Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Z bývalé restaurace bude nově zdravotnické operační středisko ZZS LK

21.11.2013

Z bývalé restaurace bude nově zdravotnické operační středisko ZZS LK

 

Liberecký kraj chystá nové operační středisko pro záchranku

 

 

Liberecký kraj připravuje výstavbu nového operačního střediska pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje. Vznikne přestavbou bývalé restaurace Neli v areálu liberecké nemocnice. Vyžádá si to stavební úpravy za zhruba 6,5 milionu korun, sdělila novinářům náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová (Změna pro Liberec). Úpravy by podle ní měly být hotové v polovině příštího roku, do konce roku začne operační centrum pracovat.

 

Nové operační středisko má zlepšit pracovní podmínky a zázemí pro záchranáře, především se ale zlepší operační systém, se kterým pracuje. Ten současný není kompatibilní s ostatními operačními systémy, v případě kolapsu nemohou službu převzít dispečeři v Ústí nad Labem nebo Praze. Jako velká slabina se to ukázalo předloni v červenci, kdy zasáhl středisko kulový blesk, poničil počítače a vyřadil informační systém. Sanitky musely dispečerky navádět mobilem. Lépe budou záchranáři komunikovat i s ostatními složkami integrovaného záchranného systému. Nová operační centra budují i krajští hasiči a policie.

Na vybudování operačního střediska získal kraj zhruba 35 milionů korun z evropských fondů, jen malá část je ale určena na stavební úpravy, za většinu peněz nakoupí záchranná služba vybavení střediska. Stavět se mělo už letos, kraj ale výběrové řízení na dodavatele dvakrát zrušil kvůli chybám v zadání, navíc se ukázalo, že záchranná služba nemá v investičním fondu na stavbu dost peněz. I proto nakonec projekt výrazně zlevnil. „S vedením záchranné služby jsme se dohodli, že nebudeme investovat do rekonstrukce celé budovy, ale jen do části, která umožní vybudování operačního střediska,“ vysvětlila Kocumová. Kraj tak ušetří 13 milionů, které může investovat třeba do úprav výjezdových stanovišť záchranky.

Kraj také vypsal veřejnou soutěž na nákup sedmi nových vozů, pěti sanitek a dvou nových aut pro lékaře, v odhadované hodnotě 10,6 milionu korun. Nové sanitky záchranka nutně potřebuje, jen letos musela kvůli haváriím tři vozy odepsat. Kraj také vyhlašuje výběrové řízení na nového ředitele záchranné služby. Krajští radní 5. listopadu předchozího ředitele Stanislava Mackovíka (KSČM) odvolali, údajně selhal jako manažer. Mackovík chtěla sám rezignovat k 1. lednu 2014, byl zvolen poslancem.

 

Zdroj: zdn.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.