Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Výstavba nového sídla ZZS HMP uvízla na mrtvém bodě. Dočkají se pražští záchranáři nové stanice?

15.08.2016

Výstavba nového sídla ZZS HMP uvízla na mrtvém bodě. Dočkají se pražští záchranáři nové stanice?

 

 

 

Stavba nového sídla záchranné služby v pražské Troji, kterou magistrát připravuje několik let, uvázla na mrtvém bodě. Vedení Prahy stále nenalezlo shodu s místní radnicí, která proti stavbě protestuje žalobou. Co bude dál a kdy stavba začne, není jasné.

 

 

„Využijeme všech prostředků, včetně právních, abychom mohli stavbu zahájit v co nejkratším termínu,“ řekl ČTK radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO). Radnice ale podle starosty Tomáše Bryknara ustoupit nehodlá. Další jednání se uskuteční v září.

Pražští záchranáři v současnosti vlastní budovu nemají a jsou v pronajatém a nevyhovujícím domě v Korunní ulici. Výstavbu centrály připravuje magistrát od roku 2005. Původně měli dělníci zahájit práce v roce 2013, to bylo ale několikrát odloženo. Naposledy vedení města mluvilo o započetí stavby v roce 2017. I tento termín ale může být ohrožen.

„Veškeré dokumenty i podklady pro stavební povolení máme doslova připraveny v červených mašličkách, městská část Troja ale zahájení blokuje žalobou. Pokud by došlo k odblokování, může stavba okamžitě začít,“ řekl Lacko, který se chce v pondělí otevřeným dopisem obrátit na místní zastupitele, aby žalobu stáhli. Magistrát podle radního vyšel požadavkům radnice vstříc. Snížil plánovanou budovu o jedno patro. Odpadl také plán vystavět heliport. Naopak přibyla lékárna a ordinace praktického lékaře. Troja ale s podobou a umístěním budovy dál nesouhlasí.

„Naše stanovisko trvá. Dlouhodobě upozorňujeme na to, že výstavba v této lokalitě je nevhodná,“ tvrdí starosta. Radnice trvá na tom, že do rekreační a rezidenční oblasti Troji taková budova nepatří. Upozorňuje mimo jiné i na to, že je to záplavové území. Vadí jí, že by součástí sídla bylo parkoviště pro 50 záchranářských vozů a čerpací stanice. „Praha disponuje určitým potenciálem pozemků a budov, které by byly vhodnější,“ doplnil starosta. Diskutuje se mimo jiné o budově na Palmovce, jejíž stavba je zablokována sporem mezi místní radnicí a stavařem.

ČTK

 

Sigmund

 

Komentáře k článku
  • Alan Mejstřík Reagovat 16.08.2016
    Politici by meli prochazet antisobeckym testem, ktery by garantoval schopnost dbat verejneho blaha.
    Neexistence zazemi ZZS HMP je ostudou vsech obcanu evropske metropole Prahy.
    159 let zachranuje zivoty prazanu, jenom bez nasledku zresuscitovanych je vic nez 80 rocne.
    Technika je spickova. Zazemi a podminky pro pripravu se nelisi od doby pred 100 lety.
    Za tu dobu se za miliardy postavilo metro, tunel blanka a dalsi a dalsi stavby, ale stridajici se zastupitele Prahy nenasli kousek pole nebo louky pro dustojne zazemi organizace, ktera 24 h denne strezi zdravi obyvatel mesta.
    Ustupky typu ubirani pater povazuji za chybu. Pokud se budeme jednou v nove budove opet mackat, nebudeme mit dostatek prostoru pro vzdelavani, stravovani, relax, fyzickou pripravu a THP personal slusne zazemi pro podporu zdravotniku, bude to po 200 letech spise prohra.
  • Lucie Plachá Reagovat 18.08.2016
    V obecné rovině má Alan Mejstřík úplnou pravdu. Panuje-li ale v MČ Troja tak zarputilý a jedenáct let účinný odpor mít sídlo ZZS na svém území, proč už magistrát dávno nenabídl jiné projekty na jiných loukách, nebo lépe, proč už jiný projekt nestojí? Nebo snad nabízí a nic než Troja nevyhovuje?
    Tohle je těžké a bohužel nám tolik vlastní, raději se budeme donekonečna přetahovat a neustupovat, než bychom v zájmu skutečných lidí jednali.
    • Jan Pokorný Reagovat 19.08.2016
      Postavit to na louce někde za Prahou by jistě šlo, skladů tam mají habaděj, ale požadavek ZS asi byl i na umístění s ohledem na pokrytí co nejblíže centru s dobrou infrastrukturou a to jsou bohužel taky nejvíce komerčně žádaná místa.... A ZS je zatím magistrátní organizace, kterou Praha mít musí, takže pod širákem nebudou a je i na řediteli, jestli zařídí Tesco buňky nebo podmínky odpovídající výsledkům. Schwarzovi se to skoro povedlo jako všem ostatním před ním....
      • Lucie Plachá Reagovat 21.08.2016
        A to je právě to, čemu nerozumím. ZZS není v situaci, kdy "Prahu o něco žádá, něco od ní kupuje. ZZS je ta Praha. Magistrát je přes deset let zainteresován v tom najít ve svém vlastním pozemkovém fondu místo vhodné k výstavbě pro své vlastní potřeby, pro svou ZZS. Magistrát by měl z logiky věci mít ve strategickém rozhodování větší slovo než samosprávy městských částí a sídlo záchranky lze za strategickou věc považovat. Jistě, různě imperativních požadavků podobného druhu tam mají asi na stole víc a ze všech stran, ale přeci jen, jedenáct let (!). Že v pozemkovém fondu Hlavního města Prahy za poslední dvě desítky let skoro nic nezbylo, je sice možné (a o loukách na periferii se nebavme, jak říkáte), ale věřit se nechce...
        • Alan Mejstřík Reagovat 21.08.2016
          Louky na periferii byl jen pohled do te stalete historie. Vyjezdova zakladna Zizkov byla kdysi periferie. Kdyby nam dali pred 50 lety louku byla by budova dnes v centru mesta. Vyssi moc bych magistratu nedaval, uz takhle jednotlive mestske casti uzurpuje nad miru. Ale proc by na nas nemohla byt hrda cast Troja? Politika, prachy, atd. Ale mozna ma troja i trochu pravdy. Ono zaplavovat pred destem pokazde garaze je trochu scifi. Co uz voda vzala v zoologicke pavilonu, mam zvirata rad, ale on uz tam magistrat dava poctvrte stovky milionu na dalsi pavilon a to je ve vztahu k zachrane lidskych zivotu opravdu smutna kapitola.No holt jsme to povoznictvi.A ja jsem na to hrdy☺.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.