Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Vzkaz lékařky z první linie: Není proč nás opěvovat, děláme jen svoji práci!

21.04.2020

Vzkaz lékařky z první linie: Není proč nás opěvovat, děláme jen svoji práci!

 

Na míru hrozby, kterou způsobuje epidemie koronaviru, není jednotný názor, a to jak v rámci malých sociálních uskupení, tak na celosvětové úrovni. Koronavirus se tak stává novým klíčem, který zásadně rozpolcuje názory dosud jednotných sociálních skupin. Navíc se zdá, že nadměrná pozornost, která je této epidemii celosvětově věnována, mnoho vesměs inteligentních lidí zbavuje schopnosti racionálního uvažování a pragmatického úsudku. Tento jev bohužel nemíjí ani oblast nás zdravotníků „první linie“, jak nás veřejnost neprávem nazývá.

 

Neadekvátní adorace naší práce mě nejenže nepřivádí do rozpaků, ale spíše rozesmutňuje nad hloupostí, se kterou lidé bez vlastního úsudku slepě omílají mediální klišé. Nedojímá mě ani nešťastným směrem vylitá vlna solidarity v podobě bezhlavého šití roušek. Lépe by švadlenky udělaly, kdyby ušily svým dětem týpí a vypnuly jim internet. Neb jejich zdraví by jistě nesrovnatelně lépe prospěl výlet do lesa než usmrkaný kus hadru připlácnutý na nose.

Svět se zbláznil

V poslední době mi často znívá v uších slogan pivovarníka Bernarda: „Svět se zbláznil, držte se!“ Přemrštěná a mnohdy neuvážená opatření se stávají nástrojem, který umně vychyluje zaběhané algoritmy z prospěšných cest. Ačkoliv stále naprostou většinu našich urgentních pacientů tvoří lidé nezasaženi koronavirem, pozornost od jejich onemocnění je často slepě odváděna na nesmyslné rozvahy, zda přesto svým zhoršeným zdravotním stavem nemohou k šíření epidemie přispět.

Je třeba si uvědomit, že i v předpandemické době jsme se nesčetněkrát setkávali s vysoce infekčními pacienty, a aniž jsme měli potřebu se odívat do igelitových pytlů a byla nám věnována zvláštní pozornost, byli jsme schopni je ošetřit a zůstat přitom živi a zdrávi.

Naopak je dobré se důrazně zamyslet nad tím, jaký prospěch bude ze zásahu zdravotníka, který v celotělovém igelitovém overalu s respirátorem, lyžařskými brýlemi a desetikilovým batohem vyběhne pět pater, aby pak na prahu pacientova bytu upadl do mdlob, a navíc vzezřením člena protichemické jednotky pacientovi přivodil srdeční slabost.

Totalita iracionality

Zkusme se na chvíli podívat na věc širším pohledem. Čísla výskytu koronavirové epidemie v Česku jednoznačně poukazují, že se ve srovnání s opravdovými smrtícími epidemiemi typu eboly jedná o postižení zdraví v rozsahu, který by před dvaceti lety nestál za zmínku.

Světová zdravotnická organizace WHO je v doporučeních také střízlivější: ani pro zdravotníky kontaktující COVID rizikové nemocné nevyžaduje více než ochranu úst a rukou, popřípadě očí. Proč si tedy do naší každodenní práce dobrovolně necháváme klást tolik nesmyslných překážek, které nás vedou k frustraci a připravují běžné pacienty o kvalitní péči?

Milé rouškošvadlenky, milí opěvovatelé zdravotníků „první linie“! Ne, není proč nás opěvovat. Děláme jen svoji práci a svoji práci máme rádi, proto ji děláme.

Nejsme ohroženi našimi pacienty či pracovním nasazením, na to jsme zvyklí. Ale je tu jiné nebezpečí. V současné době jsme ohroženi totalitou iracionálních rozsudků některých nadřazených subjektů, které pod omluvnou rouškou s názvem COVID-19 pozbývají rozumu.

Svět se zbláznil, držte se!

MUDr. Kristina Höschlová je lékařka se specializací na anesteziologii, urgentní medicínu a horskou medicínu. Současně pracuje u letecké a pozemní zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Po čtyři zimní sezony působila u letecké záchranné služby ve francouzských Alpách a jako anesteziolog se účastnila humanitárních misí v Afghánistánu a Jemenu (Lékaři bez hranic) a Iráku (Medevac).

Zdroj: reflex.cz

 

Sigmund

 

 

 

Komentáře k článku
 • Ivana Vágnerová Reagovat 21.04.2020
  Už jsem psala asi před hodinou a víc komentář - ptám se - kam se poděl ???? Prosím zveřejnit ho. Děkuji.
  • Tomáš Vala Reagovat 21.04.2020
   Pokud jste napsala něco, co není “na vlně” tohoto článku, zveřejněno nebude. Tomuto se říká “demokracie podle ODS”.
   • Sigmund Reagovat 21.04.2020
    Milane nebo Zdenku, pochybuji, že by to psal někdo jiný. Najděte aspoň jednou v životě koule a podepíšte se svým jménem. Díky borci :-)
  • Radomír Vlk Reagovat 21.04.2020
   Dobrý večer Ivano, v administrátorském prostředí jsem Váš příspěvek nenašel. Nejčastější příčinou bývá, že se příspěvek vlivem nepozornosti neuloží. Prosím, pokuste se jej vložit znovu. Případně mi jej zašlete na e-mail a zveřejním ho osobně. Děkuji Vlk
 • Jan Žoha Reagovat 22.04.2020
  Kde byli tito pseudo-virologové, mikrobiologové a další experti na COVID19 na počátku března? Já Vám to povím. Kvičeli, že zdravotníci a lidstvo obecně je ohroženo, jelikož není zajištěn dostatek ochranných prostředků. Nyní, když se zdá, že se situace vyvíjí příznivě, tak se tito populisté a příživníci vyrojí se svými výroky a obrací. A v jejich čele stojí drmola, populistické eso a profesor z kecací fakulty Fiala, který nás poctivě zásobuje svými co by kdyby moudry, ale odpovědnost nulová.
  • Jan Žoha Reagovat 22.04.2020
   Po bitvě je každý generál.
   • Radomír Vlk Reagovat 22.04.2020
    Honzo, s Vaším posledním komentářem plně souhlasím, máte s tím ostatně sám bohaté zkušenosti :-) RaV
 • Radomil Mokruša Reagovat 24.04.2020
  Není, co dodat. Plně souhlasím.
 • Jan Pokorný Reagovat 05.05.2020
  Baví mne, jak hezky umí radit rodičům ty bezdětné ženy... Teorie je hezká věc a praxe odpojení dětí od moderního světa a tím i jejich kamarádů trošku jiná. To za prvé. Za druhé, kdo jiný je v první linnii než záchranáři a pracovníci ambulací a UP? Ne vůbec mi nevadí, když si jednou za desítky let taky někdo na nás vzpomene, že je to až v situaci, kdy mu jde z části reálně, z části díky médiím, o kejhák, tak s tím se snad už každý smířil. Nadto povíme si při druhé vlastně v ČR při první vlně... I tak je to fajn, že není aspoň nyní jen sanitka přijela, vrtulník odlétl a hasiči udělali naši práci... K faktickému obsahu mílé švadlenky, ano dělám svou práci rád a je to moje práce, která mne nejen naplňuje, ale taky je zdrojem obživy a teď to podstatné, na rozdíl od paní doktorky ne jen pro mne, ale je nenahraditelným zdrojem peněz mé rodiny, takže já si nemohu dovolit žít život adrenalinového dobrodruha, i kdyby to měla být úžasná misie spasoucí svět třetích zemí, protože nejprve musím zajistit svou rodinu a to z té nuzoty, kterou mám každý měsíc (na rozdíl od lékařů...) na výplatní pásce. Ne nemohu si dovolit skončit díky COVIDU ani díky jiné legraci, kde ohrozím sám sebe, ve stavu, kdy nebudu stíhat pracovat ve dvou až třech úvazcích na plný plyn. Takže jo rád si obleču igelitový pytel a děkuji všem, kdo nám ho zajistí a umožní nám jej používat a vylezu v něm do pátého patra, nedělám to totiž opět pro sebe. Píseň neznámeho vojína od Karla Kryla totiž v ČR platí stále a na rodiny po hrdnech tady sere nejen pes, ale i ty švadlenky...
 • Balák Vladimír Reagovat 13.05.2020
  Je to pěkně napsaný stejně by některý lidé nechctěji slušet co píšete a jak opakovaly tytulky na obrazovce u televize tak připadalo jak psychologicky že starém lidem narodí situaci že potom připadat že má tu nemoc COVIT-19 je zevnitř duševně nadně a psychicky a položí a zemře i když neproděl COVIT19 jinou nemoc co je vněm .

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.