Za chybný tendr na vrtulníky v Olomouci padla pokuta 3,75 milionu korun

25.03.2017

Za chybný tendr na vrtulníky v Olomouci padla pokuta 3,75 milionu korun

Za pochybení v tendru na provozovatele letecké záchranné služby v Olomouckém kraji dostalo ministerstvo zdravotnictví pokutu 3,75 milionu korun.

čtěte také: Dnes se LZS probudila do nové čtyřleté etapy. První soukromý provozovatel LZS ukončil činnost a na 60 % stanovišť si musí zvyknout na nové provozovatele a na 30 % i na jiné vrtulníky.

V kraji soutěž vyhrála slovenská společnost  Air-Transport Europe (ATE), která nabídla nejnižší cenu. S výsledkem nesouhlasil poražený, hradecká DSA, a proto se obrátil na Úřad pro oochranu hospodářské soutěže (ÚHOS). Poukázal mimo jiné na nesplnění požadované certifikace, v čemž mu dal ÚHOS za pravdu.

Slovenské stroje nesplňovaly kvalifikaci

O pokutě za porušení zákona v zadávacím řízení na provozování vrtulníků v Olomouckém kraji rozhodl ÚHOS v pondělí.

„Zadavatel se dopustil správního deliktu, když nabídku vybraného uchazeče Air-Transport Europe posoudil z hlediska kvalifikace jako vyhovující, přestože jím nabízené vrtulníky nedisponují požadovanou plnou certifikaci v kategorii A a kvalifikaci tedy nesplňovaly,“ sdělil Deníku předseda ÚHOS Petr Rafaj. „Postup zadavatele mohl mít podstatný vliv na výběr nejvhodnější nabídky,“ dodal.

Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.

Společnost DSA v podnětu zaslaném ÚHOS poukazovala také na mimořádně nízkou cenu nabídnutou společností ATE. Ještě před podpisem smlouvy se na ministerstvo obrátila nejen DSA, ale přidaly se i odborné společnosti. Tendr a jeho jediné kritérium, nejnižší cena, kritizovalo i olomoucké hejtmanství. Více na olomoucky.denik.cz

Poslanec Stanislav Mackovík na svém FB profilu uvedl:

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl. Tendr na provozovatele LZS v ČR se opravdu MZ ČR nepodařil. Pokuta ve výši 3 750 000,- Kč pro Ministerstvo zdravotnictví. Za spáchání správního deliktu.

Vrtulníky firmy ATE - tedy stroje Augusta A-109K2 opravdu nejsou s "plnou certifikací v kategorii A".

Na celkem 39 stranách ÚOHS přesně popisuje stav, jehož výsledkem bylo nasazení neodpovídajícího vrtulníku na základnu LZS Olomouc. Ministerstvo zdravotnictví se dokonce snažilo stejný model vrtulníku protlačit na základnu LZS v Ústí nad Labem. Tam byl ale tendr na provozovatele - díky tlaku z vnějšku - zrušen."

P.S. Nejsmutnější je, že ty peníze nezaplatí odpovědní, kteří v soutěži poptávali žluté kolečko a místo toho vybrali červený čtvereček (ministr Němeček a členové výběrové komise), ale my všichni z našich daní. Útěchou může být jen skutečnost, že o ty peníze  daňový poplatník nakonec nepříjde. Z jedné hromady vařejných financí se přesunou na druhou.

• Jan Pokorný Reagovat 27.03.2017
    členové... Za odborníky z oboru ten "největší"
    Milan Brázdil(ANO) Letecká záchranná služba Olomouckého kraje....
    Mimo jiné jeden z předkladatelů návrhu generálního ředitelství záchranné služby. Černý jezdec na bílem koni.