záchranář má totiž právo poskytnutí pomoci odmítnou nebo neprovést, pokud jemu samému při poskytování pomoci druhému hrozí nebezpečí

Využívejme tohoto práva a neriskujme zbytečně pro pomoc těm, kteří si naší nezištné pomoci neváží.